Маргарет Атууд за правото на аборт: Принудителното раждане е робство
Въпросът за правото на аборт е на преден план в редица държави по света. Въпреки това в много страни, като техния брой се увеличава постоянно, е забранено прекъсването на нежелана бременност без основателна причина. Аргументите в защита на абортите или против тях се основават обикновено на морални ценности и идеали за живота, отколкото на медицински факти и изследвания. Поради този факт дебатът за или против абортите продължава с пълна сила.
Принудителното раждане е робство
Убийство на дете ли са абортите или право на жената да разполага с тялото си? Според Маргарет Атууд, автор на „Разказът на прислужницата“, за да се отговори на този въпрос, всеки човек трябва да се запита: В каква държава иска да живее? В държава, в която всеки човек е свободен да взима решения относно здравето и тялото си, или в такава, в която половината население е свободно, а другата половина поробена?
По думите на Атууд жените, които не могат да взимат собствени решения дали да имат деца, са поробени, защото държавата претендира за собственост върху телата им и правото да диктува как трябва да бъдат използвани. Единственото подобно обстоятелство за мъжете е наборът в армията. И в двата случая съществува риск за живота на хората, но военнослужещите получават поне храна, облекло и място за нощуване. Дори престъпниците в затворите имат право на тези неща.
„Ако държавата забранява абортите, защо тогава не плаща за пренатални грижи, за самото раждане, за следродилните грижи и за отглеждането на детето?“, пита Маргарет Атууд. „И ако държавата много желае да се увеличи броя на ражданията, защо не почита жените, които имат много деца, като ги подкрепя финансово? Ако жените предоставят необходимата услуга на държавата – макар и против волята им – със сигурност трябва да получат заплащане за своя труд. Ако целта е повече бебета, сигурна съм, че много жени биха родили, ако бъдат правилно компенсирани.“, допълва Атууд.
Маргарет се съмнява, че държавите са готови да стигнат до заплащане, за да осигурят повече раждания. Вместо това те желаят да засилят раждаемостта със забрана на абортите – принуждаване на жените да имат деца и след това да плащат за тяхното отглеждане. „Плащай. Плащай. Както казах, робство.“, коментира Атууд.
>>> Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга
Ако една жена реши да има бебе, това е различно нещо. Бебето е подарък, дарен от самия живот. Но за да бъде подарък, едно нещо трябва да бъде дадено и свободно получено. Всеки подарък може също да бъде отхвърлен. Дар, който не може да бъде отхвърлен, не е дар, а признак на тирания.
Раждането е дар, ако е желано
“Ние казваме, че жените „раждат“. А жените, които са избрали сами да бъдат майки, наистина раждат и го усещат като дар. Но ако решението не е тяхно, раждането не е дар, а деяние против волята им.“, коментира Атууд. „Никой не задължава жените да правят аборт. Никой също не трябва да ги принуждава да раждат. Наложете раждането, но поне го наречете с истинското му име. Това е робство – претенцията да притежаваш и контролираш нечие тяло и да печелиш от това.“
‘Enforced childbirth is slavery’: Margaret Atwood on the right to abortion: https://www.theguardian.com/us-news/2022/may/07/enforced-childbirth-is-slavery-margaret-atwood-on-the-right-to-abortion
- Една от четири жени губи бебето си. Аз съм една от тях – история за силата да продължиш напред
- Здравето на жените в Туркменистан: Мълчанието ни лишава от свобода на избор
- Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга
- Делата срещу жени, направили незаконен аборт във Великобритания, ги травмират и излагат личния им живот на показ
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Медикаментозен аборт
- Кюретаж
- Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
- Аборт - дефиниция, видове, последици
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
- Криминален аборт в България и по света
Коментари към Маргарет Атууд за правото на аборт: Принудителното раждане е робство