Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга

Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга

от 11 май 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

И през последните години абортът остава едно от най-противоречивите и оспорвани етични и политически бойни полета. В 24 държави в света е незаконно да се прекъсва бременността по каквато и да е причина, а в други 37 страни абортът е забранен, освен в случаите, когато животът на майката е застрашен.

Според данни на Световната здравна организация (СЗО) опасните аборти убиват повече от 47 000 жени всяка година, като пет милиона биват хоспитализирани поради усложнения като кървене или инфекция. Също така СЗО констатира, че забраната има малък или никакъв ефект върху процента на абортите в цял свят.

Тъй като наскоро стана ясно, че Върховният съд на САЩ обмисля отмяна на знаковото решение от 1973 г., според което достъпът до безопасен аборт е разрешен, милиони американски жени са изправени пред забрана върху прекъсването на бременността, присъединявайки се към многото други, живеещи в страните, които отхвърлят правото на жената да избира.

>>> Американци протестират заради проектозакон, с който абортите ще бъдат забранени

Латинска Америка

Едни от най-строгите закони срещу абортите са въведени в държави от Латинска Америка. Медицинската процедура е незаконна при всякакви обстоятелства в Ел Салвадор, Никарагуа и Хондурас. От 1998 г. насам най-малко 140 жени в Ел Салвадор, където абортът се наказва с лишаване от свобода до 35 години, са били обвинени в престъпно деяние. Много от тях обаче са претърпели спонтанен аборт.

В Бразилия, при крайнодесния президент Жаир Болсонаро, достъпът до аборт беше ограничен – законен единствено при случаи на изнасилване, тежки увреждания на плода и риск за здравето и живота на майката. През 2020 г. страната въведе ново законодателство, според което медицинският персонал трябва да информира полицията за жени, жертви на изнасилване, които желаят да прекъснат бременността си.

Други страни на континента обаче предприемат действия за разширяване на достъпа до аборт. През февруари Колумбия декриминализира абортите, докато Чили съобщи, че по-широкият достъп до медицинската процедура може да бъде заложен в новата конституция на страната.

През 2020 г. Аржентина легализира абортите през първите 14 седмици от бременността. Подобен закон е в сила от 2012 г. и в Уругвай – където медицинската процедура е законна до 12-та седмица от бременността.

Африка

В Африка е отчетена най-високата смъртност, свързана с опасни аборти, според Института „Гутмахер“, като достъпът до законно прекратяване на бременността на 92% от жените в репродуктивна възраст е ограничен. Центърът за репродуктивни права изчислява, че около 15 000 смъртни случаи могат да бъдат предотвратени чрез подобряване на правата на жените на континента.

В няколко страни, включително Египет, Демократична република Конго и Сенегал, абортът е напълно незаконен. Според Асоциацията на сенегалските жени адвокати 19% от затворничките в Сенегал през 2015 г. са били лишени от свобода поради аборт или детеубийство.

Затвор

Въпреки това броят на африканските държави, които разрешават абортите, нараства. През 2021 г. Бенин стана седмата страна на континента, която легализира процедурата през първия триместър.

Европа

В почти всички европейски страни абортите са разрешени, но въпреки това процедура е напълно незаконна в три микродържави – Андора, Малта и Ватикана. Независимо от това присъдите в тези страни са рядкост.

Полша е единствената държава, където достъпът до аборт е силно ограничен. След въвеждането на законодателна забрана през 2021 г., процедурата може да се извършва само когато бременността е резултат от незаконен акт, като изнасилване или кръвосмешение, или когато застрашава живота на жената. В действителност обаче е трудно да се осигури легален аборт в случай на изнасилване. Дори когато животът на жената е застрашен, лекарите не са склонни да извършат процедурата, което води до смъртни случаи.

>>> Полският съд: Абортът е противоконституционен, дори когато трябва да се направи заради увреждане на плода

През декември 2021 г. Полша обяви, че планира въвеждането на централизиран регистър на бременностите, което задължава лекарите да докладват на правителството всички бременности и спонтанни аборти.

В Румъния достъпът до законен аборт става все по-ограничен, тъй като лекарите отказват да предоставят този вид услуга. Проучване от 2019 г. установява, че само в 25% от лечебните заведения се извършва процедурата.

Азия

Според СЗО над половината от всички опасни аборти се извършват в Азия, повечето от тях в Южна и Централна Азия. Процедурата е напълно незаконна в Лаос и Филипините.

Забраната за аборт във Филипините се основава все още на законите от колониалната ера, въведени от испанците през 1870 г. Допълнителен закон, приет през 1987 г., задължава правителството да защитава с еднаква тежест живота на нероденото и майката. Репродуктивните услуги също са силно ограничени, като спешната контрацепция е забранена в цялата страна.

Абортите във Филипините се наказват с до шест години затвор. Въпреки че няма данни за броя на осъдените за престъпления, свързани с аборти, съобщенията за такива случаи в местните медии не са рядкост.

Източник:

Erosion of abortion rights gathers pace around the world as US signals new era: https://www.theguardian.com/global-development/2022/may/03/erosion-of-abortion-rights-gathers-pace-around-the-world-as-us-signals-new-era

Още по темата:
  • Марк Зукърбърг и Присила Чан чакат дете след три спонтанни аборта Марк Зукърбърг и Присила Чан чакат дете след три спонтанни аборта
  • Една от четири жени губи бебето си. Аз съм една от тях –  история за силата да продължиш напред Една от четири жени губи бебето си. Аз съм една от тях – история за силата да продължиш напред
  • Тихото страдание на мъжа след спонтанен аборт в семейството Тихото страдание на мъжа след спонтанен аборт в семейството
  • Полска активистка е изправена пред съд за нарушаване на строгия закон за абортите Полска активистка е изправена пред съд за нарушаване на строгия закон за абортите
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС
14.95лв.

НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС

Коментари към Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга
    www.framar.bg 
    на 18 May 2022 в 00:32
    Коментирайте "Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Кюретаж
  • Американци протестират заради проектозакон, с който абортите ще бъдат забранени
  • Химикалите в боите за коса увеличават риска от спонтанен аборт и мъртво раждане
  • Древни билкови средства за предизвикване на аборт
  • Спонтанен аборт в първите месеци от бременността
  • Аборт - дефиниция, видове, последици
  • Билки при спонтанни аборти
  • Криминален аборт в България и по света
  • Почивка на легло
  • Клинична патология при аборт

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Аборт ако не ви харесва пола?!

преди 1328 дни, 14 часа и 42 мин.

Може ли гинеколог да разбере при преглед, че е правен аборт?

преди 1981 дни, 2 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Кучето ми си влачи дупето след ходене по нужда

преди 12 часа и 4 мин.

Да помогнем на възрастни, самотно живеещи хора, с хранителни продукти и стоки от първа необходимост.

преди 2 дни, 5 часа и 35 мин.

Термо и влаго картиране (мапинг) на фармацевтични складове

преди 8 дни, 10 часа и 47 мин.

Индометацин чист 99 % на прах.

преди 19 дни, 12 часа и 10 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Клинична патология при аборт

Клинична патология при аборт

от 10 май 2022г. Прочети повече
Клинична патология при остри възпалителни изменения в плацентата

Клинична патология при остри възпалителни изменения в плацентата

от 10 май 2022г. Прочети повече
Клинична патология при заболявания на трофобласта

Клинична патология при заболявания на трофобласта

от 10 май 2022г. Прочети повече
Клинична патология при нарушение на плацентарното кръвообращение

Клинична патология при нарушение на плацентарното кръвообращение

от 10 май 2022г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах