В Полша в знак на протест стартира инициативата „Бих желала да ви информирам, че не съм бременна“

Предложеният от управляващите регистър на бременните жени и случаите на аборт в страната се очаква да заработи през януари 2022 г., малко повече от година след почти цялостната забрана за извършване на аборти в Полша.
Страната планира да въведе централизиран регистър на бременните жени, който ще задължи лекарите да докладват на правителството за всяка потвърдена бременност или аборт. Идеята разбуни отново духовете на активистите, които се борят за правата на жените, особено в светлината на събитията отпреди година, когато правителството наложи забрана върху абортите. Според тях регистърът може да се използва като лост за проследяване случаите на прекратена бременност посредством медикаменти.
Законопроектът е част от по-мащабна реформа, свързана с актуализацията на здравната информационна система в Полша.
Според активистката Наталия Бронярчик от движението „Aborcyjny Dream“ „това е опит за упражняване на контрол, така че всяка бременност да завършва с раждане“.
Новината постави началото на множество протести, организирани в интернет пространството. Стартира и инициатива в социалните мрежи под надслов „Бих желала да ви информирам, че не съм бременна“.
„Целта на проекта е дигитализация на здравната система“
Говорителят на здравното министерство увери, че проектът е само една стъпка от цялостния процес на дигитализация на съхраняваната информация, свързана с много други здравословни проблеми, включително алергии. Той припомни, че лекарите в Полша винаги са разполагали с данни за бременните жени, но досега те са били съхранявани на хартиен носител от болниците, а не централизирано от правителството.
Активистите са още по-разтревожени, след като наскоро предложен законопроект за създаването на Институт по семейните и демографските въпроси бе приет на първо четене от полския парламент. Неговата цел ще бъде да следи ефективността на провежданата семейна политика, да дава насоки за законодателни промени и да „образова гражданите за жизненоважната роля на семейството в социалния живот“. Експертите в института ще имат достъп до личните данни на гражданите и ще могат да повдигат обвинение срещу тези, които нарушават Закона за семейството.
Проектът предизвика масовото неодобрение не само на обикновените граждани, но и на юристи и учени. Асоциацията на експертите по демографски въпроси към Академията на науките в Полша изрази своето притеснение, че „пропагандата, насочена към повишаване на раждаемостта“ с всички възможни средства взема надмощие над научните изследвания.
Адам Боднар, бивш омбудсман на страната, заяви: „Законопроектът има за цел да насърчи традиционния семеен модел. Той може да се окаже удобен инструмент срещу хората, които не отговарят на него, например тези с различна сексуална ориентация.“
Законът за забрана на абортите в Полша
Припомняме ви, че през ноември 2020 г. Полша прие закон, с който забрани почти всички аборти. Това предизвика едни от най-мащабните протести в съвременната история на страната. Според него прекратяването на бременност, дори в случаите на тежки генетични увреждания на плода, е противоконституционно. Още преди въвеждането му Полша бе известна с едни от най-строгите мерки срещу извършването на аборти в Европа.
Влизайки в сила, законът остави възможност за прекратяване на бременността само, ако тя е резултат от изнасилване или кръвосмешение или животът на жената е в опасност.
- Poland plans to set up register of pregnancies to report miscarriages: https://www.theguardian.com/global-development/2021/dec/03/poland-plans-to-set-up-register-of-pregnancies-to-report-miscarriages
- Poland to implement near-total ban on abortion imminently: https://www.theguardian.com/world/2021/jan/27/poland-to-implement-near-total-ban-on-abortion-imminently
-
Една от четири жени губи бебето си. Аз съм една от тях – история за силата да продължиш напред
-
Полска активистка е изправена пред съд за нарушаване на строгия закон за абортите
-
Тихото страдание на мъжа след спонтанен аборт в семейството
-
Делата срещу жени, направили незаконен аборт във Великобритания, ги травмират и излагат личния им живот на показ
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Медикаментозен аборт
- Кюретаж
- Аборт - дефиниция, видове, последици
- Почивка на легло
- Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
- История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- Техники за извършване на аборт, ползвани след 1927 година
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
Коментари към В Полша в знак на протест стартира инициативата „Бих желала да ви информирам, че не съм бременна“