Силвестровден – традиции и обичаи
На 2 януари, едновременно със Свети Серафим Саровски Чудотворец, християните почитат Свети Силвестър, папа Римский. У нас празникът в негова чест е известен още като Карамановден, Волски празник, Риначовден, Сполезовден, Силвестри и Силвестровден и се отбелязва с редица обреди и обичаи, свързани преди всичко с едрия впрегатен добитък. Самият Свети Силвестър се смята за покровител на животните и най-вече на воловете.
Кой е Свети Силвестър?
Свети Силвестър е роден в началото на IV век в Рим и след смъртта на папа Милтиад, от когото е ръкоположен за дякон при навършването на 30-тата му година, бива избран за негов наместник. Той лично покръства император Константин Велики и именно под неговото светителство се провеждат най-значимите реформи, с които се слага край на гоненията на християните, които били едва около 200 000 по времето, което младият Силвестър се учи при презвитер Кирин, прекратяват се езическите жертвоприношения и се затварят идолските храмове. Пак той преименува неделния ден от "Ден на слънцето" в "Ден Господен", привлича към Христовата вяра мнозина езичници и юдеи, и забранява на клириците да се занимават с търговия.
Преданията разказват как Свети Силвестър избавя римляните от чудовищна змия, живееща под Тарпейската скала, която отравя смъртоносно с дъха си въздуха, дишан от живеещите наблизо. Жертвите на змията обаче са много повече от тези, които умират отровени от дъха й, тъй като езичниците всеки месец й принасят жертви като на бог. Призовавайки името Господне и под наставленията на Свети апостол Петър, който му се явява след тридневен пост, Свети Силвестър влиза в пещерата на змията и затваря единствения й изход, произнасяйки думите: "Да не се отварят тези врати до деня на второто Христово пришествие!"
Свети Силвестър прави и друго чудо, с което надвива злия магьосник Замврий и кара мнозина да повярват в Иисус Христос. Чрез заклинания Замврий уба един вол, с което разгневява епископа и двамата се обзалагат, че могат да върнат към живота мъртвото животно. "Никой не може да отнема и да дава живот освен Бог", казва Свети Силвестър и призовавайки Христа, съживява вола, след като Замврий напразно се мъчи да го съживи чрез магия.
Самият Свети Силвестър доживява до дълбока старост, отдавайки живота си на Христовата Църква и разпространението на християнска вяра. Той прекарва на епископския престол близо 22 години /между 314 и 335 г./ и е погребан в построената от него гробница, намираща се върху катакомбата "Св. Прискила", която е една от най-старите във Вечния град.
Как са отбелязвали Силвестровден в миналото?
Подобно на Игнажден съгласно българските вярвания и традиции на Силвестровден е от съдбоносно значение кой пръв ще влезе в къщата. Българинът от стари времена вярва в добрата и лошата среща, в добрите и лошите очи, в доброто и лошото време, в които всяка мисъл, наричане, благословия могат да се сбъднат.
Желателно е първият гост, преминал прага на дома в деня след Васильовден, да бъде добър и заможен човек. Ако е такъв, такава ще бъде и току-що започналата година.
В нощта след Васильовден младите момчета, които са коледували, тръгват да обикалят домовете с музика и песни, с лопати и фенери в ръцете, влизайки, без да са канени и без да се обаждат, в домовете, в които има едър добитък. Предвидливо стопаните им се оставят портите отключени, а кучетата вързани, така че щом влязат, мъжете необезпокоени да могат да свършат това, за което са дошли – а именно, да изринат тора от обора, останал непочистен още от Коледа по време на т.нар. Мръсни дни. Като възнаграждение за труда им, те намират оставени хляб, месо и вино. Ако сред тях е любимият на момата, живееща с родителите си в къщата, за него бива оставен и специално приготвен подарък – нов пешкир. Ако пък е бил отблъснат от момичето, идвайки в дома й той може да й отмъсти, като вместо да почисти обора, хвърли вътре още тор. В този случай нейният баща трябва да успее да изчисти обора преди изгрев слънце, като по този начин "изчиства" и срама от името на дъщеря си. Счита се, че е на лошо, ако някой от стопаните излезе извън дома, докато мъжете чистят обора му.
В идеалния случай на самия Силвестровден те могат да бъдат поканени на гости от стопанина на къщата, чийто обор са почистили, а за финал да отидат на мегдана, за да се хванат на голямото хоро по случай празника.
На този ден имен ден празнуват Силвестър, Силвия, Силвана, Серафим, Силва, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена, Горан, Горица.
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовНЯМАТА РЕЧЕ - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА
БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС
МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА
СБОРНИК С РАЗНИ НАРОДНИ УМОТВОРЕНИЯ И ТУРСКИ ЗЛОДЕЙСТВА ИЗ КЮСТЕНДИЛСКО - СВЕЩ. ПЕТЪР ЦВЕТАНОВ ЛЮБЕНОВ - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Никулден - традиции и обичаи
- Прощъпулник - традиции и обичаи
- Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите
- Игнажден - традиции и обичаи
- Йордановден (Богоявление) - традиции и обичаи
- Български традиции, обреди и обичаи - зимни празници
- Символика на годежа
- Андреевден – поверия и обичаи
- Стефановден - традиции и обичаи
Коментари към Силвестровден – традиции и обичаи