Кои са страните, които ще преживеят последствията от климатичните промени?

Преди две години Нотърдамският университет публикува специален указател, който разкри кои държави са повече или по-малко застрашени от климатичните промени. Кампанията е известна като Нотърдамска инициатива за глобална адаптация и отново се завъртя с нови данни в интернет пространството – този път заключенията й са още по-релевантни и логични, имайки предвид развитието на глобалната климатична криза и отношението на Тръмп към усилията на останалата част от планетата.
Указателят е доста изчерпателен – той разглежда уязвимостта на всяка страна, както и готовността и шансовете й да се адаптира. Например степента на развитие на инфраструктурата й, хранителните източници, технологичните възможности. Предразположена ли е към природни катаклизми или политически сътресения? Властите подготвени ли са за бъдещите климатични кошмари или вниманието им е насочено към други по-належащи въпроси?
Създадената от специалисти от Eco Experts карта говори сама за себе си, но ние ще споделим с вас кои са петте най-застрашени страни на земното кълбо и петте, които ще останат най-малко засегнати.
Най-големи шансове за оцеляване имат страните:
1 – Дания
2 – Нова Зеландия
3 – Норвегия
4 – Сингапур
5 – Великобритания
Най-малки шансове за оцеляване имат:
1 – Централната африканска република
2 – Чад
3 – Еритрея
4 – Бурунди
5 – Судан
Ако случайно се чудите САЩ къде се намират в списъка, ще ви кажем – номер 11. Австралия е под номер 13, Канада – 14, Китай – 48, а Индия – 119.
Забелязахте ли някакъв модел? Вероятно не е случайно, че най-богатите и развити държави в света са и най-добре подготвени за последствията от климатичните промени. И обратно – най-бедните африкански държави едва оцеляват в наши дни, какво остава за периодите на сериозни и драматични природни катаклизми, каквито се очакват в близкото бъдеще.
Едно от най-лошите неща, свързани с климатичните промени са, че страните, които са най-големите замърсители на околната среда, често са онези, които са най-малко засегнати от самото замърсяване. Това противоречи на каквито и да било морал и ценности и целта на Парижкото климатично споразумение беше да се справи именно с този проблем – то беше проектирано така, че да насърчи богатите нации да помагат повече на по-бедните държави.
Разбира се, богатите държави няма да останат незасегнати от климатичните промени. В Америка например климатичната катастрофа ще предизвика бежанска криза и икономическа рецесия до 2100 г. Но за разлика от Африка, Индия и държавите от Близкия изток и Южна Америка, САЩ ще се измъкнат между капките.
Много от държавите в тези региони ще изпаднат в политически колапс или ще се превърнат в необитаема пустош. За разлика от голяма част от Европа, Северна Америка или Източна Азия, тези страни разполагат с едни от най-враждебните фактори: недоразвита икономика, лошо географско местоположение по крайбрежието на континентите, ниски географски ширини и нестабилна вътрешна политика.
Въпреки че указателят на Нотърдамския университет разглежда шансовете за оцеляване в глобален мащаб, важно е да отбележим, че когато става въпрос за пари и възможности, същият шаблон се наблюдава и на местно ниво. Дали става въпрос за САЩ, Бангладеш или България, хората от бедните градчета и квартали ще усетят последствията от климатичните промени много по-силно от богаташите.
Както можете да видите от картата, България попада в зоната на занижен шанс от катастрофални последствия – около 70-79%.
Разбира се, това са догадки, базирани на компютърни модели и анализ на наличната информация. Какво ще се случи в бъдеще, ще разберат само онези, които доживеят, за да видят.
по статията работи: Величка Мартинова
източник: iflscience.com
снимки: iflscience.com; climate.nasa.gov
-
6 климатични промени, които ще предизвикат световна катастрофа, ако се случат
-
10 изключителни редки явления, за които няма да повярвате, че са се случили (2 част)
-
10 изключителни редки явления, за които няма да повярвате, че са се случили (1 част)
-
Учени изчисляват какъв е приносът на дърветата за намаляване на горещините в големите градове
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Малка ледена епоха може да застигне Земята през 2030 г.
- 6 климатични промени, които ще предизвикат световна катастрофа, ако се случат
- Вярата на хората в промяната на климата се влияе от икономическото им състояние
- Глобалното затопляне приключва, започва глобалното застудяване
- Влошаването на климатичните условия води до поскъпване на храната ни
- Пет милиона души умират всяка година от замърсяване на въздуха, от глад и болести в резултат на климатичните промени
- Парижкото споразумение за климата влезе официално в сила
- Ел Ниньо оказва влияние на разпространението на холера в Африка
- Как сутрешното време се отразява на настроението и работоспособността ни
- Учени прогнозират ново явление - климатични бежанци
Коментари към Кои са страните, които ще преживеят последствията от климатичните промени?