Картините от миналото, които крият интересни факти за живота на нашите предци
Много творци могат да нарисуват красива картина, но да я направят по изкусен начин и да скрият послание в нея е нещо, на което само истинските майстори на изкуството са способни. Ето защо експертите по изкуство са като детективи, търсят доказателства и прекарват часове в дешифриране на картини.
Представяме ви избрани картини от миналото, които крият интересни факти за живота на нашите предци.
Първите пещерни рисунки са направени от жени
Изследвайки пещерите, в които са живеели древните хора, експертите стигат до извода, че първите художници са жени. Това се дължи не само на отпечатъците на пръстите и дланите, но и поради стила на рисуване, свързан с пропорциите на ръцете. Само около 1/4 от рисунките са направени от мъже.
Това откритие потвърждава факта, че ловът е важно занимание и за жените. Мъжете ловуват животните и ги убиват, а жените вземат улова и го носят обратно в лагера, за да споделят месото с другите.
Художниците от Средновековието могат да рисуват добре животни, които са виждали със собствените си очи
Смятало се, че странният външен вид на някои животни е идея на художниците. Но след изследването на Бестиарий* от Средновековието, експертите установяват, че в някои случаи художниците базират своите картини върху словесните описания на животни, ако нямат възможност да ги видят със собствените си очи. Ето защо е било лесно да се нарисува ястреб, но не е било толкова просто да се нарисува крокодил, който никога не е бил виждан в Европа. Ситуацията се влошава още повече, защото хората не са информирани за дивата природа и тази липса на знания често се интерпретира по различни начини и се превръща в мит. Например те вярват, че крокодилите ядат хора, а после съжаляват за стореното и плачат - според една от теориите оттук идва и фразата „крокодилски сълзи“.
Преди 500 години игрите на открито са универсален език между децата по целия свят
Тази картина показва почти 100 популярни игри на открито през 16-ти век. Но вниманието на изследователите е привлечено от нещо друго: произведението, което е нарисувано през 1560 г., показва, че въпреки разликите в културите и разстоянията между страните, децата по света се забавляват по много сходни начини: кукли, пистолети за играчки, правене на сапунени мехурчета, скачане и много други дейности на открито. Това потвърждава твърдението, че игрите са универсалният начин за комуникация между децата, независимо от техния произход и култура.
Благородниците в Русия през 18-ти век носят грим
През 18-ти век гримът се превръща в истинско изкуство, от което се интересуват дори мъжете. Те внимават с ружа, който използват, овлажняват устните си и слагат много пудра на перуките си. Излишъкът се отстранява от лицето със специална четка.
Не цялата боя е направена от олово: перлената боя е донесена от Италия и е по-скъпа. По-евтини алтернативи са създавани от нишесте, креда и бисмут. Ружът през онези времена се прави от кармин и шафран. Ружът е направен от брашно, за да може косата да изглежда по-сребриста, което от своя страна прави лицето да изглежда по-свежо. За да се възстанови кожата след използването на този грим, се използват специални лосиони.
Пастата е храна на благородниците и се яде на ръка от огромна чиния
Първоначално тази храна се сервира само в къщите на заможни хора, тъй като рецептата за приготвяне не е много лесна за изпълнение. Тестото е направено от брашно, козе мляко и жълтъци, и нарязано на тънки ивици. Готовите тестени изделия се варят в гореща вода, след това водата се отстранява и храната се покрива със смляно сирене. Добавят се канела, малко олио и малко сирене Проватура, което наподобява моцарела. След това се поръсва с малко розова вода и се слага във фурната за 30 минути.
През 17-ти век фабриките, които произвеждат тестени изделия, започват да придобиват популярност и макароните стават достъпни за бедните хора – те ги консумират варени с доматен сос. Но традицията да се яде на ръка не отминава: макароните се накисват в сос и след това (с ръка) се слагат в устата.
Балетните танцьори не носят бельо
Колкото по-къси и по-ефирни са полите на балерините, толкова повече мъже идват, за да гледат спектаклите. По времето, когато жените не носят бельо, е очевидно защо противоположният пол толкова се интересува от балет.
Според една от версиите веднъж като на шега на танцьорите им е казано да обуят къси панталони. Неочаквано на мъжете толкова им харесва, че след това дори обикновените жени започват да ги носят.
*Бестиарият е средновековен литературен жанр; представлява сборник с алегорични разкази за животни и има поучителен характер.
brightside.me
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- 7 известни картини, обявени за прокълнати
- Как става така, че очите от портретите ни следят
- Музи от картините: кои са жените вдъхновителки на Пикасо, Реноар и Густав Климт
- Известни картини оживяват в модерни интериори
- 20 илюстрации, пропити с празнична топлота - I част
- 7 артистични шедьоври със скрити несъвършенства
- 20 илюстрации, пропити с празнична топлота - II част
- 20 торти с уникална интерпретация на известни художествени картини
- Японец създава произведения на изкуството от сурова риба и други продукти
- Огромни изящни рисунки на рози показват и най-дребните детайли
Коментари към Картините от миналото, които крият интересни факти за живота на нашите предци