Механа "Загорие" - традиционна българска кухня в Япония
Повечето ресторанти в България предлагат разнообразно меню, което далеч не включва единствено българска кухня и то такава, каквато помним от нашите баби и дядовци. Е, в Япония се носи ароматът на български ястия, приготвени по изцяло автентични рецепти и подправени с много любов и патриотизъм. За механа "Загорие" в Токио ще ни разкаже повече нейният главен готвач Владимир Джурджев.
Представете се за читателите на Фрамар
Казвам се Владимир Джурджев от Стара Загора. Завършил съм специалност "Руска филология" в СУ "Св. Климент Охридски". Понастоящем работя като готвач в механа "Загорие" в град Токио.
Как се роди идеята за българската механа "Загорие", която да представи българската кухня в Япония?
В Япония пристигнах в началото на 2006 година и започнах работа като сервитьор в единствения по това време български ресторант в Токио. А идеята за създаване на българско заведение започна да се оформя една-две години по-късно. В общи линии идеята бе провокирана от предлаганото меню. За съжаление, в ресторанта /създаден и управляван от японски фирми/ бяха решили да направят ястията по-близки до японския вкус. Ястията бяха с българските си имена, но вкусът беше донякъде различен. Готвачите бяха японци и искаха да готвят по свой начин. Но уви, голямата част от тукашните клиенти смятаха, че това, което им се сервира е с натурален български вкус. Така, накратко, се зароди идеята и желанието да съществува място, където японците ще имат възможността да вкусят от истинските български гозби. Другото вече е добро стечение на обстоятелствата.
Как приемат японците нашите традиционни ястия? От какви националности са останалите ви клиенти?
Утвърдително мога да кажа, че като цяло, българските ястия се харесват от японците. Повечето клиенти на "Загорие" остават доволни от предлаганите ястия в заведението. Освен японци и българи, в заведението често идват и американци, и понякога корейци, германци, украинци, китайци... Случвало се е да посещават механата също и французи, руснаци, македонци.
Трудно ли намирате чисто българските продукти, с които готвите - сирене и кисело мляко, например и различават ли се те по вкус от тези, които се продават в България?
Някои от често използваните в българската кухня продукти се намират, но не се продават навсякъде. А в повечето случаи са по-скъпи от други основни продукти. Една от причините е, че огромна част от хранителните продукти в Япония се внасят от цял свят, а другата - по-рядката им консумация.
Най-деликатният традиционен български продукт в Япония е сиренето. Доскоро имаше вносител на българско саламурено сирене, но вече няма. Добре е, че в Токио може се продава турско и гръцко сирене. Но въпреки близостта на балканските продукти, аз намирам разлика между българското и другите сирена.
Друг традиционен български продукт – киселото мляко, в Япония се продава навсякъде. Произвеждат се много видове, от които едно е с българска закваска и се нарича "България". То е много популярно тук и разбира се е с най-близък вкус до българското.
Има ли продукти, които си отглеждате или приготвяте сами, поради трудната им откриваемост на японския пазар?
Да, има продукт, който си приготвяме сами. Но не защото трудно се открива на японския пазар, а защото става с по-автентичен и оригинален вкус. Правим си домашно кисело мляко с българска закваска.
Кои са най-поръчваните ястия и напитки в механа "Загорие"?
Менюто на "Загорие" не е чак толкова богато и затова най-поръчваните ястия също не са много. Така, от предястията се поръчват най-много: Плато предястия /салата "Снежанка", домашна лютеница, кьопоолу, печени мариновани чушки, постни лозови сармички и сирене/, Шопска салата и пържени картофи със сирене. От основните ястия са популярни Мешана скара и Мусака, а от напитките – Вино.
Имате ли конкуренция в Токио – заведение, което също предлага автентична българска кухня?
В град Токио има още един български ресторант, който се намира близо до централно място. Донякъде е конкуренция на "Загорие", но до толкова, до колкото там се предлага българска кухня. Освен, че в менюто на ресторанта има български и френски ястия, начинът на приготвяне е различен и частично променен, от този в България. Изглежда, че вкусът на ястията е пречупен през разбиранията на японските готвачи, които работят там. По отношение на автентична българска кухня, може да се каже, че "Загорие" няма конкуренция.
Успявате ли да запазите българския вкус на ястията или в част от тях се усеща влиянието на японската кухня – подправки, начин на приготвяне и всичко останало, за което се сетите? Къде японският привкус е неизбежен?
Самата идея за създаването на "Загорие" е тази за запазване на автентичния български вкус. Начин на приготвяне, подправки, продукти – всичко това се стараем да бъде запазено, за да може да предлагаме същия вкус, който може да се усети и в България. Не мога да кажа, че по някакъв начин японският привкус може да бъде неизбежен, след като има желание за запазване на автентичния вкус и се спазват българските рецепти. Различният привкус може да се повлияе единствено от използваните продукти в приготвянето на ястията, които не са от Родината, такива като зеленчуци, месо, вода...
Пие ли се български алкохол в механа "Загорие"? Как стои въпросът с ракията – гроздова, сливова и кайсиева?
В механа "Загорие", доколкото е възможно, предлагаме основно български алкохол. Много ни радва, че в Япония може да се намери добро разнообразие на българско вино, което можем да предложим на нашите клиенти. Имаме червено, бяло, розе и пенливи вина. Предлагаме също ракия, но само гроздова, въпреки, че бихме желали японците да могат да опитат и други видове от хубавите български ракии. Понякога, когато се случи, имаме възможността да предлагаме и българска бира.
В менюто предлагате сармички, баница със сирене, шопска салата, мешана скара и още много вкуснотии, приготвени по български рецепти. Но шкембе чорба? Как се приема подобно ястие от чужденците?
Интересен въпрос! Шкембе чорбата е ястие, което се харесва от много българи, но има и такива, които не харесват. Същото може да се каже и за чужденците. Много често поръчват шкембе чорба японци, които са живели или ходили в България. Основно българите са тези, които поръчват това ястие.
Получавали ли сте въпроси от клиенти за това къде се намира България, има ли интерес хората да научат нещо повече, след като са опитали някоя вкуснотия?
Да, често се задават въпроси от японски клиенти за това къде се намира точно България и още по-често питат, дали българите ядат всеки ден кисело мляко и на какъв език говорим. Понякога клиентите питат за самите ястия, за България като цяло. Има и такива хора, които, след като са опитали българските ястия, изразяват желание даже да посетят нашата страна.
Как можем да намерим заведението, ако решим да се отбием в Токио?
Заведението може да се намери по картата и адреса от интернет страницата на механа "Загорие" или да се обадите на телефон: 050-3586-3105, за да попитате за ориентация, както и да направите резервация. Заведението е близо до възлови гари - Шинагава и Кавасаки, както и до летище Ханеда.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЛЯСЪКЪТ НА ЧЕРНАТА УСМИВКА - КАСАНДРА КОУ - СИЕЛА
АРИГАТО, ТОКИО - АТАНАС ВЛАДИКОВ - ХЕРМЕС
НовГРАДИНАТА С КАМЪНИТЕ - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
МАЛКА КНИГА ЗА ИКИГАЙ - КЕН МОГИ - СИЕЛА
СОЛГАР РЕСВЕРАТРОЛ капсули 100 мг * 60
Безплатна доставка за България!ШИНТОИЗМЪТ - ПЪТЯТ НА БОГОВЕТЕ - УИЛЯМ АСТЪН - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Моето хоби
- Каква била диетата на древните бойци-нинджа
- Сексуалната култура във феодална Япония: свобода в отношенията, хомосексуалност и проституция
- Айну – коренното население на Япония, притежаващо европеидни черти
- Татуирането на името на възлюбения се смята за лоша идея от стотици години
- 9 примера от японския етикет и протокол, които ще ви се сторят странни - част 2
- 11 отличителни черти на японската образователна система
- Японските обществени бани – една традиция, заплашена от Covid-19
- Как да изплетем мартеници с японската техника кумихимо
- Приносът на Хакару Хашимото за установяване произхода на болестта на Хашимото
- Фестивалът на голотата - японският "Хадака Мацури"
Коментари към Механа "Загорие" - традиционна българска кухня в Япония