Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Късното майчинство: Защо все повече жени решават да станат майки на по-късен етап

Късното майчинство: Защо все повече жени решават да станат майки на по-късен етап

от 10 май 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Късното майчинство: Защо все повече жени решават да станат майки на по-късен етап - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През последните три десетилетия късното майчинство се превърна в тенденция в Съединените щати, тъй като броят на ражданията от жени над 30 години се е увеличил значително, според нов доклад на Бюрото за преброяване на населението на САЩ. Наблюдаваната тенденция води до повишаване на средната възраст, на която жените раждат първото си дете, от 27 на 30 години. Подобно повишение се наблюдава в повечето развити страни в света.

Защо все повече жени решават да станат майки на по-късен етап? Какви са причините – нежеланието за деца или финансовата несигурност?

>>> Защо младите хора се страхуват да имат деца

„Определено съм по-мъдра и значително по-търпелива“

Алисън Джейкъбс, както много други жени, през 20-те и 30-те си години е фокусирана напълно върху кариерата и социалния си живот. Едва когато навършва 40 години, двамата със съпруга й взимат важното решение да имат дете – мечта, която бива осъществена две години по-късно.

Като по-възрастен родител, Джейкъбс смята, че разполага с повече ресурси за сина си, който в момента е на 9 години, отколкото е имала на 20-годишна възраст. „Определено съм по-мъдра и значително по-търпелива.“, казва 52-годишната Алисън. „Тъй като сме по-възрастни, имаме възможност да наемем бавачка. Може би нямаше да можем да си го позволим, ако бяхме по-млади.“

Коефициентът на плодовитост се увеличава значително при жените над 40 години

Въпреки че се наблюдава спад на раждаемостта от 1990 г. до 2019 г., понижението е доста стабилно в сравнение с предишни периоди. Но възрастта, на която жените раждат първото си бебе, се измества. Коефициентът на плодовитост намалява с почти 43% при жените на възраст между 20 и 24 години и с повече от 22% при дамите между 25 и 29 години. В същото време се увеличава с над 67% при жените между 35 и 39 години и с повече от 132% при тези на възраст между 40 и 44 години.

Според Филип Коен, социолог от Университета в Мериленд, инвестирането в образованието и професионалното развитие, както и постигането на финансова сигурност, допринасят най-много за по-късното майчинство. По думите му в миналото родителите са разчитали на помощта на децата си (например работа на полето), докато през последния век родителите инвестират повече в бъдещето на потомството си.

Семейство

„Да имаш деца на по-късен етап поставя жените в по-добра позиция.“, коментира Коен. „Имат повече ресурси, по-добро образование. Нещата, които изискваме от хората да бъдат добри родители, са по-лесни за осигуряване, когато си в по-зряла възраст.“

„Преди това нямах увереността, която имам сега“

Първото дете на 48-годишната Лани Треци и съпругът й се ражда, когато тя е на 38 години, а второто три години по-късно. Въпреки че е със съпруга си от 23-годишна възраст, Лани не изпитва нужда да има деца. Това се променя в края на 30-те й години, когато вече е изградила успешна кариера – изпълнителен директор на компания за търговия на дребно.

„Това беше периодът, в който се чувствах уверена в много области от живота си.“, споделя Треци, която живее в Ню Джърси. „Преди това нямах увереността, която имам сега.“

>>> Еманципираните жени сами избират дали и кога да имат интимна връзка

Увеличение на средната възраст при жените, родени в чужбина

Според Бюрото за преброяване през последните три десетилетия най-голямо увеличение на средната възраст при раждане на първо дете в САЩ се наблюдава при жените, родени в чужбина – от 27 до 32 години, и при тези от афроамерикански произход – от 24 до 28 години.

Относно жените, родени в чужбина, Коен споделя, че не е съвсем сигурен защо средната възраст се увеличава с течение на времето, но вероятно това е свързано с обстоятелствата или причините за идването им в Съединените щати.

При жените от афроамерикански произход образованието и кариерата играят важна роля.

Негативни последици от късното майчинство

В развитите страни в Европа и Азия също се наблюдава тенденция на по-късно майчинство. Това може да допринесе за намаляване и застаряване на населението, тъй като фертилността има тенденция да намалява с възрастта.

В райони на САЩ, където раждаемостта и имиграцията са ниски, намаляването на населението може да доведе до недостиг на работна ръка, по-високи разходи за труд и работна сила. „Такива промени ще окажат значителен натиск върху програми, насочени към подкрепа на възрастните хора, като социално осигуряване.“, казва Кейт Чой, специалист по демография в Western University в Лондон. „Работниците може да се наложи да плащат по-високи данъци, за да поддържат нарастващия брой на пенсионираното население.“

Влиянието на пандемията върху раждаемостта

Пандемия

Въпреки че данните в доклада на Бюрото за преброяване не обхващат периода след 2019 г., пандемията през последните две години отложи майчинството още повече за много жени, като раждаемостта в САЩ през 2020 г. спадна с 4%. Отчетено е леко повишение през втората половина на 2021 г. до нива, подобни на 2019 г., но според Чой са необходими повече данни, за да се определи дали това е нормален спад.

По време на пандемията някои жени с намаляващ репродуктивен потенциал може да са се отказали да станат родители или да имат повече деца поради икономическата несигурност и по-големи рискове за здравето. „Тези жени може да са пропуснали възможността си да имат деца.“, казва Чой. „Някои родители на малки деца може да са се отказали да имат второ дете, защото са били затрупани от допълнителни ангажименти, свързани с дистанционното обучение по време на пандемията.“

Източник:

Motherhood deferred: US median age for giving birth hits 30: https://medicalxpress.com/news/2022-05-motherhood-deferred-median-age-birth

Още по темата:
  • Тежките 6 месеца след раждането Тежките 6 месеца след раждането
  • Вижте защо трябва да проверите крачетата на бебето, ако плаче без видима причина Вижте защо трябва да проверите крачетата на бебето, ако плаче без видима причина
  • Тази майка показва на всички как изглежда тялото на жената 24 часа след раждане Тази майка показва на всички как изглежда тялото на жената 24 часа след раждане
  • Очарователни снимки на бебета от ултразвук и след като се родят Очарователни снимки на бебета от ултразвук и след като се родят
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

УРИАЖ CU - ZN ПРОТИВОВЪЗПАЛИТЕЛЕН СПРЕЙ 100 мл
25.80лв.

УРИАЖ CU - ZN ПРОТИВОВЪЗПАЛИТЕЛЕН СПРЕЙ 100 мл

ЛА РОШ ЛИПИКАР ЛИПИДОВЪЗСТАНОВЯВАЩО МЛЯКО ЗА ТЯЛО 400 мл
44.30лв.

ЛА РОШ ЛИПИКАР ЛИПИДОВЪЗСТАНОВЯВАЩО МЛЯКО ЗА ТЯЛО 400 мл

БИО ДЖИ БЕБЕШКО СЛЪНЦЕЗАЩИТНО МЛЯКО SPF 30 100 мл
18.50лв.

БИО ДЖИ БЕБЕШКО СЛЪНЦЕЗАЩИТНО МЛЯКО SPF 30 100 мл

ЛОРЕЛИ АСПИРАТОР ЗА НОС
2.40лв.

ЛОРЕЛИ АСПИРАТОР ЗА НОС

ПАМПЕРС МОЛФИКС ДЖУНИЪР N5 11 - 18 кг. * 44 бр.
19.50лв.

ПАМПЕРС МОЛФИКС ДЖУНИЪР N5 11 - 18 кг. * 44 бр.

ПАМПЕРС ГАЩИ ДЖУНИЪР размер 5 / 12 - 17 кг / * 22
17.70лв.

ПАМПЕРС ГАЩИ ДЖУНИЪР размер 5 / 12 - 17 кг / * 22

Коментари към Късното майчинство: Защо все повече жени решават да станат майки на по-късен етап

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Късното майчинство: Защо все повече жени решават да станат майки на по-късен етап
    www.framar.bg 
    на 18 May 2022 в 00:00
    Коментирайте "Късното майчинство: Защо все повече жени решават да станат майки на по-късен етап"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Как да свалим температурата при бебе
  • 3 успешни практики за справяне с неспокойния сън при бебето
  • Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
  • Ланолин: приложение и полезни ефекти
  • Как да помогнем на бебето при никнене на млечните зъбки - хомеопатия и съвети
  • Полезно ли е да водим бебето на море
  • Времетраене на майчинството в България и другите европейски държави
  • Майчинство и право на работа
  • Цезарово сечение (Секцио)
  • Естествени продукти и методи против подсичането при бебета

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 157 дни, 12 часа и 39 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 453 дни, 11 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Кучето ми си влачи дупето след ходене по нужда

преди 11 часа и 32 мин.

Да помогнем на възрастни, самотно живеещи хора, с хранителни продукти и стоки от първа необходимост.

преди 2 дни, 5 часа и 3 мин.

Термо и влаго картиране (мапинг) на фармацевтични складове

преди 8 дни, 10 часа и 14 мин.

Индометацин чист 99 % на прах.

преди 19 дни, 11 часа и 37 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Майчинство и право на работа

Майчинство и право на работа

от 17 май 2022г. Прочети повече
Функция на мъжка репродуктивна система

Функция на мъжка репродуктивна система

от 10 май 2022г. Прочети повече
Функция на женска репродуктивна система

Функция на женска репродуктивна система

от 10 май 2022г. Прочети повече
Диференциране на пола

Диференциране на пола

от 10 май 2022г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах