Защо младите хора се страхуват да имат деца
Живеем в несигурен свят, в който идеята за деца сякаш повече плаши младите хора, отколкото да ги привлича.
Когато преди няколко години 37-годишната Хедър Марку забременява с първото си дете, двамата със съпруга й са сигурни, че то няма да е последното.
„Определено мислехме, че ще имаме няколко деца“, признава жената от Албърта, Канада. Днес обаче те са убедени, че синът им, който вече е ученик, няма да има братче или сестриче. „Можем да осигурим на детето си хубав живот, но, ако имаме второ, със сигурност няма да е същото“, смята Хедър.
До известна степен решението е съобразено с финансовите възможности на семейството, макар и двамата да работят. Отглеждането на едно дете е предизвикателство, а спестяването на средства – в повечето случаи невъзможно. Не само парите обаче накланят везната. Според родителите бъдещето е несигурно, а липсата на яснота допълнително ги отдалечава от идеята за още един наследник.
„Светът просто е различен“
Жената не крие, че още едно дете би било прекалено много за тях. „Човек се срамува да каже, че да има второ или трето дете означава по-голямо бреме. Истината обаче е, че има дни, когато виждаме колко трудно е с едно, а какво остава с повече. В момента едва успяваме да балансираме между работата и детето. Да, част от близките ни са разочаровани от избора ни, но… светът просто е различен“, добавя Хедър.
Ръстът на раждаемостта пада в световен мащаб, което всъщност не е нещо ново, тъй като тенденцията се наблюдава от 1950-а година насам по данни на неправителствена организация във Вашингтон. През последните години обаче спадът е много по-осезаем: през 2021 г. една жена е раждала средно 2,3 деца, а през 1990 г. – 3,2. Ново изследване на центъра „Pew“ разкрива, че е все по-голям делът на американските пълнолетни граждани между 18 и 49 години, които нямат деца. Във всяка от европейските страни през 2021 г. жените са раждали под 2,1 бебета, което се приема като коефициент за постигане на баланс между смъртност и раждаемост.
Едва ли за някого е странно, че младите хора все повече се колебаят дали да станат родители или не. Постигането на финансова стабилност в наши дни е много трудно. Един от десет американци в трудоспособна възраст споделя, че може никога да не успее да възстанови икономическия си статус след пандемията, а в Европа експертите прогнозират сериозна инфлация. На много места притежанието на собствено жилище е мечта. Политическите и гражданските конфликти не са преставали, а климатичните промени застрашават живота на планетата. Тези причини са напълно достатъчни, за да се добие една не особено светла представа за бъдещето.
Липса на заетост за хората с ниски и средни доходи в световен мащаб
Даниел Виньоли, професор по демография в университета във Флоренция, смята, че основният проблем е несигурността. Динамиката, напрежението, забързаният начин на живот, преходността, всичко това има значение и се отразява, защото хората не могат да планират бъдещето си“, допълва още експертът.
След рецесията заетостта по света намаля значително, но не засегна еднакво всички сектори. Има дефицит на работни места за хората с ниски и средни доходи – в строителството и производството, за които не се изисква висока квалификация. Според американско изследване от 2019 г. липсата на определени работни позиции, например в производството, има по-сериозно отражение върху общата раждаемост, отколкото общият ръст на безработица.
Много млади хора се отказват да имат деца, ако упражняват свободна професия или работят на смени, тъй като в първия случай не се възползват от някои облекчения и придобивки, а във втория биха срещнали затруднения при отглеждането им.
Собствен дом?
Не бива да пропускаме и икономическата нестабилност, която, освен със заетостта, е свързана и с притежанието на жилище. Според наскоро проведено изследване на Центъра за промени в параметрите на населението в Саутхемптън хората вече не вярват, че могат да имат собствен дом, преди да създадат семейство. Всъщност, реалността е съвсем различна, тъй като сега им се налага да избират между това да имат жилище или да имат дете/ деца.
Хедър признава, че притеснението дали ще могат да изплатят ипотеката си и същевременно да поддържат добър начин на живот са допринесли да се откажат от желанието да имат второ дете. Тя споделя: „Плаши ме мисълта, че може да се случи нещо наистина лошо и семейството ни да живее в недоимък.“ Освен това, майката се притеснява, че все пак не успява да даде всичко, нужно на детето си, защото, по нейни думи, „средата, в която живеят, е лоша.“
Политическа нестабилност и напрежение
За бъдещите родители, освен с финансите, тревогите са свързани и с политическата нестабилност и размириците в обществото. Не само тези на местно ниво, но и по света. Медиите допринасят не по-малко за това хората да се страхуват за своето бъдеще.
Войни са се водили и по времето на нашите баби и дядовци. Граждански протести и конфликти също. Днес обаче хората са много по-уплашени, въпреки по-голямата продължителност на живота, усъвършенстваните технологии, напредъка в науката и достъпа до здравно обслужване. До голяма степен този страх е плод на медиите, които са навсякъде и отразяват всяко събитие. Дори и да искаме, много трудно бихме могли да пропуснем поредната новина за масова стрелба в някое училище или гладуващи деца в бедна страна.
Как се отразяват гражданските конфликти на раждаемостта?
Данни от най-новия годишен доклад на Института по икономика и мир в Сидни „Global Peace Index“ сочат, че броят на гражданските размирици, избухнали през последното десетилетие, се е удвоил, като пикът им е бил през 2020 г., след което се наблюдава нарастване по целия свят от близо 10%.
Проучвания, проведени през последните 40 години в страни, където често има граждански войни и протести, показват, че раждаемостта спада средно с 1/3 в периодите на нестабилност. Нормално е, когато човек вижда какво очаква детето му, да не желае да става родител.
Канадката изтъква още един проблем пред бъдещите родители. Отчуждението в общността. Според нея липсва подкрепа и близост, което прави хората по-самотни и ги разколебава в желанието им да имат деца. „Когато бях дете, всички майки бяха домакини, не работеха. Все имаше някой наблизо. Познавахме се помежду си, помагахме си, бяхме като семейство“, спомня си тя.
Проучване от 2018 г. разкрива, че 2/3 от милениалите в САЩ се чувстват изолирани от общността, в която живеят, което е наистина тъжно, предвид факта, че социалните взаимодействия са един от основните фактори на човешкото щастие. Майката разказва още: „Ние дори не познаваме съседите си. Общността се е разпаднала вече. В наши дни хората се отдалечават един от друг, ако имат разногласия по политически, социални и морални въпроси.“
Ролята на климатичните промени
По данни от изследването на центъра „Pew Research“ 5% от анкетираните, които са заявили, че не биха желали да имат деца, са изтъкнали като причина екологичните проблеми.
Според друго проучване от 2019 г. 1/3 от американското население, включително 40% от хората на възраст 18-29 години, смятат, че всяка двойка трябва добре да обмисли дали да има деца, като вземе под внимание негативните ефекти, които подобно решение би имало върху климата.
Нарастващият брой на населението води до увеличаване и на въглеродния отпечатък (емисиите на парникови газове) и Хедър се страхува, че един ден синът й ще живее в условия, много по-различни от сегашните. Според канадката климатичната криза е още един довод в полза на решението й да няма второ дете. „Защо да давам живот на още едно същество, когато самата аз се страхувам от бъдещето? Понякога нощем лежа будна в леглото и си мисля за това, което ни очаква. Съпругът ми също не е сигурен дали сме направили правилния избор. Дали не наложихме на сина ни да се справя с тежките последствия от нашия начин на живот. Дали не бяхме егоисти, когато решихме да имаме дете.“
Има ли място за оптимизъм?
Всеки бъдещ родител е разяждан от съмнения и страхове. В главата му със сигурност блуждаят много въпроси без отговори. Много от младите хора вероятно са планирали животът им да се развие по различен сценарий. Да изплатят дълговете си, да имат собствен дом, да бъдат близо до семейството си, да имат прекрасни съседи и т.н. Често обаче този сценарий претърпява големи промени. Днес много от бъдещите родители се страхуват да отглеждат дете в условия на пандемия. Поводи за притеснение винаги има.
Най-доброто оръжие срещу страха са оптимизмът и трепетното очакване да се роди дете. Да вървиш рамо до рамо с него, да му разказваш и показваш красотата на природата и чудесата на света. И да го запознаеш с проблемите, срещу които ще се изправи, но по начин, който няма да го уплаши. Родителството наистина буди страх. Но страхът не означава, че си взел погрешното решение.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БРЕМЕННОСТТА - МАРДЖЪРИ ГРИЙНФИЙЛД - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС
ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
- 6 важни неща, които децата имат нужда да получат от родителите си
- Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
- Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
- Състав и структура на населението в България
- Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
- Съществува ли наистина синдром на единственото дете в семейството
Коментари към Защо младите хора се страхуват да имат деца