Анурадха Койрала, известна като непалската майка Тереза, която спасява 18 хиляди момичета от трафик
През целия си живот Анурадха Койрала е черпила вдъхновение от милосърдни жени, избрали да помагат на слабите и беззащитните. След 20 години като учител, тя решава да последва техния пример и от тогава до днес е отдадена на грижите за деца и жени, жертви на насилие, трафик и експлоатация.
Насилието в живота на непалската майка Тереза
Анурадха Койрала е известен активист от Непал, спасила над 18 хиляди момичета от секс трафик. Затова е наричана непалската майка Тереза. Самата тя е била жертва на физическо насилие от страна на бившия си съпруг.
Ето какво споделя Койрала за трудния си семеен живот: „Биеше ме всеки ден. Преживях три спонтанни аборта, които смятам, че са резултат от побоищата. Беше ми много трудно, защото тогава не знаех къде да отида, как да процедирам, с кого да говоря.“
Основаването на организацията Maiti Nepal за подкрепа на жени, жертви на трафик
Жената започва да помага на други жертви на насилие, като им предоставя нужната информация и дори им предлага финансова подкрепа, за да стартират собствен бизнес. През 1991 г. непалската майка Тереза основава неправителствената организация Maiti Nepal в помощ на хора, принудени да проституират. Създадени са 26 патрулни точки по границата между Индия и Непал и 11 убежища, в които спасените от трафик жени могат да намерят временен подслон. Благодарение на Койрала вече има заведени дела срещу повече от 700 трафиканти.
През годините Maiti Nepal разширява дейността си и днес провежда информационни кампании и програми за овластяване и квафиликация на жени, които да им помогнат да се реализират на пазара на труда.
Изградени са още три образователни центъра за момичета в риск, където те се запознават с опасностите и начините за предпазване от трафик. Анурадха Койрала помага материално и финансово на повече от хиляда деца и е основала два хосписа за лечение на деца и жени, заразени с ХИВ/ СПИН.
Защо трафикът на хора в Непал и Индия процъфтява
Според 74-годишната Койрала основната причина е това, че и двете страни са бедни, а делът на неграмотните е много голям. „Ако роднина или приятел предложи работа на някое момиче, често се случва родителите му да го поощрят да опита, без да си дават сметка в какво го въвличат. Точно тази необразована маса е най-благодатната почва за разрастване на бизнеса със секс услуги“, допълва жената.
Тя споделя, че физическата и психическата болка, която момичетата изпитват, я кара да се бори срещу този вид престъпления.
„Само си представете какво би станало, ако една от тези секс робини е вашата дъщеря. Какво бихте направили? Как бихте се борили? Ето защо вярвам, че трябва да подадем ръка на всяко момиче, принудено да продава тялото си. Да го приемем за своя дъщеря“, добавя Анурадха Койрала.
„Искам да живея в свят без трафик на хора. Надявам се един ден да го постигна.“ – Анурадха Койрала |
Търговията със секс робини в Непал и Индия
Трафикът на секс робини по света се превръща в една от най-бързо развиващите се индустрии, като близо 2,4 милиона души са принудени да продават телата си.
Всяка година между 5 000 и 10 000 момичета от Непал биват прехвърлени в Индия насила, за да проституират. Нелегалният маршрут е сред най-натоварените в световен мащаб. Според проучванията 180 хиляди жени от Непал са продадени в индийски публични домове.
Трафикантите
Д-р Гили от отдела за справяне с организираната престъпност към ООН пояснява, че трафикантите често са родени и живели на същите места, от където набират момичета. Те могат да бъдат както мъже, така и жени, и в много случаи са близки с жертвата – съседи, роднини, приятели и дори родители. Проучванията разкриват, че секс трафикът се осъществява в мрежи, които започват от родното село, обхващат работното място и стигат до крайната цел – улицата или публичния дом.
>>> Как първите кризисни центрове за жени, жертви на домашно насилие, променят живота на хиляди хора
Закрила от висшестоящи
За съжаление, търговците на секс робини получават подкрепа и защита от политици, високопоставени лица, полицаи, митничари, транспортни фирми, агенции за осиновяване и т.н. Експерти смятат, че маршрутите, методите и самата дейност стават все по-добре организирани.
Трафикантите обикновено успяват да издадат законни документи за самоличност на жертвите, но не им ги дават, когато преминат границата. Освен че лъжат момичетата, че ще получават добро възнаграждение, ще срещнат любовта и ще сключат брак, те се представят като техни закрилници. Често успяват да ги примамят като им осигуряват лечение например или като им помагат да намерят съпруг или свои роднини в Индия.
- Norvergence: The woman known as “Nepal Mother Teresa” has rescued over 18,000 girls from sex trafficking: https://medium.com/age-of-awareness/norvergence-the-woman-known-as-nepal-mother-teresa-has-rescued-over-18-000-girls-from-sex-b2c3342eea8b
- Over 18,000 Trafficking Victims Rescued By Nepal’s Mother Teresa: https://www.intelligentliving.co/over-18000-trafficking-victims-rescued-nepals-mother-teresa/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УЧИТЕЛЯТ, КАКТО ГО ВИДЯХ АЗ - СЕСТРА НИВЕДИТА - ШАМБАЛА
ТАЙНАТА НА РАЗКАЗВАЧКАТА НА ИСТОРИИ - СЕДЖАЛ БАДАНИ - СИЕЛА
ФИТО БОЯ ЗА КОСА 1 ЧЕРНО
СЪРДЕЧНАТА СУТРА - ОШО
РАДЖА ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА
ПАДМАСАМБХАВА КРАТКА БИОГРАФИЯ НА СКЪПОЦЕННИЯ УЧИТЕЛ - ЙЕШЕ ЦОГЯЛ - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Y07.0 Към съпруг или партньор
- Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- T74 Синдром на малтретиране
- Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие
- Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
- Различните форми на домашен тормоз
- Да се върне ли в България смъртното наказание
- Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
- Сушрута Самхита и първите пластични операции, правени в Древна Индия
Коментари към Анурадха Койрала, известна като непалската майка Тереза, която спасява 18 хиляди момичета от трафик