Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Бащи с увреждания – какво е да се страхуваш, че си неспособен да отглеждаш собствените си деца

Бащи с увреждания – какво е да се страхуваш, че си неспособен да отглеждаш собствените си деца

от 12 юли 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Бащи с увреждания – какво е да се страхуваш, че си неспособен да отглеждаш собствените си деца - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

„Бях ужасен от много неща, свързани с отглеждането на деца, но също така изпитвах голям страх, че спъвайки се мога да изпусна бебето и да му се случи нещо ужасно.“ Това са страховете, с които Шон Кели, баща на две деца, се сблъсква всеки ден. За него, както и за много бащи с увреждания, съществуват опасения, че ще се окажат неспособни да се грижат за собствените си деца. Разбира се, първоначалният страх от възможността за родителство при наличието на увреждания не е уникално преживяване.

Според преглед на наличната литература от 2009 г., публикуван в Journal of Perinatal Education, много бащи изразяват страх от широк спектър от възможни ситуации, включително загриженост за техния партньор и неспособността им да се грижат за децата.

Това обаче не са единствените проблеми пред родителите с увреждания. Редица са съобщенията за майки с увреждания, които са заплашвани с извеждане на децата от домовете им.

Кристин Фрийти, специалист по психично здраве, споделя, че в своята практика много често е свидетел на тези страхове. „Мисля, че това е част от процес, през който преминава всеки родител, всеки баща, но бащите с увреждания изпитват по-голям страх, защото при тях не става въпрос само за капацитета им да се грижат за децата, но и за самочувствието, свързано с оценката им за самите себе си.“

Така че Шон Кели не е сам в страховете, свързани с отглеждането на деца, но той и останалите мъже с увреждания искат да говорят за психичното здраве и бащинството с множество трудности.

Децата са част от процеса

Баща

Кели се сблъсква с трудностите в своя живот много преди да се родят децата му, но за другите бащи с увреждания, като Тиран Джаксън, да станеш инвалид означава да приемеш бащинството по малко по-различен начин. Джаксън оцелява след експлозия, довела до ампутацията на единия му крак, в която умира жена му. Според него да си родител с увреждане означава също да се опитваш да превъзмогнеш травмата заедно с децата си.

„Децата ви са свикнали да ви гледат по един начин. И тогава, когато всичко се промени, за тях става по-трудно да схванат и разберат. Да правиш определени неща, като просто да се разходиш в мола, без да привличаш погледите на останалите хора, става непосилна задача. И въпреки че свикнах с мисълта доста рано, за 12-годишния ми син беше трудно да го направи. Така че трябваше да поговорим за това.“

В семейството на Джаксън тези разговори включват индивидуални и групови сесии с доставчици на психично здраве, както и тежки дискусии за това какво може и не може да направи бащата.

„С времето децата започват да го приемат, но винаги има момент на смущение. Винаги можеш да го видиш в очите на децата, които си мислят: „Баща ми идва да ме гледа как спортувам, а той е в инвалидна количка или е с патерици. Всички ще го гледат и ще задават неудобни въпроси.“, казва Кели.

Кели споделя също, че двете му малки деца не се смущават от нещата, с които той не може да се справи поради факта, че те са се родили, преди да бъде инвалидизиран. Той отдава това на способното общество, което не замъглява начина, по който те гледат на баща си. „Ако кажа на дъщеря си: „Татко не може да направи това“, тя не го поставя под съмнение, не пита защо и не се разстройва. Тя просто го приема.“

Фрийти свежда тази разлика в начина, по който обществото е склонно да гледа на хората с увреждания. „Чувствам, че обществото има много негативно възприятие за хората с увреждания, които поемат риска да станат родители. Наистина чувствам, че като общество, тъй като все повече хора са с увреждания, ние ще трябва да намерим начин да подкрепяме тези семейства, тъй като в момента не е налична достатъчна подкрепа.“

Хора с увреждане

Радостта от родителството

Когато става въпрос за увреждане, може да бъде много лесно човек да остане фокусиран върху травмата. За мнозина, които споделя своя опит, радостта от родителството е част от картината.

Райън Кулес претърпява инцидент в Ирак, който временно го приковава към инвалидната количка. Въпреки това той не се отказва от мечтата си един ден да държи в ръцете си собствените си деца. „Възстановявах се дълго, научавайки как да правя много неща, които често се приемат за даденост. Когато напуснах армията, жена ми и аз решихме, че след като спра да бутам инвалидната количка, ще започна да бутам детска.“

Сега Кулес работи в Wounded Warrior Project – благотворителна организация, която помага на военнослужещи и ветерани. Една от неочакваните ползи, според него, е, че неговият опит помага на децата му, докато растат, да научат неща, които иначе не биха могли.

За Джаксън радостта – и съответното въздействие върху психичното му здраве – идва от споделянето на преживявания, които преди са били непостижими, като плуване и бягане. „Беше около девет месеца след инцидента. Пробягах първите си 5 километра с протеза и въпреки че определено беше по-трудно, отколкото преди, това ми донесе усещане за успех. Огромна радост за мен е да мога да направя това и синът ми да ме види.“

Инвалидизация

Съвети от бащи с увреждания за бащи с увреждания

Кели споделя, че едва след като преминава през едно от тези негативни преживявания, падайки с дъщеря си, той става по-уверен родител. „И това се случи. В продължение на няколко дни се самообвинявах, но в един момент просто го приех и се почувствах по-добре.“

Мъжът споделя, че при отглеждането на по-малкия си син вече не изпитва същия страх. „Вече го няма този страх, защото вече се случи.“

Според Фрийти подобни реакции са типични за бащите с увреждания. „Всеки родител изпитва огромно чувство за вина. Родителите с увреждания обаче са много самокритични и аналитични.“

„Мисля, че няма книга за това как да бъдеш добър родител. И мисля, че докато имате ясни цели за нещата, на които искате да научите децата си, докато се превръщат във възрастни, винаги ще бъдете успешен родител.“, споделя Кулес.

Съветът на Джаксън е първо да се съсредоточите върху опознаването на себе си. „Разберете кой сте всъщност и как искате да се справите с тази промяна в живота си, за да бъдете родителят, когото искате за вашите деца.“

Източник:

For Disabled Dads, There's Just More to Parenthood: https://www.verywellmind.com/for-disabled-dads-there-s-just-more-to-parenthood-5442828

Още по темата:
  • Смели жени в инвалидни колички имат специално послание за нас Смели жени в инвалидни колички имат специално послание за нас
  • Аспекти на инвалидността и ефектът им върху качеството на живот на пациента Аспекти на инвалидността и ефектът им върху качеството на живот на пациента
  • Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
  • Как да бъдем полезни на хората с увреждания, без да засягаме достойнството им Как да бъдем полезни на хората с увреждания, без да засягаме достойнството им
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/60 * 30
29.50лв.

ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/60 * 30

ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/90 * 30
41.30лв.

ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/90 * 30

СТОЛ ТОАЛЕТЕН СГЪВАЕМ
180.00лв.

СТОЛ ТОАЛЕТЕН СГЪВАЕМ

Коментари към Бащи с увреждания – какво е да се страхуваш, че си неспособен да отглеждаш собствените си деца

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Бащи с увреждания – какво е да се страхуваш, че си неспособен да отглеждаш собствените си деца
    www.framar.bg 
    на 27 July 2025 в 15:07
    Коментирайте "Бащи с увреждания – какво е да се страхуваш, че си неспособен да отглеждаш собствените си деца"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • За Гюнай, който въпреки тежката диагноза и тормоза от баща си, вярва в доброто
  • Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
  • Алтернативна терапия на пареза и парализа
  • Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
  • Национална програма Асистенти на хора с увреждания
  • Целеви помощи, изплащани от Агенцията за хората с увреждания
  • За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени
  • Дефиниция на социалните услуги за хората с увреждания
  • Аспекти на инвалидността и ефектът им върху качеството на живот на пациента
  • Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 18 дни, 4 часа и 48 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 31 дни, 15 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 11 дни, 1 час и 49 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 16 дни, 5 часа и 11 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 23 дни, 3 часа и 8 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 29 дни, 23 часа и 17 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИФАС ДВУФАЗЕН СПРЕЙ - БАЛСАМ ЗА БОЯДИСАНА КОСА 400 мл

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА УМОРЕНИ КРАКА 150 мл

ВЕГАВЕРО ЕКСТРАКТ ОТ БИО КОПРИВА капсули * 120

КАВИЦЕТИН таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:41:53

ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:40:42

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:39:24

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:38:17

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: Lubo Tonev от 25 юли 2025г. в 19:23:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival