С една година по-млад или какво представлява методът за изчисляване на възрастта в Южна Корея
През юни 2023 г. се предвижда Южна Корея да се откаже от традиционния си метод за изчисляване на възрастта на населението и да приеме международния стандарт – промяна, която ще намали възрастта на хората в официалните документи с една или две години. Националното събрание, което одобри промяната, заяви, че тя ще „разреши социалното объркване, причинено от смесеното използване на изчисления на възрастта и произтичащите от това странични ефекти“.
Усложнения, провокирани от метода
Южнокорейският метод гласи, че бебетата навършват една година в деня на раждане, а на всеки 1 януари добавят по още една година към възрастта си. Според необичайния и все по-непопулярен обичай бебе, родено в навечерието на Нова година, става на две години веднага щом часовникът удари полунощ.
Когато чужденец попита за възрастта, много южнокорейци съобщават както „корейската възраст, така и „международната си възраст“, последвани от обяснение, което неизменно провокира недоумение у питащия. Освен това международната възраст се използва в съдилища, болници и обществени служби, докато корейската възраст се употребява в ежедневието на хората.
Усложненията обаче не свършват дотук – съществува отделна система за изчисляване на възрастта на мъжете, постъпващи на държавна служба, и законовата възраст за употреба на алкохол и цигари. В тези случаи възрастта на човек се изчислява от нула след раждането и се добавя по една година на всеки първи януари.
Произход на традицията
Произходът на метода е неясен. Според една от теориите бебетата навършват 1 година при раждането си, тъй като се взема предвид времето, прекарана в утробата – девет месеца, които са закръглени на 12. Други го свързват с древна азиатска цифрова система, в която не присъства цифрата нула.
Обясненията за допълнителната година, добавяна на всеки 1 януари, са по-сложни. Някои експерти посочват теорията, че древните корейци са отбелязвали датата си на раждане в китайския 60-годишен календарен цикъл, но във времена, когато не е имало редовни календари, са били склонни да игнорират рождения си ден и просто са добавяли една година в първия ден от лунния календар. Допълнителната година на 1 януари става обичай, тъй като повечето южнокорейци започват да спазват западния календар.
За и против промяната
Традицията привлече критики от политици, които смятат, че методът прави Южна Корея – голяма азиатска икономика и глобална технологична и културна сила – да изглежда изостанала. Президентът Юн Сук Юл е на същото мнение, определяйки множеството методи за изчисляване на възрастта като излишен разход за страната.
“Преразглеждането е насочено към намаляване на ненужните разходи, тъй като правните и социалните спорове продължават поради различните начини за изчисляване на възрастта.“, коментират от управляващата партия.
29-годишна жена, която заема длъжността офис служител, споделя, че приветства промяната, тъй като винаги изпитва затруднения, когато в друга държава я попитат за възрастта й. „Повечето хора ме гледат с недоумение, тъй като ми отнема много време да им отговоря.“, казва тя. „Кой не би приветствал идеята да се подмлади с една или две години.“
>>> Разрушителните ефекти на стандартите за красота в Южна Корея
Докато някои хора се очаква да продължат да използват традиционния метод на изчисляване на възрастта, други са възхитени от перспективата да върнат часовника назад. „Ставам с две години по-млад – толкова съм щастлив.“, споделя младеж в социалните медии. „Навършил съм две години веднага след раждането, тъй като съм роден през декември. Най-накрая ще си върна истинската възраст!“
Не всички южнокорейци обаче са съгласни, че традиционното изчисление е анахронично, твърдейки, че то отразява значението, което източноазиатските общества придават на лунния календар, за разлика от слънчевия, използван на запад.
„Уеднаквяването на изчисляването на възрастта, така че да съответства на международната възрастова система, би означавало скъсване с традиционните представи за времето, базирани на лунния календар.“, казва Джанг Ю, старши изследовател в Центъра за ориенталски изследвания на Университета „Данкук“.
- All South Koreans to become younger as traditional age system scrapped: https://www.theguardian.com/world/2022/dec/09/all-south-koreans-to-become-younger-as-traditional-age-system-scrapped
- South Korea mulls ending arcane age system to match rest of world: https://www.theguardian.com/world/2019/jun/02/south-korea-mulls-ending-arcane-age-system-to-match-rest-of-world
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Как трябва да се хранят хората над 50-годишна възраст
- Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
- Възрастови промени на съня
- Каква е истинската ви възраст
- 10-те най-възрастни хора в света
- Физическа активност и спорт според възрастта
- От колко сън се нуждаем според възрастта
- Тайни на корейската козметика за здрава и сияйна кожа
- Сексуалният живот е от голямо значение за хората над 65 г.
- Какво се случва с тялото, след като навършим 40 години
Коментари към С една година по-млад или какво представлява методът за изчисляване на възрастта в Южна Корея