Седем храни, които в никакъв случай не бива да консумирате след спортна тренировка
Добре известно е, че за да постигнете оптимална спортна форма, а и дори само за да имате хармонично тяло, е еднакво важно както да тонизирате и моделирате тялото си чрез физически упражнения, така да и да се храните правилно. Дори да прекарвате часове във фитнеса, изразходвайки стотици калории, ако диетата ви не е съобразена с нуждите на организма ви от вещества, способстващи за изграждането на мускулна маса и ускоряване на метаболизма, резултатите надали ще са такива, каквито очаквате. Гладът или крайно рестриктивните диети също не са решение!
Въпреки индивидуалните нужди на всеки организъм, има няколко групи храни, за които трябва да знаете, че в никакъв случай не бива да консумирате след тренировка! Ето кои са те:
Солен снакс от всякакъв тип:
- гризини;
- пикантни и солени ядки и семки;
- солени пуканки;
- солени крекери;
- солети;
- сухари и други подобни тестени изделия.
Гладът за нещо солено е характерен за хората след усилена тренировка, тъй като едновременно с водата, потейки се, тялото изхвърля хранителни вещества, сред които е и калият. Можете да задоволите тази нужда и да потушите увеличения апетит след тренировка и с други, по-здравословни и не по-малко засищащи храни като например един банан или микс от сушени плодове. Неслучайно тенисистите консумират именно банани в почивките между геймовете - в тях се съдържат големи количества калий.
Захарни продукти и газирани напитки:
- подсладен йогурт с парченца плодове;
- оризови бисквити с карамел;
- карамелизирани ядки;
- плодови желирани бонбони;
- сандвич с фъстъчено масло или конфитюр;
- течен шоколад;
- сладки газирани напитки.
Няма по-голяма грешка от тази да излезете от салона или игрището, и да се подчините на желанието си да изпиете напитка с високо съдържание на захар. Повечето хора спортуват, за да се отърват от излишните килограми или да задържат резултата. Какъв е смисълът от усилията, ако веднага след това се нахвърлите на висококалорични храни и напитките, които ще забавят метаболизма ви?
Мазни и панирани храни:
- панирани хапки (месни и други);
- картофен чипс;
- царевични пръчици и начос;
- хамбургер;
- хотдог;
- пица.
Не забравяйте, че независимо каква точно е целта ви - да редуцирате теглото и да се отървете от мастните депа, или да изградите мускулна маса, тренирайки вие се борите с натрупването на излишни количества мазнини в организма си. Именно по тази причина изброените храни и всички подобни на тях (например пържена риба, банички, понички, мекици и прочее висококалорични и най-вече мазни храни) са крайно неподходящи за засищане на глада след тренировка.
Онова, от което организмът ви има нужда след усилена физическа дейност, е гликоген, който се "складира" в мускулите и черния дроб. Мазните храни не само няма да задоволят тази нужда, но и ще повишат нивата на т.нар. "лош холестерол" в кръвта ви, а оттам и риска от заболявания на сърдечносъдовата система.
Сурови зеленчуци
Суровите зеленчуци и плодове трябва да присъстват във всяка здравословна диета - това е известно и не подлежи на съмнение. Те са едни от най-важните елементи в балансираната диета и с ниското си калорийно съдържание, витаминозен комплекс и фибри са отлично средство в борбата с наднорменото тегло, създавайки чувство за ситост. Съдържанието на суровите зеленчуци обаче не може да покрие нуждите на организма след тренировка, тъй като не включва така необходимите му протеини.
Сурови или задушени, зеленчуците могат да са част от блюдото, с което ще се подкрепите, след като сте изразходвали стотици калории във фитнеса, но не и пълноценно самостоятелно хранене, на което да се разчита за стабилизиране нивата на метаболизма.
Млечен шоколад
Излишно е да се споменава, че шоколадът е една от най-висококалоричните храни. От друга страна обаче умереният прием на млечен и натурален шоколад има редица ползи за организма, в допълнение към самото удоволствие от консумацията му (за хората, които имат афинитет към сладкото).
Според учените и двата вида шоколад могат да подобрят паметта ви и да ускорят когнитивната функция, като по-специално тъмният шоколад е богат на антиоксиданти, отговорни за намаляването риска от развитие на онкологични заболявания и борбата със свободните радикали, които увреждат клетките.
Така че ако сте любители на сладките храни, с чиста съвест можете да консумирате шоколад преди тренировка, вместо след, при което със сигурност ще изразходвате приетите калории и няма да сте с чувството, че се лишавате от всичко любимо в името на добрата фигура.
Шоколадът обаче не е добро решение за първото хранене след тренировка, тъй като дава т.нар. бърза енергия и твърде мимолетно чувство за ситост, но не може да осигури на организма ви необходимите му вещества.
Сладкиши:
- пай;
- понички;
- торта;
- кейк;
- мъфини;
- сладка баница;
- пудинг.
Въпреки че могат да задоволят глада ви за продължителен период от време, сладкишите са крайно неподходящ избор за хранене след тренировка. Интензивното физическо натоварване води до повишаване нуждите на организма от висококачествени карбохидрати, които да попълнят загубите на гликоген по време на тренировката.
Макар да са пълни с въглехидрати, които пък са крайно необходими и на мускулите, и на мозъка за образуването на серотонин, сладкишите не се препоръчват, тъй като тези въглехидрати спадат към групата на "простите" или "бързите", които организмът разгражда най-експедитивно, превръщайки ги в захар.
Енергийни десерти
Рекламният лозунг "Грабни X, когато си гладен", придружен от видео спот с потящите се в спортната зала или на терена мъже, или надписите "без изкуствени консерванти", "пълнозърнесто" и прочее върху опаковките с мюсли блокчета лесно могат да подведат човек, че този тип десерти са удачни за задоволяването на повишения апетит и възвръщане на енергията след изтощителна тренировка. Това обаче не е точно така.
Подобно на шоколада, енергийните десерти са подходящи за храненето непосредствено преди тренировка, а не след, тъй като дават повече енергия, отколкото е необходимо, твърде много захар, която ще забави метаболизма ви, недостатъчно фибри и полезни въглехидрати и почти никакви протеини.
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АМИКС АМИНО ХИДРО - 32 таблетки * 250
АРМАГЕДОН СПОРТС ВЪТРЕШНИ РЪКАВИЦИ EASY WRAP размери S/M, L/ XL
АРМАГЕДОН СПОРТС ФИТНЕС РЪКАВИЦИ УНИСЕКС размери S, M, L, XL
БИОТЕЧ КРЕА ФЛАШ прах 320 г
ПЮР НУТРИШЪН 100% СУРОВАТЪЧЕН БЛЕНД 454 г
НУТРИКОСТ L-АРГИНИН + L-ЦИТРУЛИН капсули * 240 71253
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Методи за лечение на анорексия
- Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи
- Регулация на слюноотделянето
- Най-добрите 5 упражнения за по-тънки и елегантни прасци
- Как се тренира трапецовидния мускул?
- Тренировъчна програма на Майк Тайсън
- Секреция на стомашен сок
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Консумирайте тези 8 храни при раздразнен стомах
Коментари към Седем храни, които в никакъв случай не бива да консумирате след спортна тренировка