Катрин Компитъс: Стигмата върху веганите като гневни и агресивни хора трябва да бъде заличена
Много хора определят веганството като повърхностен избор, продиктуван от модни тенденции и прищевки, макар че в повечето случаи той се основава на лични убеждения.
Веганът е човек, който не използва или консумира продукти с животински произход. Неговата философия гласи, че нито едно животно не бива да бъде наранявано, използвано или убивано за облага на хората. Хранителният му режим често е изцяло на растителна основа, а продукти, изработени от вълна или кожа, са заменени с такива от коноп, памук и други.
Защо тогава е толкова трудно за веганите да се впишат в обществото?
Стигмата върху веганите
Психологията на веганството е фокусирана основно върху психологическите потребности на веганите и стигмата, наложена от обществото върху тях. Хората, които определят себе си като вегани, често биват отхвърлени от околните. Въпреки че все повече популярни личности избират този начин на живот, представата за това как изглежда и как би трябвало да се държи веганът не се е променила.
Катрин Компитъс, асистент в Училището по социални дейности към Нюйоркския университет, решава да попита своите студенти как според тях изглежда човек, който не използва и не консумира животински продукти. Повечето отговарят по следния начин: „Млада, бяла жена, хипи, с хубава кожа, от средната или висшата класа, която обаче винаги е ядосана за нещо“. Заедно със своя преподавател те започват да разбиват стереотипите, търсейки примери, които успешно оборват тяхната представа за вегана.
>>> Вегани и вегетарианци с 43% по-застрашени от костни фрактури
Защо някои хора избират веганството?
Веганството е личен избор на известни личности като боксьора Майк Тайсън и певеца Ne-Yo, които са цветнокожи. Не са малко и латиноамериканците, които, оказва се, също предпочитат да се хранят с растителни продукти. Причините, които ги карат да променят начина си на живот, са най-различни – някои го правят в името на животните, други, за да съхранят здравето си, а трети от желание да опазят околната среда.
Метанът например, който се произвежда от преживните животни, нарушава озоновия слой на атмосферата. Според някои експерти, ако животновъдството изчезне, имаме шанс да спрем климатичните промени и дори да обърнем процеса.
Растителните продукти са по-евтини от месните
Веганството е разумно решение и икономическа гледна точка, защото цената на ориза, бобовите, пастата, картофите и замразените зеленчуци е ниска. Отглеждането на животни е свързано с много повече разходи, отколкото отглеждането на земеделски култури. Всъщност в повечето развиващи се страни хората обикновено консумират ограничено месни продукти, именно защото са по-скъпи.
Компитъс обаче не пропуска да засегне въпроса и за здравословните ползи от веганството пред студентите си. Заедно те стигат до заключението, че основаният на растителни храни режим всъщност не е толкова полезен, колкото изглежда, тъй като има немалко продукти, претърпели сериозна обработка, преди да стигнат до търговската мрежа.
>>> Да бъдеш или да не бъдеш веган, или защо веганството има лоша репутация
„Ядосаният веган“
Според асистента твърдението, че веганите са гневни хора, е мит, който категорично трябва да бъде развенчан. Обществото гледа на термина „растителен хранителен режим“ много по-благосклонно, отколкото на термина „веганство“. Думата „веган“ е натоварена с негативизъм и за повечето означава „агресивен човек, който се опитва на всяка цена да промени възгледите на всички останали“. Вероятно наистина част от тях са крайни и гневни към света, но те не са представителна извадка. Компитъс признава, че поведението им е неприемливо и за нея самата, но от друга страна разбира защо се държат така. Те виждат несправедливост и имат огромното желание да я поправят. Гневът обаче не е движеща сила, дори напротив. Той отблъсква хората. Промяна се постига много по-лесно с добра осведоменост, състрадание и доброта.
Катрин Компитъс, чиито изследвания са насочени най-вече към връзката между хората и животните, е на мнение, че повечето вегани не са гневни, а състрадателни не само към животните, но и към другите хора. Въпреки че съвременното общество все по-рядко стигматизира големи групи от хора с общи интереси и разбирания заради няколко техни представители, ние продължаваме да осъждаме всички вегани само защото някои от тях се държат агресивно.
„Избрах веганството, защото искам да живея по-дълго“
Бащата на Катрин Компитъс избира веганството на 70-годишна възраст, след като се запознава със здравословните ползи от него. Той приема с усмивка стереотипите, които касаят веганите, и допълва: „Нямам никакво желание да променям мнението и възгледите на когото и да било. Чета научни списания и доклади на СЗО, свързани с животинските продукти и ефекта им върху здравето. Не се интересувам от другите хора, искам да живея възможно най-дълго и да бъда здрав, това е. Промяната е бавен и труден процес, затова в заведенията няма богат избор за такива като мен. Нямам намерение обаче да рискувам здравето си и да правя компромиси. Не съм гневен, не мисля, че гневът е начин да променим нещо. Трябва да сме информирани и да сме готови да проведем някои наистина трудни разговори, ако искаме промяна.“
Обществото уважава религиозните различия, но не и етичните
Компитъс е съгласна с баща си, промяната наистина изисква огромни усилия и търпение. Наскоро разбира, че известен готвач е забранил на вегани да посещават ресторанта му, защото не желае да се съобрази с техните предпочитания. Тя забелязва, че обществото много по-бързо приема хората с религиозни различия, съответно уважава особеностите в храненето им, но не успява да приеме всички онези, които живеят по духовни и етични правила, които не са регламентирани и описани.
В своята книга Good Without God: What a Billion Nonreligious People Do Believe Грег Епщайн, свещеник хуманист от Харвардския университет, пише: „Онези, които не искат да боготворят невидима сила или да прекарват дните си в страх, че могат да бъдат наказани в отвъдния свят, искат да споделят всичко, което е важно за тях, със семействата и любимите си хора. Те имат нужда единствено от разбиране и уважение. Вярвам, че веганите заслужават да бъдат приети, въпреки че следват етични правила, които нямат нищо общо с която и да е религия.“
Както и самият Епщайн казва, духовните и етичните ни убеждения са също толкова силни, колкото и религиозните.
Катрин Компитъс още веднъж подчертава, че мнозинството вегани са мили и съпричастни хора. Единственото, което те искат, е по-малко страдание по света. Затова, ако срещнете груб и твърде настъпателен веган, си припомнете, че той не е ядосан лично на вас, а на света, в който качества като състрадание и доброта са по-скоро тежест, отколкото предимство. Отделете малко време, за да го опознаете. Така по-лесно ще можете да се поставите на неговото място и вероятно по-рядко ще се конфронтирате.
Vegans Suffer From Stigma: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/zooeyia/202204/vegans-suffer-from-stigma
Коментари към Катрин Компитъс: Стигмата върху веганите като гневни и агресивни хора трябва да бъде заличена