Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Красота и стил Нашето тяло Как часовете, в които се храним, определят функционирането на мозъка ни

Как часовете, в които се храним, определят функционирането на мозъка ни

от 22 март 2022г., обновено на 25 март 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как часовете, в които се храним, определят функционирането на мозъка ни - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Храненето е жизненоважен за всеки човек процес. Учени твърдят, че трябва да внимаваме не само какво ядем, но и кога, ако искаме мозъкът ни да функционира добре. Когато се храним хаотично, без да спазваме поне приблизителни часове, увеличаваме риска от депресия, тревожност, кардиометаболитни заболявания и напълняване.

Добрата новина е, че можем така да регулираме ритъма на храненията си, че през повечето време да се чувстваме спокойни и ведри, което пък ще се отрази благотворно на психичното ни здраве. Елена Конинг и Елиза Брицке от университета „Queen’s“ работят в областта на невропсихиатрията, като изучават основно хранителните и афективните разстройства. Предмет на тяхното последно изследване е начинът, по който времето на хранене се отразява на мозъка ни.

Как часовете, в които се храним, определят функционирането на мозъка ни?

Циркадните ритми (физическите, менталните и поведенческите промени, които следват определена последователност в рамките на 24 часа) имат функцията да настройват вътрешните процеси в тялото ни спрямо сигналите от външната среда – светлина и прием на храна. Този синхрон е резултат от човешката еволюция, като целта му е да ни осигури енергията, от която се нуждаем през деня и нощта. Така всъщност се заражда ритмичността на хранене, която е съобразена със светлите периоди от денонощието.

Въпреки че биологичният часовник определя метаболитните процеси по време на цикъла ден-нощ, ритъмът ни на хранене също има значение. Тъканите и органите, които отговарят за храносмилането, имат свой вътрешен часовник. В рамките на 24 часа техните функции отслабват или се активират приблизително по едно и също време. Например, тънките черва и черният дроб имат различна способност да храносмилат, абсорбират и обработват приетите вещества в различните часове от денонощието.

Когато циркадният часовник в мозъка не е в синхрон с ритъма ни на хранене, когнитивните ни способности са нарушени. Макар мозъкът да е само 2% от общата ни телесна маса, той консумира до 25% от енергията ни и работата му се влияе силно от промените в калорийния прием. Накратко, когато се храним в нетипични за нас часове, ние вредим на здравето си.

жена която се храни

Храната влияе на настроението ни

Учените са установили, че невронните вериги, които регулират настроението и храненето ни, се припокриват. Според тях съществува връзка между храносмилателните хормони и допамина – невротрансмитерът, който играе много важна роля за настроението, нивото на енергия и усещането за удоволствие. Изследвания доказват, че количеството допамин при хората с депресия или биполярно разстройство е извън нормата. Хаотичното хранене не само пречи да регулираме емоциите и настроението си, но може да се окаже една от многото причини за отключване на афективно разстройство.

Депресията и биполярното разстройство се характеризират с нарушен вътрешен ритъм и нередовно хранене, които от своя страна също влияят негативно на настроението. Неслучайно хората, работещи на смени, страдат по-често от депресия и тревожност. Те са принудени да се хранят в часове, които не са съобразени с биологичния им часовник и цикъла ден и нощ. За съжаление, въпреки доказателствата, че ритъмът на храненията е важен за нашето здраве, той все още не е елемент от стандартната клинична оценка на пациентите, които се лекуват в психиатрии.

Оптимизиране ритъма на хранене с помощта на периодично гладуване

Как можем да регулираме храненията си? Един от методите, които Конинг и Брицке предлагат, е периодичното гладуване (фастинг). То може да обхваща различно дълъг период от време в денонощието. „Прозорецът“ за хранене е от 4 до 12 часа, според индивидуалните нужди и предпочитания. Ако човек избере да разпредели храненията си в 10 часа, например от 9 ч. сутринта до 19 ч. вечерта, това означава, че след 19 ч. започна фастингът, който продължава през цялата нощ. Според експерти периодичното гладуване оптимизира мозъчните функции, подобрява енергийния метаболизъм и гарантира ефективната сигнализация на метаболитните хормони.

Фастингът също така потиска симптомите на депресия и тревожност, разкриват изпитания, проведени върху животни. Има изследвания, които доказват положителния ефект от периодичното гладуване и върху хора. Храненето в едни и същи часове от деня ни предпазва от затлъстяване, диабет и сърдечносъдови нарушения.

Циркадният часовник и съвременният човек

Имаме 24 часа на разположение, през повечето от които използваме изкуствена светлина. В същото време достъпът ни до храна е постоянен. Неслучайно съвременният човек често страда от психични разстройства. Ако искаме да сме здрави и да не страдаме от чести промени в настроението, е добре да съобразяваме не само какво консумираме, но и кога. Синхронизацията на ритъма на храненията с цикъла ден и нощ е важна крачка към по-добрия и щастлив живот. 

Източник:

When you eat matters: How your eating rhythms impact your mental health: https://medicalxpress.com/news/2022-03-rhythms-impact-mental-health

Още по темата:
  • Писателката Джанет Уинтърсън: Фастингът може да те прероди Писателката Джанет Уинтърсън: Фастингът може да те прероди
  • Да се грижиш за родител с биполярно разстройство: „Разбрах, че моето психично здраве също е от значение“ Да се грижиш за родител с биполярно разстройство: „Разбрах, че моето психично здраве също е от значение“
  • 7 ползи за психическото и физическото здраве от плетенето 7 ползи за психическото и физическото здраве от плетенето
  • Приют в Камерун осигурява лечение на психично болни пациенти без дом Приют в Камерун осигурява лечение на психично болни пациенти без дом
5.0/5 1 оценка

Коментари към Как часовете, в които се храним, определят функционирането на мозъка ни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как часовете, в които се храним, определят функционирането на мозъка ни
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 05:28
    Коментирайте "Как часовете, в които се храним, определят функционирането на мозъка ни"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Красота и стил
  • Нашето тяло
  • Фастинг (периодично гладуване): видове, ползи, рискове
  • Младите хора днес са по-нещастни от възрастните
  • Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве
  • Как да преминем правилно от гладуване към нормално хранене
  • Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Принудата не е грижа: Завръщане на принудителното настаняване в психиатрични болници в САЩ
  • Как можем да поддържаме бистър и бърз ум
  • Как се отразява религията на психичното здраве на човека
  • Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 8 часа и 44 мин.

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1300 дни, 16 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 17 часа и 32 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 8 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 8 часа и 51 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 8 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival