Пиърсинг на тялото и бременност
Всяка кожа е различна и реагира по различен начин на промените, които настъпват по време на бременността. При някои жени, независимо от редовните и навременни грижи, кожата остава "белязана" от бременностите чрез стрии, докато при други няма и следа от атрофичните кожни белези, които се получават при прекомерното изпъване на средният слой на кожата. Същото важи и за пиърсинга – не всяка бременна жена може да запази своите бижута, особено ако са поставени на места като пъпа, зърната на гърдите и клитора.
Поставянето на пиърсинг по време на бременност
Поставянето на нов пиърсинг по време на бременност, особено на тези три места, е крайно непрепоръчително. Дори се очаква служителят в студиото да не се съгласи да извърши манипулацията и настойчиво и мотивирано да се опита да ви разубеди, особено ако е запознат със състоянието ви. Освен рискът от инфекции, които така или иначе винаги могат да настъпят след нарушаване целостта на кожата, поставянето на пиърсинг по време на бременност често завършва с отхвърляне на обецата.
Запазване или отстраняване на пиърсинга по време на бременност?
Какво да правите, ако вече имате пиърсинг и не сте имали никакви скорошни проблеми с бижутата си (перфорираните участъци от кожата отдавна са закърнели)? В този случай субективното ви усещане е водещо при решението дали да запазите пиърсинга или да го отстраните (временно или за постоянно) на по-ранен или по-късен етап от бременността. Няма медицински показания, които налагат да го направите, освен ако не е на пъпа, а ще раждате чрез секцио, или на клитора, а раждането ще е вагинално.
С напредването на бременността кожата става все по-чувствителна и подпухнала, а в областта на гениталиите – и много обилно кръвоснабдена, което би могло да ви накара да изпитвате силен дискомфорт от наличието на бижута на определено места.
Едно от местата, на които сравнително голям процент от жените имат пиърсинг, е пъпа. Най-често обецата, поставена там, минава през тъканта над пъпа, като точно в него, бидейки хлътнал, се позиционира кръгло топче с или без инкрустация. През първите месеци от бременността пъпът може да не се промени драстично, но в късните той все повече започва да изпъква, а кожата около него да се изпъва. Ето защо наличието на обеца в края на бременността няма да бъде особено естетично, нито пък удобно и практично, тъй като тя постоянно ще се закача и ще се извива на една страна. Много е вероятно кожата дотолкова да се изпъне, че обецата сама да падне или пък да се сдобиете с особено голям атрофичен белег именно в областта над мястото на перфорацията (поради нарушената еластичност на кожата).
Ако вземете решение да отстраните бижуто от пъпа си по време на бременността, вариантите са два – или да го махнете окончателно и евентуално да пробиете кожата отново след време, или да поставите корда или пък специален пръстен от политетрафлуоретилен, така че да предотвратите затварянето на каналчето. Между другото, не е задължително това да се случи, дори да отстраните обецата и да не поставите нищо в каналчето – след месеци, дори след година, то може все още да е проходимо и да не се наложи повторна перфорация.
В случай че имате обеци на зърната на гърдите, съдбата им ще зависи най-вече от това дали смятате да кърмите бебето си, което, както е добре известно, е препоръчително. В този случай обеците ще се явят пречка по няколко причини – те ще попадат в устата на бебето и могат да наранят венците, небцето и езика му. От друга страна смата обича би могла да се откачи и да задави бебето. Освен това през първите няколко седмици от началото на кърменето зърната почти винаги се разраняват, което е свързано с повишен риск от инфекции и неприятно усещане до момента, в който закърнеят и станат достатъчно еластични. Махането и поставянето на обеците преди и след кърмене не би могло да е решение в дългосрочен план, особено ако смятате да кърмите дълго и на публични места.
Възможно е да изпитате дискомфорт от наличието на обеци на зърната още по време на бременността в резултат на увеличената им чувствителност. Това също може да се превърне в причина за премахването на пиърсинга, така че е добре да вземете предвид и това, ако все още не сте пробили зърната си, но го обмисляте, а смятате на даден етап в недалечното бъдеще да забременеете. Що се отнася до повторното перфориране на зърната, рискът е неоправдано висок, още повече, ако смятате, че е възможно отново да имате дете и да кърмите.
Пиърсингът на клитора може да не ви причини никакви проблеми по време на бременността, ако се изключи усещането за известен дискомфорт поради увеличеното кръвоснабдяване в областта на таза. Дори и в този случай обаче гинекологът ви най-вероятно ще пожелае да отстрани обецата преди раждането поради риска от разкъсване.
Снимки: pexels.com, flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА БЪДЕЩИ МАЙКИ - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА
МЕДТЕКСТИЛ КОЛАН ЗА БРЕМЕННИ 4505 РАЗМЕР M
ВЕГЕТАМИН БИО ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА + ПРОТЕИН капсули * 60 БИОНИА
МИСИЯ "МАЙКА" - ВЕЧНИТЕ ВЪПРОСИ ЗА БРЕМЕННОСТТА - ИЛИЯН НАЙДЕНОВ
АСИФОЛИК таблетки * 30
СУОНСЪН ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА капсули 800 мкг * 250 SW035
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Бременност
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение при токсоплазмоза
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Лечение на хемороиди при бременност
- Билки по време на бременност
Коментари към Пиърсинг на тялото и бременност