Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Защо жадуваме за справедливост

Защо жадуваме за справедливост

от 10 юни 2015г., обновено на 17 дек 2020г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Защо жадуваме за справедливост - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Преди години Джохар Царнаев беше осъден на смърт за ролята му в атентата по време на Бостънския маратон през 2013 г.  Присъдата раздели американците и доведе до масови протести, защитаващи и отричащи смъртното наказание. 

Хората жадуват за справедливост. Всички ние имаме нужда от нея. Като най-социално кооперативните същества на планетата, ние излагаме себе си пред опасност от експлоатация всеки път, когато се доверяваме на другите, но въпреки това сме с нагласа и очаквания за честна игра. Поглеждайки към случая в Бостън разбираме, че невинаги можем да се споразумеем за това какво е правосъдие, но идеята е дълбоко заложена в съзнанието ни.

Детско правосъдие/справедливост

Всъщност човешките същества започват да правят морални оценки още от най-ранна детска възраст.

Проучване, публикувано през 2011 г. в "Developmental Science", открива, че бебетата още на 3-месечна възраст предпочитат тези хора, които помагат на останалите. На тази крехка възраст за тях погледът, отправен към даден човек или предмет, подсказва желанието им да контактуват с него. Това предполага, че бебетата са привлечени от тези, които биват кооперативни и просоциални.

Допълнителни изследвания, много от които проведени в университета в Йейл и Центъра за познавателна способност на кърмачетата, показват, че бебетата са изненадващо опитни в даването на морални оценки. Изследователи от Йейл показват на 5 и 8-месечни бебета марионетка/плюшена играчка, която помага (социална/добра) и такава, която пречи на друга плюшена играчка (непослушна/антисоциална).

По време на игра с топка на бебетата отново са показани плюшените герои. В определен етап от играта едната играчка изпуска топката. Трета има за задача да я връща на нейния собственик. 

Илюстративни игри

Резултатът е изключително любопитен и показателен: 5-месечните бебета предпочитат плюшената играчка, която помага (третата), връщайки топката на нейния собственик, без значение коя от двете марионетки е собственикът (социалната или антисоциалната). Те просто харесват да виждат хубави взаимоотношения. Останалата част от бебетата, тези на възраст 8 месеца, предпочитат топката да бъде върната единствено на добрата кукла. Още повече, по-големите бебета предпочитат да виждат добрата плюшена играчка наградена, а лошата – наказана.

Правосъдието/справедливостта в мозъка

Къде стои справедливостта в нашия мозък? 

Проучванията откриват редица дялове в мозъка, които реагират на несправедливости - инсулата, предният сингулатен кортекс и темпоропариеталната връзка, както и още един набор от области, включително префронталния кортекс, който осъществява процеса на преценка.

В проучване, публикувано в "Science" през 2004 г., изследователи сканират мозъците на доброволци с позитрон-емисионна томография (PET), докато те вземат решение дали и колко да накажат отсрещния човек. Изследването използва проста икономическа игра, за да се създаде сценарий на наказание:

На двама играчи  A и B са дадени по 10$. Играч А може да даде своите 10$ на играч B. Ако А го направи, сумата ще бъде увеличена четири пъти и B ще получи 40$. След това B има право да избере дали да раздели 50$ между себе си и A, или да бъде алчен, и да запази всичките пари за себе си.

Но тук има уловка за играч B: ако той задържи всички пари, играч A получава възможност да го накаже. В някои случаи изследователите провеждат експеримента така, че A да трябва да плати цена, за да накаже B; в други - наказанието е безплатно или наказанието в единия случай е символично, а в другия - коства на B истински разходи.

При всички варианти изследователите наблюдават област дълбоко в мозъка - предна гръбна стриатума - която се активира. Това място и особено частта, наречена кауда еквина (конска опашка), отговаря за взимането на решения, от които очакваме ползи. Интригуващото е, че колкото повече активност е наблюдавана в областта на конската опашка, толкова по-вероятно е участниците да накажат сурово отсрещния.

"Високата дейност на конската опашка изглежда отговорна за осигуряването на висока готовност за наказание, което предполага, че това отразява очакваното удовлетворение от наказанието" - пишат изследователите.

Емоционалното наказание поставя важни акценти върху цялото правосъдие: то е неразделно свързано с нашите емоции. Представете си, че ви е разказано за убийството на алпинист, извършено от друг алпинист, който е срязал екипировката на приятеля си. В един от сценариите жертвата е умряла от раните си. В друг - всяка кост в тялото му е била счупена и неговите "писъци са били приглушени от гъстата кръв, която се е стичала от устата му."

Както можете да се досетите, когато участниците от изследването, публикувано в "Nature Neuroscience" през 2014 г, чуват второто описание, те изпитват много по-голямо желание да накажат убиеца, отколкото, когато чуят по-малко описателния вариант.

Функционалният магнитен резонанс на мозъка на участниците по времето на разказа, ни дава представа защо гореизложеното е така: графичните описания на вредите стимулират амигдалата - част от мозъка с размерите на бадем, която реагира в отговор на неприятни гледки, усещания, миризми и се свързва със страха. Графичните детайли на разказа задействат връзката между амигдалата и страничното префронталния кортекс (частта, отговорна за вземане на решения). Не е изненадващо, че когато на участниците им бъде разказано, че смъртта на катерачът е злополука, те са в много по-малка степен склонни да желаят наказание за неговия партньор по катерене, дори ако чуят графично описание на нараняванията. В този случай междинният префронтален и дорзомедиален дял от мозъка влиза в действие, потискайки амигдалата и сигналите за изпитван страх, които тя изпраща. С други думи, мозъкът ни има вградена спирачка на нашата жажда за наказание.

Противоречиво правосъдие

Когато чувството ни за възмездие и снизходителност се намесят, правосъдието се обърква. Трябва ли Джохар Царнаев да бъде изпратен в газовата камера или да прекара живота си в изолация? Дори и жертвите му не са единодушни.

Родителите на 8–годишното дете, което беше убито при бомбардировките, смятат, че смъртното наказание трябва да бъде премахнато като вариант. Други жертви, които са загубили своите крайници, заедно с бащата на 29-годишната жена, която почина през бомбардировките, заявяват пред репортери, че са доволни от присъдата. 

Решението ни относно гореизложения казус всъщност може да се дължи на вътрешно усещане. Психолозите са намерили достатъчно доказателства, че хората правят морални оценки първо по интуиция, а след това рационално. И по този начин те невинаги оценяват доказателствата еднакво. 

Известно проучване от 1979 г. за отношението към смъртното наказание, например, установява, че хората приемат информация, която подкрепя тяхната предварителна (вътрешна) присъда за смъртно наказание, без да я поставят под въпрос. Но когато им бъде представено доказателство, което е в противоречие на тяхната позиция, за разлика от първия случай, те го опровергават. С други думи, хората избират информацията, която оценяват.

"Процесът на мислене е по-скоро адвокат, защитаващ клиент, отколкото съдия или учен, търсещ истината", пише социалният психолог и професор в университета в Ню Йорк Джонатан Хайдн в свой доклад от 2001 г.

"Хората обикновено не успяват да забележат, че мотивите им са размътени от пристрастия и емоции", обяснява психологът Питър Дито от Университета на Калифорния, Ървайн, който изучава това, което сам нарича "горещо познание."

"Мислим си, че сме Джо Фрайдей (известен детектив), мислейки за нещата безпристрастно, но има неопровержими доказателства, че не това е начинът, по който работят познавателните ни способности.  Въпросите на морала са узрели за този вид емоционално задвижван процес, понеже хората са дълбоко мотивирани от това какво е правилно и какво не е", обяснява проф. Дито.

"Това че мозъкът ни се опитва да се придържа към своите убеждения, дори в лицето на противоречиви доказателства, може да не е нещо толкова лошо. Нашето виждане за света изисква някаква последователност и ние трябва да използваме миналото и да се информираме за бъдещето", посочва още Дито. Ние също така трябва да отделяме специално внимание на необичайната или нежелана информация, която може да представлява заплаха.

За съжаление, в резултат това често означава, че ние контролираме информацията, която не се вписва в нашия мироглед, а позволяваме помощната информация да се промъква, без да бъде проверена. Прибавете към емоционалната каша, наречена "заблуда за мирова справедливост " и познавателно пристрастие, което ни казва, че справедливостта ни е присъщата по природа и е под наше влияние, и концепцията за истинска справедливост става доста мътна.

В заключение, въпреки че никой не може да определи какво точно е тя, вярата в справедливостта е част от нашия мозък и най-вероятно необходима част от нашата същност.

Източник:

braindecoder.com
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Най-дългосрочните присъди, давани някога на престъпниците Най-дългосрочните присъди, давани някога на престъпниците
  • 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (1 част) 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (1 част)
  • 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (2 част) 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (2 част)
  • 8 мистериозни престъпления, които остават неразгадани и до днес (1 част) 8 мистериозни престъпления, които остават неразгадани и до днес (1 част)
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО: ОБЩА ЧАСТ - АЛЕКСАНДЪР СТОЙНОВ - СИЕЛА
39.00лв.

НАКАЗАТЕЛНО ПРАВО: ОБЩА ЧАСТ - АЛЕКСАНДЪР СТОЙНОВ - СИЕЛА

КОГАТО КАПЯТ КЕСТЕНИТЕ - СТЕФАН КОСПАРТОВ - СИЕЛА
17.90лв.

КОГАТО КАПЯТ КЕСТЕНИТЕ - СТЕФАН КОСПАРТОВ - СИЕЛА

ГРУПИРАНЕ НА НАКАЗАНИЯТА ПРИ МНОЖЕСТВО ПРЕСТЪПЛЕНИЯ - ИВАН ПЕТКОВ - СИЕЛА
23.50лв.

ГРУПИРАНЕ НА НАКАЗАНИЯТА ПРИ МНОЖЕСТВО ПРЕСТЪПЛЕНИЯ - ИВАН ПЕТКОВ - СИЕЛА

ЮРИДИЧЕСКИ ПОГЛЕД КЪМ ПРОЦЕСА НА ВАСИЛ ДЯКОН ЛЕВСКИ - МАРГАРИТА ЗЛАТАРЕВА - СИЕЛА
15.00лв.

ЮРИДИЧЕСКИ ПОГЛЕД КЪМ ПРОЦЕСА НА ВАСИЛ ДЯКОН ЛЕВСКИ - МАРГАРИТА ЗЛАТАРЕВА - СИЕЛА

БЕЗСТОПАНСТВЕНОСТ - ДАРИНА КОСЕВА - СИЕЛА
17.90лв.

БЕЗСТОПАНСТВЕНОСТ - ДАРИНА КОСЕВА - СИЕЛА

ЗАЩО НАКАЗВАМЕ - МИРОСЛАВА МАНОЛОВА - СИЕЛА
22.00лв.

ЗАЩО НАКАЗВАМЕ - МИРОСЛАВА МАНОЛОВА - СИЕЛА

Коментари към Защо жадуваме за справедливост

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо жадуваме за справедливост
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:04
    Коментирайте "Защо жадуваме за справедливост"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Химическа кастрация
  • Смисълът на живота (събран в по-малко от 300 думи)
  • Лайфстайл лечение
  • 10 интригуващи факта за инуитите
  • 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (1 част)
  • Витамин К
  • Българите са с най-ниската продължителност на живота и в ЕС, и на Балканите
  • 10 филма, които ще променят разбиранията ви за живота (1 част)
  • Пълните хора живеят по-дълго
  • Фази при създаване на хипотезата на Александър Опарин за произхода на живота
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Живот с генитален херпес

преди 96 дни, 19 часа и 43 мин.

Безглутеновото хранене като начин на живот - вредно ли е за здравето?

преди 2354 дни, 3 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 8 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Трансплантанти Трансплантанти

Трансплантанти

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Фази при създаване на хипотезата на Александър Опарин за произхода на живота Фази при създаване на хипотезата на Александър Опарин за произхода на живота

Фази при създаване на хипотезата на Александър Опарин за произхода на живота

от 25 апр 2018г. Прочети повече
Справедливи ли сте? - психометричен тест в 25 въпроса Справедливи ли сте? - психометричен тест в 25 въпроса

Справедливи ли сте? - психометричен тест в 25 въпроса

от 27 сеп 2017г. Прочети повече
Пълните хора живеят по-дълго Пълните хора живеят по-дълго

Пълните хора живеят по-дълго

от 28 апр 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival