Стигма, стереотипи и тормоз - с какво се сблъскват хората с увреждания във филмовата индустрия
Съдбата на хората с увреждания в Австралия рядко попада под светлината на прожекторите. Не правят изключение и тези от тях, които работят във филмовата индустрия. Те се сблъскват ежедневно със стигмата и стереотипите, а понякога са принудени да работят в изолация, защото колегите им не могат или не желаят да ги приемат за равни.
Ето какво споделя продуцент с увреждания за своята работа: „За мен най-сериозното препятствие всъщност е наложената стигма. Повечето хора смятат, че ще им бъде по-трудно, ако им се налага да работят с мен.“
>>> Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
Житейският опит е най-голямото предимство на хората с увреждания
Хората с увреждания обаче са много ценен ресурс за филмовата индустрия, защото животът ги е научил да се справят с предизвикателства. Те знаят какво е да живееш в свят, който не е устроен за теб, и как да разрешаваш проблемите, с които ежедневно се сблъскваш. За професии, които изискват креативност и находчивост, тези качества са особено важни.
Последният доклад за работниците с увреждания в австралийската филмова индустрия обхваща над 500 души с и без физическо увреждане. Той е първият, който обръща по-сериозно внимание на отношението и нагласите спрямо тях по време на работа.
Затруднен достъп и по-ниско заплащане
Близо един от пет австралийци страда от някаква форма на увреждане, а над 200 000 от тях са ангажирани във филмовия бранш. Те изпълняват различни функции – сценаристи, режисьори, директори, актьори или помощници. Въпреки богатия им опит и добре развитите им умения, служителите с увреждания продължават да бъдат дискриминирани на работното си място.
Едно от доказателствата за несправедливо отношение е значително по-ниското заплащане. Над половината от анкетираните по време на изследването участници споделят, че получават около 800 долара седмично, докато повечето здрави работници на снимачната площадка получават не по-малко от 1250 долара.
Освен това те по-често срещат затруднения в намирането на работа, биват назначавани на временен трудов договор или не получават заплащане за положения от тях труд.
Според голяма част от хората с увреждания в бранша околните не разбират колко важен за тях е улесненият достъп до работното място.
Продуцент в инвалидна количка споделя, че неговият работодател дори не забелязва, че той е принуден да преодолява различни физически препятствия по време на работа. „От мен се очаква да се справям с тях по някакъв начин, което ме прави по-малко ефективен“, допълва мъжът.
Не по-малък проблем е липсата на гъвкавост – за човек с увреждания е трудно да получи разрешение да работи в домашни условия например.
Предимства на служителите с увреждания
Въпреки многобройните пречки, повечето служители с увреждания смятат, че притежават качества, които ги правят важна част от снимачния екип.
По думите на сценарист без двигателни затруднения „хората не осъзнават колко полезни и продуктивни могат да бъдат колегите им с увреждания, особено при писането на сценарии или в работата по самия проект“.
Тъй като всеки ден се налага да се адаптират към среда, която не е пригодена за тях, служителите развиват умения да се справят в трудни ситуации и да намират решения, когато това изглежда почти невъзможно. Те са креативни, находчиви, умеят да работят в екип и да изпитват емпатия.
Аде Джажамихарджа е активист в борбата за правата на хората с увреждания, един от които е самият той. Като продуцент, Аде е приел напълно положението, в което се намира, и уважава всички свои колеги със същата съдба. Мъжът ги цени заради уменията и таланта им и не се противопоставя на всяко тяхно желание или предложение за обезопасяване и адаптиране на работната среда. Така той им дава възможност да работят възможно най-ефективно.
Сценаристите с двигателни затруднения са най-добрите и надеждни консултанти, когато във филма например има персонаж с увреждане. Те често откриват разминавания между реалния живот и написаното в сценария.
Колкото повече лични истории се разказват от екрана, толкова по-добър ще е крайният резултат. Затова е важно в екипа със сценаристи да има и хора с увреждания.
Бъдещето на филмовата индустрия
Австралийската филмова индустрия продължава да пренебрегва и подценява уменията на работниците с увреждания, вместо да се възползва от тях.
Как могат да бъдат интегрирани те?
Участниците в австралийското проучване предлагат различни начини за тяхната интеграция – улеснен достъп до работното място, яснота в комуникацията и отговорностите и тясно насочено финансово подпомагане на такива служители.
Преди всичко обаче доброволците призовават за повече разбиране и приемане и настояват проблемите на хората с увреждания да се обсъждат публично.
Въпросът с дискриминацията при подбора на персонал може да бъде разрешен като се промени нагласата на работодателите.
Всеки, който работи във филмовата индустрия, би трябвало да помогне в премахването на стигмата. Както казва актьор с увреждане: „Заслужаваме да имаме равни права с останалите. Заслужаваме да бъдем чути дори ако това означава да ни бъде осигурена рампа, за да стигнем до масата, или да се добавят субтитри, за да разберем какво се обсъжда.“
Кибертормоз - видео
‘The number one barrier has probably been stigma’: the challenges facing disabled workers in the Australian screen industry: https://theconversation.com/the-number-one-barrier-has-probably-been-stigma-the-challenges-facing-disabled-workers-in-the-australian-screen-industry
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Особености на австралоидната раса
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Австралийски аборигени и папуаси като част от човешката еволюция
- Д-р Мариам Токи: Общопрактикуващите лекари получават ниско заплащане, а са крайно натоварени
- Вярванията и жестоките прояви към хората с увреждания през вековете
- Австралийски пожарникари позират с животни в горещ благотворителен календар за 2020 година
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания
Коментари към Стигма, стереотипи и тормоз - с какво се сблъскват хората с увреждания във филмовата индустрия