Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Дигитално безсмъртие: Изкуствен интелект създава виртуално копие на починал човек

Дигитално безсмъртие: Изкуствен интелект създава виртуално копие на починал човек

от 21 яну 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Дигитално безсмъртие: Изкуствен интелект създава виртуално копие на починал човек - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Компании предлагат услугата „дигитален живот след смъртта“, която представлява създаване на виртуално копие на починалия човек.
  • С помощта на изкуствен интелект дигиталната версия на покойника може да говори така сякаш той все още е жив.
  • Психолози смятат, че разглеждането на дигиталните данни на починалия (снимки, публикации) пречи на роднините да приемат загубата и да продължат напред.

Представете си, че присъствате на погребение, на което покойникът говори директно с вас, отговаря на въпросите ви и споделя с вас спомените си. Точно това се случва по време на сбогуването с Марина Смит, която умира през 2022 г. Благодарение на компанията за изкуствен интелект StoryFile Смит сякаш общува по напълно естествен начин с роднините и приятелите си, макар да не е жива.

Технологията използва предварително записани и обработени с помощта на изкуствен интелект отговори, които звучат много реалистично. Видео разговорът, който опечалените провеждат с Марина, наподобява разговор с жив човек. Той им дава възможност да се почувстват отново свързани с нея, макар и по един различен начин.

» Защо връзката ни с починал близък продължава и след смъртта му

Виртуален живот след смъртта

Иновативната AI технология вече променя възгледите на хората за живота след смъртта. Няколко компании предлагат на клиентите си услугата „виртуален живот след смъртта“. Apple, Google и Meta например създадоха инструменти, които позволяват на доверен човек да използва вашите акаунти дори когато вас вече ви няма.

Microsoft патентова система, която може да извлича дигиталните данни на човека – съобщения, имейли и публикации в социалните мрежи, с цел създаване на чатбот. Чатботът отговоря така сякаш говори починалият.

В Южна Корея група медийни компании доразработват идеята. Документалният филм Meeting You разказва за майка, която се среща с покойната си дъщеря чрез виртуална реалност. Използвайки дигитални изображения и гласова технология, жената успява да види и да разговаря с дъщеря си сякаш тя наистина е там.

Всичко това може би ви звучи като научнофантастичен филм, но е напълно реално. С усъвършенстването на изкуствения интелект създаването на дигитални версии на починали хора изглежда все по-лесно.

мъж, който е скрил лице в ръцете си

Кой притежава вашия дигитален живот след смъртта

Идеята за дигитален живот след смъртта звучи е примамлива, но повдига няколко въпроса. Един от тях е кой притежава вашите акаунти след смъртта ви.

Всъщност казусът е обсъждан често в съдилищата, както и от правителствата на много държави. В почти всички американски щати гражданите могат да включат своите акаунти в завещанието си.

В Германия съдът задължава Фейсбук да прехвърли достъпа до акаунта на роднините на покойника.

Има обаче и някои сериозни предизвикателства, свързани с дигиталните версии на починали хора. Ами ако дигиталният ви клонинг каже или направи нещо онлайн, което вие никога не бихте? Кой отговаря за вашата AI версия?

Когато виртуално копие на актьора Брус Уилис се появява в реклама без неговото разрешение, се повдига въпросът как може да се контролира дигиталната прилика и дали не крие риск от злоупотреби с цел печалба.

Не бива да се подценява и цената на подобна услуга. Докато управлението на дигиталните акаунти не е скъпо, то създаването на AI версия на починалия може да струва хиляди долари, което означава, че само богати клиенти ще могат да си го позволят.

Скърбенето в съвременния дигитален свят

Да загубим любим човек е болезнено. Много от нас се опитват да запазят връзката с него чрез социалните медии. Този нов начин на скърбене крие някои рискове. За разлика от физическите спомени като снимките например, които избледняват с времето, дигиталните спомени са леснодостъпни. Възможно е дори да се появят в нюзфийда ви и да събудят силни емоции, когато най-малко сте очаквали.

Някои психолози смятат, че разглеждането на дигиталното съдържание в профила на починал близък може да ви попречи да продължите напред. Колкото по-развит е изкуственият интелект, толкова по-труден и дълъг ще е периодът на скърбене. Представете си, че разговаряте с дигиталната версия на човек, който вече го няма. Всичко изглежда толкова реалистично, че не можете да приемете мисълта, че сте го загубили завинаги. 

Културни и религиозни аспекти на дигиталния живот след смъртта

Има няколко гледни точки относно така нареченото дигитално безсмъртие.

Позицията на Ватикана гласи, че дигиталното наследство не бива да накърнява човешкото достойнство.

По отношение на исляма учените все още търсят пресечни точки между дигиталния свят и религиозните вярвания.

Някои будистки храмове в Япония предлагат дигитални гробове, където семействата могат да съхраняват и преглеждат, когато пожелаят, дигиталната информация на починалия.

жена с бяла тениска, която лежи и гледа в телефона си

Планиране на вашето дигитално наследство

Когато си мислите за бъдещето, може би си представяте какво искате да постигнете, а не какво ще се случи с акаунтите и дигиталните ви данни след смъртта ви. Все пак специалистите препоръчват да помислите по въпроса. Кой и как ще управлява профилите ви в социалните медии? Кой ще има достъп до качените от вас снимки, до онлайн профилите ви в банкови приложения и т.н.?

Ако искате да създадете свое дигитално копие, можете дори да решите колко време след смъртта ви да „живее“ то. Ако сега подобна мисъл ви се струва безумна, то след години много хора ще го смятат за напълно нормална част от планирането на тяхното бъдеще.

» Помага или вреди изкуственият интелект на човешкия мозък

Как можете да контролирате и управлявате дигиталния си живот след смъртта

  • Обмислете какво дигитално наследство бихте искали да оставите. Отговорете си на въпроса дали създаването на ваше дигитално копие е в синхрон с вашите ценности и убеждения. Обсъдете го с близките и приятелите си.
  • Направете списък с акаунтите си и съберете дигиталната информация, която ви представя най-точно. Решете как бихте искали да бъдат управлявани и дали/ кога искате да бъдат изтрити.
  • За контрола на дигиталните ви данни изберете доверен човек, който е добре запознат със съвременните технологии. Бъдете ясни, когато му разяснявате какво очаквате от него.
  • Помислете как вашите дигитални данни биха повлияли на живота на близките ви, когато вас вече ви няма. Консултирайте се как можете да избегнете евентуална злоупотреба с вашата информация.

Дигитални пирамиди

Преди хиляди години египетските фараони са съхранявали своето наследство в пирамиди. Днес можем да говорим за „дигитални“ пирамиди, които са по-леснодостъпни и усъвършенствани. Те не просто съхраняват спомени. Те докосват хората и оказват своето влияние върху живота им, дълго след смъртта. 

Източник:

Logging off life but living on: How AI is redefining death, memory and immortality: https://theconversation.com/logging-off-life-but-living-on-how-ai-is-redefining-death-memory-and-immortality-246306

Още по темата:
  • Илон Мъск призовава ООН да забрани роботите убийци Илон Мъск призовава ООН да забрани роботите убийци
  • Изкуственият интелект подпомага разбирането на човешкия мозък Изкуственият интелект подпомага разбирането на човешкия мозък
  • Учените призовават за регулация на Изкуствения интелект, за да не се осъществи сценарият от филма Терминатор Учените призовават за регулация на Изкуствения интелект, за да не се осъществи сценарият от филма Терминатор
  • Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN) Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN)
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА
20.00лв.

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Дигитално безсмъртие: Изкуствен интелект създава виртуално копие на починал човек

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дигитално безсмъртие: Изкуствен интелект създава виртуално копие на починал човек
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 23:51
    Коментирайте "Дигитално безсмъртие: Изкуствен интелект създава виртуално копие на починал човек"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Изкуствен интелект открива, че лекарство против малария може да бъде използвано за лечение на остеопороза
  • Изкуственият интелект може да помогне за по-бързото идентифициране на аномалии на плода
  • Невронна мрежа определя причината за исхемичен инсулт
  • Изкуствен интелект, наречен Sybil, открива ранните признаци на рак на белите дробове
  • След 15 неуспешни опита: Жена забременя с помощта на изкуствен интелект
  • ChatGPT може да се използва като помощно средство в психотерапията
  • Как изкуственият интелект може да се използва за манипулиране на хора
  • Илон Мъск призовава ООН да забрани роботите убийци
  • Откриха лекарство за рядко заболяване с помощта на изкуствен интелект
  • Изкуствен интелект може да определи по-точно агресивността на ретроперитонеален сарком от биопсията
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лекарство или хранителна добавка за подсилване на апетита на човек на 81 години

преди 1819 дни, 11 часа и 43 мин.

Коланол може ли да се пие от човек с гастрит?

преди 1840 дни, 4 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 13 часа и 55 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 13 часа и 32 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 11 часа и 52 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 8 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival