Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга
И през последните години абортът остава едно от най-противоречивите и оспорвани етични и политически бойни полета. В 24 държави в света е незаконно да се прекъсва бременността по каквато и да е причина, а в други 37 страни абортът е забранен, освен в случаите, когато животът на майката е застрашен.
Според данни на Световната здравна организация (СЗО) опасните аборти убиват повече от 47 000 жени всяка година, като пет милиона биват хоспитализирани поради усложнения като кървене или инфекция. Също така СЗО констатира, че забраната има малък или никакъв ефект върху процента на абортите в цял свят.
Тъй като наскоро стана ясно, че Върховният съд на САЩ обмисля отмяна на знаковото решение от 1973 г., според което достъпът до безопасен аборт е разрешен, милиони американски жени са изправени пред забрана върху прекъсването на бременността, присъединявайки се към многото други, живеещи в страните, които отхвърлят правото на жената да избира.
>>> Американци протестират заради проектозакон, с който абортите ще бъдат забранени
Латинска Америка
Едни от най-строгите закони срещу абортите са въведени в държави от Латинска Америка. Медицинската процедура е незаконна при всякакви обстоятелства в Ел Салвадор, Никарагуа и Хондурас. От 1998 г. насам най-малко 140 жени в Ел Салвадор, където абортът се наказва с лишаване от свобода до 35 години, са били обвинени в престъпно деяние. Много от тях обаче са претърпели спонтанен аборт.
В Бразилия, при крайнодесния президент Жаир Болсонаро, достъпът до аборт беше ограничен – законен единствено при случаи на изнасилване, тежки увреждания на плода и риск за здравето и живота на майката. През 2020 г. страната въведе ново законодателство, според което медицинският персонал трябва да информира полицията за жени, жертви на изнасилване, които желаят да прекъснат бременността си.
Други страни на континента обаче предприемат действия за разширяване на достъпа до аборт. През февруари Колумбия декриминализира абортите, докато Чили съобщи, че по-широкият достъп до медицинската процедура може да бъде заложен в новата конституция на страната.
През 2020 г. Аржентина легализира абортите през първите 14 седмици от бременността. Подобен закон е в сила от 2012 г. и в Уругвай – където медицинската процедура е законна до 12-та седмица от бременността.
Африка
В Африка е отчетена най-високата смъртност, свързана с опасни аборти, според Института „Гутмахер“, като достъпът до законно прекратяване на бременността на 92% от жените в репродуктивна възраст е ограничен. Центърът за репродуктивни права изчислява, че около 15 000 смъртни случаи могат да бъдат предотвратени чрез подобряване на правата на жените на континента.
В няколко страни, включително Египет, Демократична република Конго и Сенегал, абортът е напълно незаконен. Според Асоциацията на сенегалските жени адвокати 19% от затворничките в Сенегал през 2015 г. са били лишени от свобода поради аборт или детеубийство.
Въпреки това броят на африканските държави, които разрешават абортите, нараства. През 2021 г. Бенин стана седмата страна на континента, която легализира процедурата през първия триместър.
Европа
В почти всички европейски страни абортите са разрешени, но въпреки това процедура е напълно незаконна в три микродържави – Андора, Малта и Ватикана. Независимо от това присъдите в тези страни са рядкост.
Полша е единствената държава, където достъпът до аборт е силно ограничен. След въвеждането на законодателна забрана през 2021 г., процедурата може да се извършва само когато бременността е резултат от незаконен акт, като изнасилване или кръвосмешение, или когато застрашава живота на жената. В действителност обаче е трудно да се осигури легален аборт в случай на изнасилване. Дори когато животът на жената е застрашен, лекарите не са склонни да извършат процедурата, което води до смъртни случаи.
През декември 2021 г. Полша обяви, че планира въвеждането на централизиран регистър на бременностите, което задължава лекарите да докладват на правителството всички бременности и спонтанни аборти.
В Румъния достъпът до законен аборт става все по-ограничен, тъй като лекарите отказват да предоставят този вид услуга. Проучване от 2019 г. установява, че само в 25% от лечебните заведения се извършва процедурата.
Азия
Според СЗО над половината от всички опасни аборти се извършват в Азия, повечето от тях в Южна и Централна Азия. Процедурата е напълно незаконна в Лаос и Филипините.
Забраната за аборт във Филипините се основава все още на законите от колониалната ера, въведени от испанците през 1870 г. Допълнителен закон, приет през 1987 г., задължава правителството да защитава с еднаква тежест живота на нероденото и майката. Репродуктивните услуги също са силно ограничени, като спешната контрацепция е забранена в цялата страна.
Абортите във Филипините се наказват с до шест години затвор. Въпреки че няма данни за броя на осъдените за престъпления, свързани с аборти, съобщенията за такива случаи в местните медии не са рядкост.
Erosion of abortion rights gathers pace around the world as US signals new era: https://www.theguardian.com/global-development/2022/may/03/erosion-of-abortion-rights-gathers-pace-around-the-world-as-us-signals-new-era
- Една от четири жени губи бебето си. Аз съм една от тях – история за силата да продължиш напред
- Здравето на жените в Туркменистан: Мълчанието ни лишава от свобода на избор
- Делата срещу жени, направили незаконен аборт във Великобритания, ги травмират и излагат личния им живот на показ
- Сара Херън: Загубих своето бебе чудо след множество инвитро процедури, но разбрах какво е безусловна любов
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Медикаментозен аборт
- Кюретаж
- Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
- Аборт - дефиниция, видове, последици
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
- Криминален аборт в България и по света
Коментари към Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга