Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Помага или вреди изкуственият интелект на човешкия мозък

Помага или вреди изкуственият интелект на човешкия мозък

от 10 сеп 2020г., обновено на 21 яну 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Помага или вреди изкуственият интелект на човешкия мозък  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Дали изкуственият интелект ни помага и улеснява, докато остаряваме, или точно обратното – потиска способността ни сами да се справяме с трудни ситуации? Пандемията ни наложи, повече от всякога, да търсим нови начини за връзка с останалия свят и любимите си хора. Компютрите и другите дигитални устройства са постоянно включени.

В Силиконовата долина се изобретяват непрекъснато нови технологични продукти и приложения. Устройства, снабдени с чип, задоволяват почти всяка човешка потребност. От хладилника получаваме известие, че трябва да купим мляко. С гласова команда можем да си пуснем музика. И какво ли още не.

Затрупани с толкова оферти за технологични изобретения, как разбираме кое е наистина полезно за нас и кое е просто поредната смарт джаджа на пазара? Под смарт джаджа се има предвид всяко устройство, което ни насочва, докато шофираме, помага при решаването на проблеми, отговаря на нашите въпроси и се актуализира и усъвършенства само.

Смарт продуктите зависят от алгоритми, разработени от инженери. Те са пример за изкуствен интелект (ИИ). Не искаме да омаловажаваме ни най-малко ролята на новите технологии в нашия свят. Те са изключително важни за събирането на големи количества информация и данни, както и за доброто функциониране на индустрията.

Сега обаче бихме искали да обърнем повече внимание на тяхното влияние върху потребителя, неговия живот и когнитивните му умения, тоест, уменията му да мисли, разсъждава и запомня.

Полезно или просто модерно?

Ако се чувстваме объркани, то това е защото повечето от нас не са инженери, измислящи решения за проблеми, които не знаят, че имат. Поне до момента, когато чуем за съществуването им от някоя реклама, в Туитър или Фейсбук, или пък от порасналия си внук. Как отсяваме полезното от модерното? Как разбираме дали даден продукт служи на паметта ни, или й вреди? Как преценяваме дали новото приложение улеснява живота ни, или просто замества собствените ни усилия да поддържаме мозъка си в добра форма?

За родените преди 40 и повече години изниква още един въпрос – кои технологии да използваме, за да улесним живота си на старини, но без да ни превземат и да ни правят зависими. Добър пример е смарт часовникът, който проследява местонахождението и пулса ни, но понякога напомня за част от болнично оборудване. По-възрастните хора не обичат да носят такъв тип часовници.

Някои устройства улесняват живота до такава степен, че буквално спират човешкото развитие или не ни позволяват да усъвършенстваме важни умения за справяне в трудни ситуации. А това не е полезно за човека. Знаете ли, че има продукти, които могат да броят вместо нас повторенията на упражненията, които правим? Сякаш сме забравили елементарно умение, придобито в началните класове.

В този свят, управляван от чипове и умни устройства, вече има хора, които сами са избрали да им бъде имплантирана пластина, с чиято помощ да отключват бързо вратата на офиса или да си включват компютъра.

Ако се интересувате от възможните и съвсем логични последици от технологичното бреме, което лежи върху плещите ни, прочетете книгата на Ювал Ноа Харари „Homo Deus: Кратка история на бъдещето.“ Авторът прави някои крайни, дори страховити, прогнози за живота ни в обозримо бъдеще.

Според Харари, историк, философ и писател, до края на 21-и век човешките същества ще бъдат повече хуманоиди, отколкото хора. Дали е добра, или лоша новина? Отговорът зависи от човека, който питаме. Харари споделя: „Ако инженерите не вземат под внимание етичния аспект, евентуалните последици и философската/ психологическата страна на случващото се, кой тогава?“

Житейският опит при решаване на проблеми

Харари дава за пример GPS устройство, наречено WAZE, което навигира шофьорите в час пик. Според него WAZE не е просто карта. Там милиони потребители актуализират пътния трафик, местата, където има задръстване или полицейски патрули. Да си представим шофьор, който навлиза в кръстовище и решава, че трябва да продължи надясно. Устройството го кара да смени посоката и, рано или късно, водачът осъзнава, че наистина така е трябвало да направи. 

Какво се случва с нашата собствена преценка и опита, който придобиваме, след като напътствията са на база постъпилата информация от други шофьори?

С напредването на възрастта, преценката и изборите, които правим, се основават на житейския ни опит за разрешаване на трудни ситуации и проблеми. При здравите хора това човешко умение се усъвършенства с годините. Да се доверим на 100% на създадени алгоритми, дори те да са най-надеждните, може да ни лиши от добра възможност да тренираме мозъка си и неговите когнитивни умения да анализира и помни.

Не става въпрос да се връщаме към добрите стари хартиени карти. Определено мобилното приложение ще се справи по-лесно с навигацията и няма да ни разсейва, докато шофираме. Истината е, че боравенето с позабравените пътни карти, отпечатани на хартия, носи много ползи за нас. Ориентирането в пространството изисква специални умения, както и увереност в самите нас. Да, ще отнеме малко повече време и няма да е така прецизно, но ще бъде страхотна тренировка за мозъка (а може би и за тялото).

Станфордски институт за изкуствен интелект, насочен към подобряване качеството на живот

През март 2019 г. в Станфордския университет бе учреден Институт за изкуствен интелект, насочен към подобряване качеството на живот. Мисията на учените в него е да подпомагат създаването на нови технологични продукти, без обаче това да вреди на човека, да влошава качеството му на живот или да намалява продуктивността му.

Две са гледните точки за това как изкуственият интелект променя живота ни през различните му етапи. Едната представлява историческа и философска препратка, а другата – научна и базирана на компютърните технологии. За съжаление, няма трета, която да обединява в себе си доводите и на компютърните специалисти, и на историците. Няма компромисна позиция, която да разглежда обективно влиянието на изкуствения интелект върху нас, хората.

Когнитивните и физическите упражнения са от ключово значение

За да поддържаме мозъка си в добро здраве и да развиваме когнитивните си способности, е важно да се сблъскваме с нови неща, да се изправяме срещу сложни ситуации и да решаваме сами проблемите си.

По-възрастният човек се нуждае от предизвикателства, които смарт устройствата отнемат, тъй като вземат решенията вместо него. Когнитивните упражнения са от огромно значение за поддържане на мозъка гъвкав и активно работещ, така както физическите упражнения се грижат за тонуса на тялото.

Ползите от смарт устройствата

Иновации в медицината

Разбира се, технологичните открития, които ни помагат в ежедневието, имат безспорно предимство. Те улесняват възрастните хора при изпълнение на по-трудни задачи като например да свирят на музикален инструмент, да решават сложни кръстословици или да учат нов език. Иновациите в медицинското оборудване и диагностичните процедури удължават живота на много пациенти. Устройства, които помагат на възрастни хора с много влошена памет, или „умни“ инвалидни колички, със сигурност подобряват качеството им на живот.

Роботи, които компенсират липсата на социални контакти при хората в напреднала възраст

Роботът може да потисне чувството на самота, което изпитва възрастен човек с ограничени двигателни способности. Пазарната ниша предлага десетки продукти на роботи, изглеждащи почти като хора или на кучета роботи. Те са способни да учат и могат да се нагаждат спрямо нуждите на човека до тях.

Сигурно скоро ще можем да ги научим да играят шах с нас? Но е възможно и много бързо да надминат нашите умения. Дали тогава ще искат да участват в играта? Може би. Ако решат да ни помогнат да станем още по-добри в шаха. Но това може да се случи само, ако изпитват емпатия.

Източник:

psychologytoday.com
Снимка: unsplash.com

Още по темата:
  • Изкуственият интелект подпомага разбирането на човешкия мозък Изкуственият интелект подпомага разбирането на човешкия мозък
  • Илън Мъск призовава ООН да забрани роботите убийци Илън Мъск призовава ООН да забрани роботите убийци
  • Учените призовават за регулация на Изкуствения интелект, за да не се осъществи сценарият от филма Терминатор Учените призовават за регулация на Изкуствения интелект, за да не се осъществи сценарият от филма Терминатор
  • Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN) Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN)
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА
20.00лв.

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Помага или вреди изкуственият интелект на човешкия мозък

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Надежда Василева 
    на 17 September 2020 в 09:42

    Сложна тема. Какво прави душата когато духът е свързан с дисплея? Опасно е да се върви само по пътя на техниката и компютъра. За да не се разбере този недостатък "той" започва да копира и да пейства,но това е долно / пиша го за "него", аз съм полиглот и ми е интересно как "той" го разбира.../ И няма и хумор там, и всичко става хладно и машинно и т.н. Така че опазете се от копи и пейст в чуствата,бъдете собственици на емоциите си, не ги пилейте,но не ги и хабете, това нещо е много ценно!

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Изкуствен интелект открива, че лекарство против малария може да бъде използвано за лечение на остеопороза
  • ChatGPT може да се използва като помощно средство в психотерапията
  • Ще замести ли изкуственият интелект медицинските сестри и какви са рисковете
  • Може ли чатбот да замести психотерапевта
  • Изкуственият интелект има добре развит умствен капацитет, но слаба памет
  • Роди се бебе, заченато по метод, контролиран изцяло от изкуствен интелект
  • BioNTech и InstaDeep представиха система за ранно откриване на варианти на SARS-CoV-2
  • Изкуствен интелект открива бързо огнищата на инсулин в панкреаса при вроден хиперинсулизъм
  • Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN)
  • Илън Мъск призовава ООН да забрани роботите убийци
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Фламексин 20мг таблетки помага ли при главоболие?

преди 1641 дни, 21 часа и 13 мин.

Рупафин помага ли срещу алергия?

преди 1841 дни, 9 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 13 часа и 7 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 5 часа и 49 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 12 часа и 40 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 19 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival