Мозъчна мъгла преди цикъл – на какво се дължи и как да се справим с нея
Джулия Рийс, писател на свободна практика, споделя, че всеки месец, за около два до три дни преди менструация, изпитва когнитивни затруднения и усещане за умствена замъгленост, известни като мозъчна мъгла. „Не мога да мисля толкова бързо или ясно, колкото обикновено, и паметта ми е малко размита.“, обяснява Рийс. И въпреки че тя не е единствената жена, която се сблъсква с подобен тип затруднения преди цикъл, малцина знаят на какво се дължат и как да се справят с тях.
Какво е мозъчна мъгла?
Експертите използват термина „мозъчна мъгла“, за да опишат набор от временни когнитивни затруднения, като проблеми с фокусирането, забравяне и леко объркване. Мозъчната мъгла не е медицинска диагноза. По-скоро това е симптом, свързан с множество здравословни състояния, включително бременност, депресия продължителен COVID-19 и предменструален синдром (ПМС).
>>> Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й
„Изследванията на мозъчната мъгла, свързана с ПМС, са ограничени, но преминаването през това състояние може да бъде трудна задача.“, споделя Дженифър Ройландс, акушер-гинеколог и специалист по холистична медицина. „Например умствената замъгленост и нарушената концентрация могат да навредят на представянето на работното място, а изследванията показват, че симптомите на ПМС, включително когнитивни признаци като объркване, могат да повлияят на личните взаимоотношения.“
Как менструалният цикъл може да предизвика мозъчна мъгла?
„Винаги съм преписвала предменструалната мозъчна мъгла на хормоналните колебания, които се наблюдават по време на цикъл. Реших, че умствената умора има нещо общо с промените в нивата на естроген и прогестерон. Това определено не е далеч от истината.“, коментира д-р Ройландс.
Известно е, че естрогенът и прогестеронът играят роля в мозъчната функция и когнитивните способности, но как по-конкретно промените в тези хормони могат директно да допринесат за мозъчна мъгла е донякъде неясно. Наличните доказателства са смесени. Малко проучване, проведено през 2017 г., заключава, че няма връзка между мозъчната мъгла и хормоналните промени, свързани с менструацията, докато анализ от 2020 г. предполага, че не може да се твърди категорично дали и как хормоните оказват влияние върху когнитивното функциониране.
Въпреки че изследванията върху ПМС и мозъчната мъгла са неубедителни, специалистите по репродуктивно здраве заявяват, че много жени съобщават за когнитивни затруднения преди и по време на менструация. Водещата теория гласи, че мозъчната мъгла се дължи на всички значителни промени в хормоните, невротрансмитерите и нивата на инсулин, свързани с менструалния цикъл.
Налични са и данни, според които естрогенът и прогестеронът влияят върху невротрансмитери като допамин и серотонин, регулиращи различни изпълнителни функции – група от сложни когнитивни способности, включваща работна памет и решаване на проблеми. Също така проучванията свързват ниските нива на естроген с когнитивно увреждане и по-високите стойности на хормона с подобрения в паметта и ученето. В човешкия мозък има множество рецептори за естроген, което може да обясни факта, че спадът в нивата на хормона, наблюдаван по време на ПМС, засяга когнитивната функция.
Според друга теория анемията – липса на червени кръвни клетки в тялото, която може да възникне при обилно менструално кървене – може да допринесе за когнитивни проблеми, включително мозъчна мъгла и умствена умора.
Разбира се, симптомите на ПМС варират от жена до жена. Докато някои изпитват сериозни когнитивни затруднения по време на менструация, други нямат никакви проблеми. Генетиката и наличието на определени здравословни състояния и психологически проблеми, наред с други фактори, могат да повлияят на видовете и интензивността на симптомите, които жените изпитват преди менструация.
>>> Причини и рискови фактори за ПМС
Начини за справяне с мозъчната мъгла преди и по време на цикъл
Няма бързо решение, с което да предотвратите мозъчната мъгла преди или по време на цикъл, но има някои начини да направите този период от месеца по-малко разрушителен и неприятен за вас.
Спортувайте
Изследванията показват, че редовните упражнения могат да помогнат за „разсейване“ на мозъчната мъгла. Физическата активност балансира нивата на инсулин и насърчава притока на кръв към мозъка, което помага за подобряване на паметта, вниманието и обработката на информация.
Можете да изберете кардио тренировка, включваща плуване или колоездене, или на дейности с ниска интензивност като йога. Проучванията показват, че ускорявайки сърдечната честота, подобрявате мозъчната си дейност. Освен това не е нужда да тренирате с часове, за да се възползвате от предимствата за мозъка, тъй като според наличните доказателства 20 минути са достатъчни за подобряване на когнитивните резултати.
Приоритизирайте съня си
Липсата на достатъчно висококачествен сън по време на менструация може да увеличи значително тежестта на мозъчната мъгла. Сънят позволява на мозъка ви да си почине и да се възстанови, което му помага да функционира по-добре на следващия ден.
Разбира се, понякога предменструалният синдром е нещото, което ви държи будни през нощта. Независимо от това направете всичко необходимо да си осигурите достатъчно време в леглото и да създадете спокойна и подходяща за сън среда. И все пак не се стресирайте, ако не успеете да получите достатъчно висококачествен сън.
Планирайте дните си
Използването на приложение или дневник за проследяване на цикъла може да ви помогне да изчислите през кои дни от месеца е най-вероятно да се сблъскате с когнитивни затруднения и умствена умора. Подобен навик несъмнено ще ви бъде от полза за съобразяване на ангажиментите ви спрямо вашето физическо и психическо състояние.
Говорете със специалист
Ако упражненията и почивката не помагат, говорете с вашия личен лекар или акушер-гинеколог. Мозъчната мъгла може да не е пряко свързана с менструацията, а да се дължи на основно здравословно състояние като продължителен COVID-19, нарушение на щитовидната жлеза, инсулинова резистентност, синдром на хроничната умора, анемия или предменструално дисфорично разстройство. Вашият лекар ще може да оцени симптомите и медицинската ви история, за да определи дали нещо друго допринася за когнитивните затруднения.
Why Do I Always Get Awful Brain Fog Around My Period?: https://www.self.com/story/period-brain-fog
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛГАР МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 1300 мг * 30
БИОХЕРБА ФОРМУЛА ЗА ГИНЕКОЛОГИЧНА ПОДКРЕПА капсули * 60
СУОНСЪН ДИВ ЯМ капсули * 100 SWH152
ПРОМОМАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ПЕРФЕКТА ГРИЙН УЛТРА КОПРИНА *20
ФЕЛЧЕ АЗУРА ИНТИМЕН САПУН КЛАСИК 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Циклични промени в ендометриума
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Южна копривка
- Лечение при поликистозни яйчници
- Моминска вратига, Танацетум
- Ежедневният прием на желязо подобрява състоянието на жените в менструация
Коментари към Мозъчна мъгла преди цикъл – на какво се дължи и как да се справим с нея