Седем полезни хобита, които ще ви направят по-умни
Всички ние си имаме нашите любими занимания, страсти и увлечения, към които се връщаме винаги, когато имаме малко свободно време или чувстваме, че на всяка цена трябва да се откъснем от задълженията си поне за кратко, за да сменим перспективата и рециклираме негативните емоции от ежедневието. Обикновено човек гледа на хобито си като на нещо, с което да се развлича и забавлява, без да трябва да полага кой знае какви усилия в практикуването му.
Ако обаче изберете хоби с интелектуална насоченост, бихте могли едновременно с почивката да направите нещо хубаво за себе си, а именно – да подобрите паметта си, да усвоите нови умения и начин на мислене, или иначе казано – да станете по-умни, креативни, производителни и разсъдливи.
В тази статия ще ви предложим 7 такива хобита, като само и единствено от вас зависи да ги приемете като такива, а не като допълнително занимание, което ще вършите по задължение.
Учете чужди езици
Привличат ли ви различните култури? Имате ли афинитет към чуждите езици и искате ли когато пътувате свободно да общувате с всички хора, които срещате? Ако отговорите ви на тези въпроси са положителни, бихте могли да превърнете изучаването на даден чужд език в свое хоби, което не означава непременно да посещавате езикови курсове. Днес се предлагат много и най-различни програми за самообучение – онлайн или чрез комплект от учебник и помагала, а и благодарение на тоновете информация в интернет човек може сам да стигне до отговорите на въпросите, които го интересуват. Също така може да станете член на форум или социална група, където ще можете да общувате с други хора, учещи или владеещи същия език като вас.
Всеки знае, че научаването на чужди езици е най-лесно в ранна детска възраст, а учените са установили, че до определен етап от развитието ни мозъкът възприема различните езици с един от дяловете си, а след това с друг. Въпреки това човек би могъл да започне да учи нов език и да достигне високо ниво на владеене в писмен и говорим вид и на зряла възраст. Същевременно той ще направи чудесна услуга на мозъка си, която със сигурност ще му се отплати и то многократно!
Ще разберете, че усилията ви дават резултат, когато започнете да мислите на съответния език или гледате свободно филми на езика, който сте решили да научите.
Играйте видеоигри
Не поставяйте всички видеоигри и гейминга като цяло под общ знаменател. Вярно е, че много от игрите са изпълнени с насилие и тийнейджърите като че ли се вманиачават именно по тях, прекарвайки безброй часове пред монитора в елиминирането на виртуални животи, но това не е задължително вярно за всички онлайн игри.
Гейм индустрия е много по-многолика и крайно плодотворна, засенчвайки в някои отношения филмовата, така че всеки може да намери заглавие, което не просто ще играе, а ще превърне в своя страст, интелектуално и емоционално изживяване и предпочитано предизвикателство, развивайки определени умения и познания, докато се забавлява.
Едни от най-лесните ориентири е жанрът на играта – ако търсите по-интелектуална такава, която ще напрегне повече мозъка ви, отколкото показалеца, с който кликате мишката или палците. В случай, че използвате джойстик, изберете някоя стратегическа (това може да е класика от рода на Heroes of Might & Magic, Age of Empires и Cilivization или по-нова продукция като Starcraft, Total War или някоя от Warhammer 40 000 игрите).
В подкрепа на избора на това хоби ще споменем също факта, че в много случаи изходът на играта зависи от решенията, които са взети преди това. И когато човек подходи неетично или непредвидливо, ще трябва да понесе последствия, подобно на правилата в истинския живот.
Излишно е да споменаваме, че като всяко друго странично занимание, геймингът не бива да се превръща в мания и да измества фокуса ви от наистина важните неща в ежедневието. Като за всяко друго нещо и тук всичко опира до баланса.
Играйте мисловни игри
Играйте мисловни игри, които изискват максимална концентрация и развиват логическото мислене и паметта ви, за да се "имунизирате" срещу деменция. За да предотвратите развитието на дегенеративно заболяване, засягащо ума ви, вие трябва да "тренирате" мозъка си системно и с нарастващ интензитет на натоварване. Може да играете игри като судоку, Маа Джонг, шах, Го, бридж и други, които не са сред първите, за които повечето хора се сещат, когато си помислят за занимателна и забавна игра.
В този списък попадат и много други настолни игри, били те по-прости или по-сложни, както и т.нар. мозъчни стимулатори, предназначени за съвременните мобилни устройства. Не са малко и компютърните игри, като например класическите Point-and-click куестове, в които играчът не толкова "играе" в традиционния смисъл на това понятие, колкото да търси решението на загадки и пъзели, от които зависи прогресът му в играта.
Учените са установили, че редовната стимулация на мозъка с подобни игри намалява риска от развитие на деменция на по-късен етап с повече от 60%! Резултатите от това хоби обаче се усещат веднага, подобрявайки концентрацията ви, краткосрочната и дългосрочната памет, организационните ви способности, умението да вършите няколко неща едновременно, да планирате ефективно времето си и други.
Ако искате да сте сигурни, че правите всичко по силите си, за да оптимизирате когнитивната си функция, комбинирайте тези игри със здравословно хранене и системна физическа активност, съобразена с възрастта и натоварването ви.
Редете пъзели
Привидно доста по-лесно и не така взискателно занимание, а освен това много увлекателно и разтоварващо, реденето на пъзел е още една чудесна опция за хората, които търсят не толкова скъпо и претенциозно хоби, допринасящо за умствените им способности.
За хубаво или за лошо, в наши дни реденето на пъзел не означава задължително да пръснете 1000 или повече парченца на пода, въпреки че точно тези традиционни картонени пъзели си имат свое собствено, незаменимо очарование и задоволяват потребността на креативната личност да прави нещо с ръцете си.
Освен традиционен пъзел обаче, бихте могли да редите виртуален такъв като инсталирате някои от хилядите видове тетрис на мобилното си устройство и уплътнявате времето, през което пътувате до работата или до друг град, в игра. И в този случай учените са категорични, че IQ-то ви може единствено да се вдигне или най-малкото да се поддържа на желаното ниво.
Колекционирайте монети, марки или други предмети
Още едно прекрасно хоби, което никога няма да ви омръзне, защото практикуването му не се изчерпва с намирането и съхранението на еднородни предмети, а с придобиването на знания за тяхната история, приложение и други интересни факти, които да обогатят общата ви култура, е колекционирането на разнообразни материали, които са ви интересни.
Едни от най-популярните колекционерски хобита са нумизматиката и филателията – съответно събиране на старинни и редки монети или пощенски марки. Хубавото на колекционирането обаче е в това, че възможностите за предмет на това хоби на практика са неограничени! Камъни и минерали, насекоми, писалки, играчки от шоколадови яйца, кутийки от чай, различни издания на една и съща книга, пликове за писма, плюшени или други играчки, ръчно изработени бижута… всичко, за което си помислите, би могло да се превърне в основна тема на колекция, чиито размери ще определите самите вие според времето, с което разполагате, и финансовите си възможности. В случай, че решите да заложите на нумизматика, можете дори да се надявате, че някой ден хобито ви ще ви направи богати!
Четете книги
Да, четенето на книги със сигурност може да бъде зачислено към интелектуалните хобита, въпреки че в общия случай хората четат за удоволствие и имат и много други интереси, съответно други хобита. Когато обаче за един човек е важно да чете, има отношение към книгите и библиотеката е важен елемент от дома му, в който инвестира време, сили и средства, той има пълното право да обяви четенето за свое хоби.
Ползата от четенето на книги – като тук става дума за стойностна, художествена литература, била тя класическа или модерна – едва ли се нуждае от разясняване. Освен че увеличава неимоверно умствения багаж на четящия, това занимание разширява общата му култура, мирогледа му, способността му да проумява психологията на индивида и да намира бягство от действителността в един друг свят, от който ще се върне одухотворен и пречистен от собствените си негативни емоции, притеснения и страхове.
Не на последно място, четенето развива речника и изобщо комуникативните умения на хората, а освен това интересът към литературата е една стабилна допирна точка между хората, които искат да общуват със себеподобните си, не (само) за да споделят проблемите си, а за да научат нещо ново и съответно да имат какво да дадат на онези, които споделят интересите им.
Слушайте музика и/или свирете на музикален инструмент
Повечето хора слушат музика, но не всички са меломани. В случай, че музиката заема водеща роля в живота ви и не ви е все едно какво слушате, а избирате внимателно плейлиста си, събирате фонотека и следите кариерата на определени артисти и групи, можете напълно спокойно да обявите музиката за своя страст и съответно заниманията си, свързани със задоволяването й – за свое хоби.
Ако пък умеете да свирите на даден музикален инструмент, със сигурност можете да превърнете досегашното си занимание в хоби, стига да искате да се усъвършенствате и да го практикувате достатъчно често. Подобно на изучаването на чужд език, най-лесно е да се научите да свирите на даден музикален инструмент, ако започнете в ранна детска възраст, а талантът дава безспорно предимство! В случай, че имате желание и поне малко талант, бихте могли да се научите да свирите на своя първи, или пък втори или трети инструмент и в зряла възраст, без да се срамувате от факта, че ще посещавате уроци (в случай, че искате да работите с педагог) наред с деца в училищна или дори предучилищна възраст.
В YouTube можете да гледате безброй видеоклипове на музиканти или любители, които показват как се изпълнява една или друга песен, точно определен вид фигура, какви упражнения могат да ви помогнат да овладеете дадена техника, да подобрите координацията/артикулацията си и така нататък. След като се научите да свирите достатъчно добре любимото си парче, пиеса или авторска композиция, на свой ред може да качите видеозапис в мрежата, така че да се похвалите или да вдъхновите още някого да посегне към пианото, китарата, цигулката, барабаните и т.н.
В заключение можем да кажем, че което и от тези 7 хобита да изберете, със сигурност ще ви донесе удовлетворение и същевременно ще повлияе благотворно върху състоянието на ума ви. Не е за пренебрегване и фактът, че можете да практикувате част от тях заедно със своите близки и приятели, както и че съвсем не е задължително да инвестирате големи суми – и финансовата страна, и това колко време искате и можете да им отделяте, определяте единствено вие.
pixabay.com
- Най-интелигентните хора в историята
- Направете това кратко психологическо упражнение, за да разберете над кое трябва да поработите в живота си
- Твърде много свободно време може да има същия негативен ефект върху човешката психиката, както неговата липса
- Споделените хобита или религиозни вярвания поддържат близостта в двойката
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Моето хоби
- "Новите възрастни" правят повече секс и са по-интелигентни
- Какъв цвят виждате вие - син или зелен?
- Да надникнем в ума на лъжеца
- 8 идеи за свободно време, които действат добре на душата
- Пачуърк - креативно хоби за хората с малко свободно време и афинитет към шиенето
- Лечебната сила на мисълта
- Мънистен пиксел арт – креативно и бюджетно хоби за малки и големи
- Тествайте за минути своята наблюдателност чрез таблица с числа
- Какво сме чели преди 30 години? 8 бестселъра от 1985 година
- Умните хора са по-щастливи, ако са сами
Коментари към Седем полезни хобита, които ще ви направят по-умни