Еманципираните жени сами избират дали и кога да имат интимна връзка
Половото равноправие, което до известна степен е постигнато в повечето демократични държави по света, предоставя възможност на жените сами да избират бъдещето си. В обществата, в които правата на нежния пол са изравнени с тези на мъжете, правото на избор е в основата на всичко и жените са способни сами да избират дали и кога да имат интимна връзка.
Плюсове и минуси
Променящата се роля на жените в обществото, особено в страните от Западна Европа и Северна Америка, води до намаляване на броя на сключените бракове и понижаване на коефициента на плодовитостта (среден брой живородени деца на жена). Интегрирането на жените също е причина за увеличаване на възрастта при сключване на първи брак и подобряване на равенството между половете на работното място.
От друга страна, по-равноправното общество оказва по-малък натиск върху жените относно сключването на брак и раждането на деца. Също така подобна социална среда предоставя възможности и насърчава професионалното развитие на жените.
>>> Парадоксът на равенството между половете в науката и технологиите
Образование и брачна възраст на жените
В действителност са открити силни връзки между нивото на образование на жените и брачната възраст. Причината за тази връзка – младите жени се интересуват повече от професионалното си развитие, отколкото от създаването на семейство.
Следователно е разумно да се очакват взаимодействия между необвързаността и живота в общности с полово равноправие. По-специално, напредъкът по отношение на равенството между половете дава повече основания за подобно взаимодействие.
Половото равноправие и феминизмът оказват влияние върху трайните взаимоотношения
Промените в ролята, която жените заемат в обществото, се отразяват върху начина, по който мъжете оценяват перспективите за интимна връзка. С напредъка по отношение на равенството между половете и особено по време на втората вълна на феминизма (60-те и 70-те години на XX век), независимостта, правото на избор и самостоятелността на жените не са привлекателни за мъжете, които търсят жени с по-традиционно мислене.
Едновременно с това промяната, предложена от повишеното равенство между половете, позволява на все повече жени да се развиват извън традиционните разбирания за взаимоотношения, което води до спад на броя сключени бракове. Всъщност някои експерти вярват, че феминизмът и равенството между половете са в пряк конфликт с формирането на трайни взаимоотношения.
Проучване, проведено в Италия, показва, че по-високото ниво на образование има пряко и косвено въздействие върху желанието за създаване на семейство.
- Пряко – хората, които продължават образованието си във висши учебни заведения, е по-малко вероятно да сключат брак, докато учат.
- Косвено – по-високото ниво на образование е свързано с акцент върху кариерата.
Тези аргументи са подсилени от по-скорошни изследвания, които показват, че дори в страни, където са приети политики, подкрепящи лицата, които избират да създадат семейство по време на обучението си, записването във висше учебно заведение значително намалява раждаемостта сред жените в по-млада възраст.
Медицинският напредък осигурява повече възможности
През последните години медицинският и технологичният напредък също играят роля при вземането на решение за създаване на семейство. Когато лечението на фертилитета е едновременно ефективно и леснодостъпно, натискът върху жените относно сключването на брак и раждането на деца в по-млада възраст е по-малък.
Трябва да се отбележи, че много правителства дори финансират лечението за безплодие както за самотни жени, така и за двойки, осигурявайки възможност за зачеване в по-напреднала възраст.
Изследванията на ефектите от задължително застрахователно покритие на асистираните репродуктивни технологии откриват връзки между увеличения достъп до лечение на фертилитет и брачната възраст. В САЩ, например, където лечението на безплодие е достъпно, жените са значително по-склонни да се омъжат за първи път на възраст над 35 години. Това е особено вярно за по-заможните демографски групи, които имат по-добро застрахователно покритие или достъп до лечение на фертилитет.
Women Now Choose If and When to Be In a Relationship: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/happy-singlehood/202204/women-now-choose-if-and-when-be-in-relationship
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
ЗАЛОЖНИЦИ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
ПАРАДОКСЪТ НА ИЗБОРА - БАРИ ШУОРЦ - СИЕЛА
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ФЕРМА 13781
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 13782
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- Двата въпроса, които могат да спасят връзката ви
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
- 4 стъпки да се справим с ревността си
Коментари към Еманципираните жени сами избират дали и кога да имат интимна връзка