Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN)

Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN)

от 09 март 2021г., обновено на 10 март 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изследователи успяват да обучат изкуствен интелект да разбира индивидуалните схващания на човек за красиво лице. Роботът демонстрира умението си, създавайки напълно самостоятелно портрети на хора, съобразени и базирани изцяло на личните предпочитания, разгадани с помощта на мозъчни сигнали.

Резултатите от научния експеримент могат да бъдат използвани при анализ на поведението на човек, когато взема решения, както и при търсене на причините защо хората несъзнателно избират точно определено поведение.

Робот създава портрети, отговарящи на индивидуалните предпочитания на човека

Учените от университета в Хелзинки и университета в Копенхаген си поставят задачата да проверят дали компютър е способен да разпознае чертите на лицето, които човек харесва, и въз основа на получената информация да създаде нови изображения, отговарящи на индивидуалните му вкусови предпочитания. Изкуственият интелект разчита мозъчните сигнали и комбинира интерфейса мозък-компютър с модела за генериране на изкуствено създадени лица. По този начин машината създава лица, които да съвпадат с избора на участниците по време на изследването.

„В по-стари наши проучвания успяхме да разработим модели, способни да идентифицират и пресъздадат отделни характеристики на човешкото лице като например цвят на косата и усмивка. Привлекателността е доста по-сложна задача, тъй като е свързана с културни и психологически фактори, които със сигурност играят важна роля за предпочитанията ни, дори и да не го осъзнаваме. Понякога за всеки от нас е трудно да обясни какво точно го кара да възприема някого или нещо за красив/о. Красотата е интимно усещане, различно за всеки човек“, пояснява доцент Микиел Спапе от катедрата по психология и логопедия към университета в Хелзинки.

Изследването се опира на модерните компютърни технологии и психологията като наука. То е публикувано в списание „Transactions in Affective Computing“ на Института на инженерите по електротехника и електроника през месец февруари тази година.

Генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN)

В първата фаза от своя експеримент учените събират стотици изкуствено създадени портрети на хора с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN). Последната представлява форма на машинно самообучение, която включва две невронни мрежи. Те се състезават една с друга и въз основа на предварително проучени изображения създават нови.

Експертите включват 30 доброволци, като всеки трябва да следи внимателно портретите, които ще види и да даде знак, когато някой от тях му хареса. В същото време с помощта на ЕЕГ се записват промените в мозъчната дейност и изпращаните мозъчни сигнали.

Доц. Спапе допълва, че единственото, което всеки участник прави е да наблюдава изображенията пред себе си.

След това колегите му анализират данните от ЕЕГ чрез техники за машинно самообучение, свързвайки чрез компютърен интерфейс информацията за всеки отделен човек с генеративно-състезателна мрежа.

Тукка Руотцало, ръководител на проекта, пояснява: „Интерфейсът може да разчете индивидуалните възприятия за красиво на всеки от участниците, базирайки се на набор от изображения. Изкуственият интелект анализира мозъчните сигнали и генеративно-състезателната невронна мрежа (GAN) и с тяхна помощ създава нови портрети, които според направените машинни анализи съответстват на предпочитанията на отделния човек.

За да тестват ефективността на модела, учените генерират нови портрети за всеки отделен доброволец в експеримента, които би следвало да му харесат. Изображенията се представят на случаен принцип и въпреки това точността на съвпадение между снимката и предпочитанието на участниците надвишава 80%.

Според Спапе свързването на изкуствена невронна мрежа с мозъчните сигнали е ключът към генерирането на портрети, които да отговарят на критериите за красота на всеки участник. Той вярва, че възможността да се изчислява атрактивността чрез робот е голям напредък, защото схващането за привлекателност е строго субективно.

До момента компютърните технологии позволяваха категоризация на изображения само въз основа на обективни критерии. Сега, когато експертите включват и мозъчните сигнали в целия процес, вече стават възможни подборът и създаването на картини, базирани на психологически фактори като индивидуалните предпочитания и вкус.

Крачка напред в разгадаване на неосъзнатото човешко поведение

Проучването може разкрие нови начини, по които изкуственият интелект да научава и разбира в дълбочина субективните ни предпочитания. И, както казва Спапе, „щом е възможно да се предвиди какво би харесал един човек, то би могло да се предвиди и какви решения е склонен да вземе той.“ С други думи, не е изключено с помощта на робот да се анализират стереотипите и предразсъдъците, които ни карат да постъпваме по определен начин и да правим определени, макар и често неосъзнати, избори в живота си. 

Източник:

newswise.com/articles/beauty-is-in-the-brain-ai-reads-brain-data-generates-personally-attractive-images
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Как изкуственият интелект може да се използва за манипулиране на хора Как изкуственият интелект може да се използва за манипулиране на хора
  • Помага или вреди изкуственият интелект на човешкия мозък Помага или вреди изкуственият интелект на човешкия мозък
  • Домашни любимци от нов вид: Роботизирани приятели застрашават емоционалното здраве на децата Домашни любимци от нов вид: Роботизирани приятели застрашават емоционалното здраве на децата
  • Дигитално безсмъртие: Изкуствен интелект създава виртуално копие на починал човек Дигитално безсмъртие: Изкуствен интелект създава виртуално копие на починал човек
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА
20.00лв.

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN)
    www.framar.bg 
    на 21 July 2025 в 08:08
    Коментирайте "Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • Чатботове психотерапевти застрашават живота на психично болни пациенти
  • След 15 неуспешни опита: Жена забременя с помощта на изкуствен интелект
  • Изкуственият интелект може да помогне за по-бързото идентифициране на аномалии на плода
  • Изкуствен интелект открива, че лекарство против малария може да бъде използвано за лечение на остеопороза
  • Невронна мрежа определя причината за исхемичен инсулт
  • Изкуствен интелект, наречен Sybil, открива ранните признаци на рак на белите дробове
  • Как изкуственият интелект може да се използва за манипулиране на хора
  • Биологичният компютър CL1 се захранва от лабораторно отгледани човешки неврони
  • Може ли чатбот да замести психотерапевта
  • Спасяват крак като лекуват диабетно стъпало с пластир от собствената тъкан
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 1140 дни, 2 часа и 5 мин.

Рязък срив във здравето след поставяне на изкуствен зъб

преди 1993 дни, 5 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 4 дни, 18 часа и 50 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 9 дни, 22 часа и 13 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 11 дни, 21 часа и 50 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 16 дни, 20 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИБУПРОФЕН ПОЛФА таблетки 200 мг * 20

КАНТАБ ПЛЮС таблетки 32 мг / 12.5 мг * 28 НОБЕЛ

АКАРД таблетки 150 мг * 30

ДЖЕЙМИСЪН ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули 500 мг * 60

НАЗО ЛИБЕРО ХИПЕРТОНИЧЕН НАЗАЛЕН СПРЕЙ С МЕНТОЛ И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:33:19

БОТАЛАЙФ МАСЛО ЗА ДИАБЕТИЦИ ГЛИКА 250 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:20:20

КАФЕТИН ФОРТЕ таблетки * 12 АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:16:46

БЕТАСЕРК таблетки 24 мг * 20 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:05:20

АЦИКЛОВИР AL таблетки 800 мг * 35

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 12:50:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival