Мозъкът на самотните хора изглежда "гладен" за социални контакти
Самотата може да насърчи копнеж за социална връзка по същия начин, както гладът ни кара да копнеем за храна. Това показва ново изследване.
За да достигнат до това как функционира самотата в мозъка ни, учените наблюдават мозъчната област, която е свързана с нашето желание за получаване на стимули и награди (Striatum Ventralis).
"Ние бяхме в състояние да стесним фокуса си върху мозъчната зона, която е в основата на близките взаимоотношения и "копнежа" за приятни стимули, такива като шоколад например", обяснява Тристен Инагаки, психолог в Университета в Питсбърг.
Инагаки и колегите й наемат функционална техника за нервно образна диагностика, за да наблюдават връзката между активността в тази област и самотата. Участниците в проучването наблюдават снимки на непознати и снимки на хора, които чувстват близки.
Изследователите откриват, че участниците, които съобщават, че се чувстват самотни не демонстрират разлика в мозъчната активност, когато наблюдават приятели или непознати.
Резултатите потвърждават идеята, че самотните хора копнеят за социални връзки, а Striatum Ventralis изпраща сигнали за "глад" за контакти, показвайки силен отклик към възможностите за потенциални социални връзки.
От друга страна, хората, които не се чувстват самотни показват слаб отклик към социални знаци, по същия начин, както някой, който е сит ще има слаб отклик към храната, според проучването, публикувано в списание Social Cognitive and Affective Neuroscience.
Интересното е, че повечето от участниците докладват за усещане на самота, въпреки че са във връзка с техните близки. "Това подчертава една от главоблъсканиците на самотата", обяснява Инагаки.
"Въпросът не е свързан с това, че самотните индивиди имат недостатъчно качествени връзки или нямат приятели, и това, че са наистина сами, а по-скоро, че връзките, които имат не са толкова задоволителни, колкото биха могли да бъдат."
Изследователите не знаят доколко тази повишен неврален отговор допринася за чувството на самота или дали самата самота повишава невралния отговор в Striatum Ventralis. Иганаки подчертава значението на разкриването посоката на тази връзка, както и неговите реални последици.
"Ние бихме искали да знаем дали тези отношения имат някакви реални последици в реалния свят за това как тези, които страдат от чувство на самота взаимодействат със своите близки" , заключава Инагаки.
Източник: braindecoder.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Как да продължим след диагнозата?
- 7 съвета за преодоляване на самотата
- Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
- Социална изолация
- Тест за измерване на самотата
- Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт
- Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им
- Проблемно поведение при възрастните хора – самоналожена изолация и липса на хигиенни навици
- Умните хора са по-щастливи, ако са сами
Коментари към Мозъкът на самотните хора изглежда "гладен" за социални контакти