Кафене с 25 служители с увреждания или какво е да дадеш шанс на хора в неравностойно положение
Въпреки че хотелиерската и ресторантьорската индустрия в Австралия продължава да се бори с недостига на персонал, едно кафене в югоизточната част на Мелбърн изглежда има коренно различен проблем – нарастващ списък с хора, които желаят да се присъединят към неговия екип.
All Things Equal работи като всяко друго кафене на улица Карлайл в Балаклава, въпреки че около половината от персонала им са с увреждания. Мисията на заведението, според генералния мениджър Бианка Стърн, е да покаже, че хората, живеещи с увреждания, са не само „готови, желаещи и абсолютно способни“ да работят, но и трябва да бъдат справедливо компенсирани.
„Има стотици хиляди хора с увреждания, които желаят да работят, но твърде често биват пренебрегвани.“, казва Стърн. „Надявам се, че макар и бавно ще променим това.“
>>> Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
Идея, променяща животи
Идеята за All Things Equal е плод на въображението на Джонатан Уениг, партньор в адвокатската кантора в Мелбърн Arnold Bloch Leibler. Той е баща, загрижен за трудностите, пред които ще се изправи дъщеря му – дете със специални нужди – при намирането на смислена работа, след завършване на училище.
Това е причината Уениг да създаде благотворителна организация и борд, както и да събере почти 200 000 долара – от филантропи и собствени средства – за да отвори кафенето през януари 2021 г. Сред хората, присъединили се към борда, е и предприемачът в сферата на недвижимите имоти Сам Херсберг.
„Кой не може да си спомни първата си работа и човека, който първи му е дал шанс?“, коментира Херсберг. „Хората в неравностойно положение заслужават същия шанс.“
Кафенето започва с 12 служители с увреждания, но с времето техният брой се увеличава до 25. Сред първите служители на заведението са Харли и Пол – младежи, които работата превръща в приятели.
„Наслаждавам се на работата и тя ме учи на независим живот и да се чувствам щастлив.“, споделя Пол. Младият мъж започва в кухнята, но в момента работи два дни в седмицата пред заведението, което включва обслужване на клиенти, почистване и приготвяне на млечни шейкове, смутита и тостове.
Хари, който заема същата позиция, казва, че обича да разговаря с клиентите и да надъхва екипа в кухнята. Той става известен с това, че аплодира служителите по време на работа. „Всеки ден е като парти.“, обяснява Хари.
В списъка на чакащите за работа в кафенето има около 60 души. „Надявам се собствениците на фирми да прочетат това и да си кажат: „И аз също мога да направя нещо по въпроса.“, казва Стърн.
Предизвикателства пред хората в неравностойно положение
Почти 2,1 милиона хора с увреждания в Австралия са в трудоспособна възраст, но изследванията показват, 93% от безработните с дълготрайни нарушения на възраст от 15 до 64 години са изправени пред трудности при намирането на работа.
Коефициентът на безработица сред хората с увреждания е над два пъти по-висок от този при хората без здравословни нарушения и остава непроменен от десетилетия. Това е статистика, която Дилън Алкот, спортист в инвалидна количка, цитира няколко пъти, докато поставя намаляването на безработицата сред хората в неравностойно положение във фокуса на мандата си. През декември миналата година той заяви пред Кралската комисия по уврежданията, че хората с дълготрайни физически, умствени и сетивни нарушения „винаги остават извън разговора, тъй като мнозина смятат, че не може да се направи нищо по въпроса“.
Алкот си спомня случай, в който интервю за работа е било отменено, защото работодателят е разбрал, че е ползвател на инвалидна количка. „Това се случва всеки ден все още с толкова много хора с увреждане.“
Друго предизвикателство пред хората в неравностойно положение е заплащането. На мнозина от работещите в специализирани предприятия за хора с увреждания се плаща само 2,27 долара на час в сравнение с националната минимална заплата, възлизаща на 20,33 долара.
>>> Бащи с увреждания – какво е да се страхуваш, че си неспособен да отглеждаш собствените си деца
Службата за заетост на хората с увреждания, правителствена схема на стойност 1 милиард долара на година, която подпомага финансово компании и организации с нестопанска цел, за да наемат хора в неравностойно положение, е в процес на преглед, поради факта, че е определена като неефективна.
Нужда от безопасни, приобщаващи условия на труд
По време на работния процес кафенето полага усилия да разбере възможностите на потенциалните служители и техните изисквания. Това включва осигуряване на подходяща униформа, внедряване на визуални ресурси, адаптиране на работното време и почивките и смяна на позицията на служителите.
Освен това заведението предлага вътрешни курсове по готварство на хора с увреждания и управлява камион за сладолед, малко кафене в дом за възрастни хора в Уиндзор и неделна столова в юношески футболен клуб в Саут Колфийлд.
„Работата е толкова важна, но едно от нещата, които непрекъснато чуваме, е, че хората с увреждания наистина желаят безопасно, приобщаващо пространство, за да се социализират.“, коментира Херсберг.
‘Every day is like a party’: the Melbourne cafe where people with a disability set the tone: https://www.theguardian.com/society/2023/jan/07/every-day-is-like-a-party-the-melbourne-cafe-where-people-with-a-disability-set-the-tone
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
- Как да бъдем полезни на хората с увреждания, без да засягаме достойнството им
- Стигма, стереотипи и тормоз - с какво се сблъскват хората с увреждания във филмовата индустрия
- Бащи с увреждания – какво е да се страхуваш, че си неспособен да отглеждаш собствените си деца
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Вярванията и жестоките прояви към хората с увреждания през вековете
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Създадоха онлайн калкулатор, с който жените да си изчислят шансовете за ин витро оплождане
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания
- Проф. Божидар Ивков: Новото законодателство в социалната сфера нито е смислено, нито е работещо, то е вредно!
- Как да бъдем полезни на хората с увреждания, без да засягаме достойнството им
- Шарлот дьо Вилморин: Не казвайте на мама, че съм инвалид, тя вярва, че играя на трапец в цирка
Коментари към Кафене с 25 служители с увреждания или какво е да дадеш шанс на хора в неравностойно положение