Пачуърк - креативно хоби за хората с малко свободно време и афинитет към шиенето
Имате тонове стари и омалели дрехи и платове, които се чудите какво да направите? Обичате да шиете и/или да творите с ръцете си, но не разполагате с толкова свободно време, колкото бихте искали и избягвате да се захващате с прекалено пипкави дейности? Тогава това хоби е за вас! Освежете дома си, зарадвайте близки или приятели и доставете сами на себе си удоволствието от създаването на нещо красиво и уникално, като се научите да правите пачуърк.
Понятието пачуърк идва от английското словосъчетание patchwork, съставено от думите patch – кръпка и work – работа. Ако сте гледали повечко американски филми или сериали, просто е невъзможно да не сте виждали юргани/одеала, направени с тази технология, а през последните години тя започва да придобива популярност и в България.
Преведен на български със заглавието "Американско сватбено одеяло", филмът на режисьора Джослин Муурхаус и оператора Януш Камински "How to Make an American Quilt" с Уинона Райдър, Ан Банкрофт, Елън Бърстин и Клеър Дейнс е сред най-вълнуващите романтични истории, свързани с американската традиция на ушиване на юрган в стил пачуърк като символ на брака.
Тази техника на съшиване на различни парчета плат обаче съвсем не произлиза от Америка и съответно датира от много по-далечни времена. Най-ранните образи на пачуърк са открити в Египет и Китай, а предполагаемата им възраст е поне 5000 години. В средата на средновековието съшиването на няколко слоя тъкани, съставени от отделни парчета плат, се е използвало в направата на доспехи с цел запазване топлината на тялото на войниците и по-добрата им защита. Тази техника е използвана и в Япония за същата цел. В Индия пък тя е считана за изкуство и е особено разпространена под името "Kaudhi" в областта Карнатака. "Kaudhi" е традиционен подарък при раждането на бебе в някои части на Карнатака и до днес.
Завивките, направени чрез отделни кръпки, започват да навлизат в бита през 12-13 век. Застудяването на климата на Стария континент по това време довежда до нарастване разпространението на този тип одеала и декоративни ръкоделия в домакинствата, а традицията за направата им е пренесена в Новия свят от пилигримите.
Пачуърк ръкоделията придобиват особена популярност в САЩ по време на Голямата депресия, тъй като това е начин да бъдат "рециклирани" захабените дрехи в тези трудни за населението времена. Дори съвсем малки парченца плат могат да бъдат оползотворени при направата на юрган от кръпки, стига да не е нарушена целостта им. След относителното западане на този занаят по време на Втората световна война, той се завръща с пълни сили през 70-те години на XX век и днес говорим за цяла индустрия, която генерира по над 2,7 милиарда долара годишно. В наши дни за направата на пачуърк най-често се използват 100% памучни материи.
Когато се използва за направата на юрган, или "куилт", пачуърк техниката се прилага само за най-горния от трите слоя, които се съшиват един за друг. За да има функцията да запазва топлината, за среден слой на този тип одеяло се използва вата, докато най-долният му слой най-често е памучен, а десенът му е без значение.
Отделните парчета на най-горния слой - пачуърка - се съшиват едно за друго на ръка или на машина, след което всички слоеве се захващат един за друг, най-често чрез прошиване по контурите на отделните парчета, така че да не се разместват. Самите пачове, които се използват за най-горния слой, могат да бъдат обособени в блокове, направени от няколко вида плат, съшити в определени, повтарящи се форми (мотив). Също така могат да се прилагат разнообразни декорации като бродерия, пришиване на пъстри копчета или мъниста, като всеки има свободата да създаде такъв дизайн, какъвто пожелае, диктуван от естетическия му вкус.
Същевременно създаването на пачуърк, доближаващ се в максимална степен до продукцията на американската индустрия или индийските традиции, изисква майсторство и доста повече време. Не се "хвърляйте в дълбокото" още с първия с пачуърк. Ако сте ограничени като време и ресурси, можете да започнете с пазарска чанта тип пачуърк, калъфка за възглавница или възглавничка за стол. Всичко, което ви трябва, са няколко различни десена плат, конци, игли, напръстник и първоначалната порция ентусиазъм. Защото започнете ли веднъж, няма да искате да спрете!
Снимки: flickr.com
- Направете това кратко психологическо упражнение, за да разберете над кое трябва да поработите в живота си
- Твърде много свободно време може да има същия негативен ефект върху човешката психиката, както неговата липса
- Споделените хобита или религиозни вярвания поддържат близостта в двойката
- Как да преобразим стария си шкаф до неузнаваемост!
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЕЗКАБЕЛНА ШЕВНА МАШИНА STARLYF FAST SEW
Б-МАКС КОМПЛЕКТ ЗА ШИЕНЕ 19605
НовКОРЕЙСКА КНИГА НА ЩАСТИЕТО - БАРБАРА ДЖ. ЗЕТУЪР - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Моето хоби
- Седем полезни хобита, които ще ви направят по-умни
- 8 идеи за свободно време, които действат добре на душата
- Мънистен пиксел арт – креативно и бюджетно хоби за малки и големи
- Какво сме чели преди 30 години? 8 бестселъра от 1985 година
- 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
- Изберете си подходящо хоби, то може да ви излекува
- Какво да вземете предвид, избирайки ново хоби
- Квилинг - техника за декорация
- 10 възхитителни романа, които да прочетете през живота си (1 част)
- 10 възхитителни романа, които да прочетете през живота си (2 част)
Коментари към Пачуърк - креативно хоби за хората с малко свободно време и афинитет към шиенето