Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й

Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й

от 10 яну 2022г., обновено на 17 март 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Безсънна нощ и твърде малка доза кофеин – опасна комбинация, която ни гарантира дискомфорт през целия ден. Също толкова неприятно е усещането, ако се наложи да приемаме антихистаминов препарат заради сенна хрема например. Чувстваме се замаяни и мудни. Подобни са признаците и при мозъчна мъгла.

За щастие, повечето от нас се отървават от усещането за неадекватност и летаргия, когато отделят време за почивка или преустановят приема на антихистамин. Какво обаче се случва, ако не си възвърнем бързото, реактивно мислене? Ако мозъчната мъгла стане част от живота ни?

Причините за хронична мозъчна мъгла са различни. Към момента няма одобрен от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата медикамент за нейното лечение. Добрата новина е, че състоянието може да бъде облекчено с помощта на антидепресанти, психотерапия и някои домашни средства, с които ще ви запознаем по-долу.

Причини за хронична мозъчна мъгла

Нарушението е съпроводено с усещане за психическа умора, която е резултат от настъпили когнитивни увреждания. Учените все още не са разгадали всички нейни аспекти, но тя често се асоциира със забавено мислене, затруднения при фокусиране на вниманието, объркване, липса на концентрация, слаба памет или неясен мисловен процес.

Симптоми на мозъчна мъгла

Мозъчната мъгла не е официално потвърдено медицинско състояние и съответно не може да бъде диагностицирана. Според изследванията най-често тя се проявява със затруднения при:

  • придобиване на нови умения;
  • припомняне на информация и думи;
  • мултитаскинг (изпълнение на няколко задачи едновременно);
  • нужда от бързо и реактивно мислене;
  • фокусиране и запазване на ясна мисъл;
  • проследяване нишката на разговор и насочване на вниманието.

Има ситуации, в които е напълно нормално да се чувстваме разсеяни и инертни: липса на достатъчно сън, медикаментозно лечение, часова разлика, бременност и други. Състоянието на мозъчна мъгла за повече от няколко дни (или месеци при бременните) може да се окаже признак на по-сериозно медицинско нарушение.

Кои заболявания засягат мозъка и предизвикват симптоми на хронична мозъчна мъгла?

Множествена склероза (МС)

Тя представлява невродегенеративно нарушение, което засяга централната нервна система и може да наруши механизма на взаимодействие между невроните и останалата част от човешкото тяло. 50% от пациентите с множествена склероза имат нарушена памет, трудно се съсредоточават, не умеят да планират задачите си и срещат езикови затруднения.

Синдром на хронична умора (СХУ)

Това е тежко състояние, при което човек изпитва силно изтощение. Има случаи, когато и 6 месеца не са достатъчни, за да бъде преодоляно. Хората, страдащи от синдрома на хроничната умора, са объркани, често забравят и не могат да се фокусират за дълги периоди от време.

мозък

Лупус

Лупусът е болест, при която собствената имунна система атакува органите и тъканите. Когнитивните признаци могат да бъдат най-различни, но близо 50% от пациентите се оплакват от загуба на памет, объркване и затруднена концентрация.

Депресия и тревожност

Депресията, тревожността и хроничният стрес също могат да причинят мозъчна мъгла. Пациентите с депресия често не съумяват да разрешат проблемите си или да си спомнят нещо. При хроничен стрес тялото започва да произвежда прекалено големи количества хормони, които поддържат нервната ни система нащрек. Това обаче може да бъде опасно за всички органи, включително и мозъка.

Не бива да забравяме, че, когато сме в постоянен режим „бий се или бягай“, трудно успяваме да разсъждаваме трезво. Причината е, че префронталната мозъчна кора, която отговаря за логичното ни и рационално мислене, спира да работи и отстъпва пред други части на мозъка, които се свързват с първичните ни инстинкти.

Дълъг COVID-19

Много хора, които са се възстановили след COVID-19, споделят, че страдат от нови или стари, но отшумяващи и отново появяващи се, симптоми месеци след заразяването. Терминът за дълъг Ковид е синдром на COVID-19. Той може да предизвика затруднено дишане, сърдечни или храносмилателни проблеми, нарушения на съня, мускулни болки или промени в настроението.

Според някои изследвания част от преболедувалите коронавирусна инфекция имат слаба памет и трудно анализират нова информация. Тъй като COVID-19 може да причини възпаление на мозъка, експертите не изключват възможността именно на него да се дължи нарушената комуникация между невроните.

При най-тежките случаи на дълъг Ковид учените твърдят, че се наблюдава спад в коефициента на интелигентност с цели 7 точки.

Как можем да облекчим симптомите на мозъчна мъгла?

Мозъчната мъгла все още не се лекува, но има начини, по които би могла да се потисне - фармакологични и нефармакологични.

Фармакологични средства за облекчаване състоянието на мозъчна мъгла

Макар повечето често предписвани медикаменти за лечение на депресия да не повлияват мозъчната мъгла, все пак експертите смятат, че SNRI инхибиторите (инхибитори на обратното захващане на серотонина и норепинефрина) имат по-добър ефект от SSRI инхибиторите.

Друго лекарство, предписвано за лечение на нарколепсия - modafinil, също подобрява когнитивните функции. Модафинил се свързва с норадреналина и допамина в човешкото тяло. Изследване от 2017 г. сочи, че прием на 200 мг модафинил дневно подобрява паметта при пациенти, чиито когнитивни способности не са се възстановили напълно, дори, след като депресията е отшумяла.

Нефармакологични средства за облекчаване състоянието на мозъчна мъгла

Освен с лекарства, признаците на хронична мозъчна мъгла могат да бъдат потиснати и чрез психотерапия каквато е когнитивно-поведенческата терапия.

Когнитивната рехабилитация от своя страна се фокусира върху подобряване на когнитивните функции.

Това, което знаем със сигурност е, че мозъкът е пластичен орган и с редовни упражнения можем да постигнем наистина впечатляващи резултати.

Домашни средства за потискане симптомите на мозъчна мъгла

  • четене;
  • избягване на разсейващи фактори;
  • създаване на система за помощ и подкрепа;
  • упражняване на практики за намаляване на стреса (йога и медитация);
  • осъзнаване на собствените лични граници и спазването им, за да се избегне бърнаут;
  • използване на напомнящи бележки, календари, известия в телефона и списъци;
  • извършване на важните задачи, когато когнитивните умения са най-добре съхранени;
  • водене на дневник на храненията, за да се проследи дали определени групи храни не влияят негативно на паметта и концентрацията;
  • игри, които подпомагат подсилването на паметта като асоциации, пъзели, кръстословици и други.

Усещането, че мозъкът ни не функционира нормално, може да бъде плашещо. Особено тревожно е то, когато не сме наясно с причините, а симптомите не отшумяват достатъчно бързо. При съмнения за мозъчна мъгла, най-разумно би било да се потърси професионална помощ, защото състоянието може да бъде овладяно и да се върнем към нормален начин на живот.

Източник:
  • Understanding Chronic Brain Fog: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-brain-body-connection/202201/understanding-chronic-brain-fog
  • The role of cognitive dysfunction in the symptoms and remission from depression: https://annals-general-psychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12991-015-0068-9
Още по темата:
  • Мозъчните клетки пречупват собственото си ДНК, за да ни позволят да създаваме спомени Мозъчните клетки пречупват собственото си ДНК, за да ни позволят да създаваме спомени
  • Ефектът на първата нощ или защо ни е по-трудно да заспим на ново място Ефектът на първата нощ или защо ни е по-трудно да заспим на ново място
  • Умението да говорим два езика променя "архитектурата" на мозъка ни Умението да говорим два езика променя "архитектурата" на мозъка ни
  • 15 факти за мозъка, които доказват, че хората са способни на всичко 15 факти за мозъка, които доказват, че хората са способни на всичко
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВИНОГИН IQ МАКС таблетки * 30 ВИТАГОЛД
31.60лв.

ВИНОГИН IQ МАКС таблетки * 30 ВИТАГОЛД

ЛИЗИ ОМЕГА 3 РИБЕНО МАСЛО С ВКУС НА ЛИМОН 240 мл
45.40лв.

ЛИЗИ ОМЕГА 3 РИБЕНО МАСЛО С ВКУС НА ЛИМОН 240 мл

БРАХМИ капсули * 60 AYURLIFE
48.60лв.

БРАХМИ капсули * 60 AYURLIFE

НАТРОЛ МЕМОРИ КОМПЛЕКС таблетки * 60
42.00лв.

НАТРОЛ МЕМОРИ КОМПЛЕКС таблетки * 60

МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ
25.90лв.

МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ

ЛИЗИ ОМЕГА 3 дъвчащи капсули * 60
43.10лв.

ЛИЗИ ОМЕГА 3 дъвчащи капсули * 60

Коментари към Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 05:32
    Коментирайте "Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й "

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Глиални клетки
  • Изкуството на монотаскинга или изпълняването на една задача
  • Ролята на серотонина в еволюцията на човешкия мозък и неговото нарастване
  • Ежедневното пушене на марихуана уврежда краткосрочната памет
  • Ефект на Зейгарник – какво представлява и как влияе на паметта
  • Д-р Цакова: Има решение за проблемите с паметта
  • Масажът на краката стимулира мозъка
  • Жените, които са раждали, имат по-добра памет
  • Антиоксиданти забавят болестта на Алцхаймер
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 13 часа и 16 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 20 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 13 часа и 43 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 6 часа и 24 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 22 дни, 12 часа и 34 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 23 дни, 11 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival