Когато биваш принуден да признаеш за престъпление, което не си извършил
Счита се, че всяка година в Япония хиляди души биват погрешно обвинени за извършване на престъпления, които не са извършили.
Япония е страна на крайностите - в модата, в храната и дори в телевизионните предавания. В такъв случай, едва ли някой се учудва, че законовата им система също е крайна. А тя наистина е...
99.8% от "престъпниците" получават обвинения и присъди в страната на изгряващото слънце. Но няма да повярвате на цената на какво. Невероятно е до къде са готови да стигнат японските власти, за да поддържат този процент толкова висок. Въпреки, че Япония е една от най-безопасните страни в света, както и третата най-богата държава, съдебната им система е изградена от корупция и - независимо дали вярвате или не, от психологически тормоз.
Обвинените биват подложени на нечовешки разпити, за да бъдат принудени да се признаят виновни в извършване на престъпление, което може да са или да не са извършили. Властите правят всичко това, за да могат да поддържат процента на обвинени престъпници висок.
В Япония самопризнанията са единственото доказателство, което се счита за 100% достоверно и напълно достатъчно, за да сте признат за извършител на престъплението и да получите ефективна присъда. Останалите страни разчитат на по-конкретни доказателства, върху които да изградят обвинението си, след което да се предостави възможност на съдебните заседатели да вземат своето решение. В японските съдилища няма съдебни заседатели, нито съдия. Съдбата на обвиняемия се решава от няколко съдии - нещо като ужасен вариант на "X Factor". Очевидно обвиняемият винаги е считан за виновен, тъй като при разпитите полицаите правят всичко възможно, за да могат насилствено да получат признание от заподозрения - независимо дали е извършител на престъплението или не.
Японската полиция е известна със страховитите си методи за получаване на самопризнания. Една жена била накарана непрестанно да повтаря самопризнанието си през отворения прозорец на полицейското управление. Друг мъж бил принуден да стъпва върху изписаните на пода имена на близките му, докато признае.
В повечето страни като Великобритания и Америка например, полицията може да задържи заподозрян само в рамките на 24 часа, но в Япония полицията има право да задържи заподозрения до 23 дни - без никакви доказателства. През това време на задържания не му е позволен никакъв контакт със света навън, както и комуникация с адвокат - не и докато полицията не приключи с разпитите.
Японците ценят страшно много дома и семейството си, а разпитващите полицаи изключително често се възползват от това, за да постигнат целта си. По време на процес за убийство през 2013 година заподозреният казва, че служителите на реда многократно са му казвали, че майка му иска от него да признае и че ако не го направи, ще я изгуби. Той нямал право на връзка с външния свят, заради което не могъл да свърже с майка си, за да я попита дали това действително се е случило. В крайна сметка той признава за убийството. По-късно споделя, че е бил подложен на непрестанни денонощни разпити в продължение на 5 дни и 5 нощи. Той прекарва 29 години зад решетките за убийство, което се оказва, че не е извършил въпреки признанието си. По време на повторното разглеждане на делото му, той успява да докаже невинността си.
През 2007 година в малък град в западна Япония 13 заподозрени били обвинени в измама по време на избори, при което били закупили гласовете на гласуващите. Всички заподозрени били на възраст между 50 и 80 години. Те били подложени на непрестанни разпити в продължение на месеци - до деня на делото. Шест от тях в крайна сметка решават да се признаят за виновни и подписват разпечатани самопризнания, разказвайки, че са разменяли гласове за алкохол и пари. Един от мъжете починал от стрес, а друг мъж и неговата съпруга се опитали да се самоубият цели два пъти. Полицията ги открива при втория опит за самоубийства и разпитите започват отначало. Всеки от оцелелите заподозрени бил обвинен, въпреки че полицията не разполагала с други доказателства, освен самопризнанията им.
Интересното е, че по-късно всички били оправдани, тъй като станало ясно, че самопризнанията им били изфабрикувани. Съдията дори казал, че те "са направили самопризнания от отчаяние, след като са преживели дълги разпити". И в двата случая властите не получават никакво наказание за погрешните си обвинения.
Японската правосъдна система е критикувана непрекъснато от останалите страни, от организациите, борещи се за зачитане на човешките права - при това в продължение на години.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО: ОБЩА ЧАСТ - АЛЕКСАНДЪР СТОЙНОВ - СИЕЛА
КОГАТО КАПЯТ КЕСТЕНИТЕ - СТЕФАН КОСПАРТОВ - СИЕЛА
СЪЩИНСКИ ПОЛОВИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ В ПРАКТИКАТА НА ВС И ВКС - ИВА ПУШКАРОВА - СИЕЛА
ОБЩЕСТВЕНАТА ОПАСНОСТ И БЪЛГАРСКОТО НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО - БОРИС ВЕЛЧЕВ - СИЕЛА
БЕЗСТОПАНСТВЕНОСТ - ДАРИНА КОСЕВА - СИЕЛА
ЗАЩО НАКАЗВАМЕ - МИРОСЛАВА МАНОЛОВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Непозната земя
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Каква била диетата на древните бойци-нинджа
- 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (1 част)
- Сексуалната култура във феодална Япония: свобода в отношенията, хомосексуалност и проституция
- Химическа кастрация
- Айну – коренното население на Япония, притежаващо европеидни черти
- Татуирането на името на възлюбения се смята за лоша идея от стотици години
- 9 примера от японския етикет и протокол, които ще ви се сторят странни - част 2
- 11 отличителни черти на японската образователна система
- Японските обществени бани – една традиция, заплашена от Covid-19
Коментари към Когато биваш принуден да признаеш за престъпление, което не си извършил