Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Как психосоциалната подкрепа може да помогне на хората с рядко заболяване

Как психосоциалната подкрепа може да помогне на хората с рядко заболяване

от 04 март 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Как психосоциалната подкрепа може да помогне на хората с рядко заболяване - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Катлийн Богарт, доцент по психология в Щатския университет в Орегон, САЩ, е родена с рядко заболяване, за което малко хора са чували – синдром на Мьобиус. Това означава, че има лицева парализа и ограничено странично движение на очите. Синдромът на Мьобиус е видим, но неразпознаваем. Хората забелязват отличителния външен вид на Богарт веднага, но тъй като никога не са чували за заболяването, не могат да разберат съществото на различната й външност.

Хората формират първите си впечатления до голяма степен по външния вид, така че липсата на изражение на Катлийн понякога се тълкува като неприязън, тъга, скука или дори интелектуална недостатъчност. През първите 24 години от живота си младата жена не успява да се срещне с хора със същото заболяване, но това се променя, когато присъства на първата си конференция на Фондацията за синдрома на Мьобиус.

„Онзи уикенд бях посрещната от лица, които приличаха на мен. Разменихме си съвети относно това как да се справяме с погледите, втренчени в нас. Изградихме солидарност около осъзнаването, че много от нас са били дискриминирани на работното място – например, като ни е отказвано да работим с хора.“, споделя Катлийн.

Редките болести като колективна група

Свързването с хора с лицева парализа, а по-късно и с други с всякакви редки заболявания, убеждава Катлийн, че хората с различни редки разстройства имат общи психосоциални преживявания, което я провокира да започне да ги изучава колективно. Това е причината да стане доцент по психология, фокусиращ се върху редките заболявания.

Катлийн дава за пример друго рядко заболяване с много различни основни симптоми – синдром на Елерс-Данлос (EDS). EDS е заболяване на съединителната тъкан и хипермобилните тъкани, което води до редица симптоми, включително хронична болка и сърдечносъдови проблеми. За разлика от синдрома на Мьобиус, EDS обикновено е невидим за околните.

Подобно на хората със синдром на Мьобиус, изследването на Катлийн установява, че съществува стигма и при лицата със синдром на Елерс-Данлос – например е възможно да бъдат критикувани поради това, че спират на места за инвалиди. Те също са подложени на дискриминация на работното място. Хроничната болка може да означава, че се нуждаят от гъвкаво работно време, поради което може да бъдат възприемани от работодателите като ненадеждни или некомпетентни.

Също така хората със синдром на Елерс-Данлос могат да страдат от стигматизиране от страна на доставчиците на здравни услуги. Те често биват диагностицирани погрешно, казвано им е, че състоянието е само в главите им или, че търсят медикаменти. Средно хората с редки заболявания чакат от седем до девет години, за да получат диагноза. Диагнозата е врата към повече информация, лечение, общност и валидиране.

„След като започнах да изучавам редки болести, открих, че познавам няколко души със синдром на Елерс-Данлос. Всъщност почти 1 от 10 американци е с рядко заболяване или разстройство. Има поне 7000 различни редки заболявания или разстройства, но не е нужно да ги изучаваме поотделно, за да помогнем на 30 милиона американци. Разстройство се счита за рядко в САЩ, ако засяга по-малко от 200 000 души всяка година.“, коментира Катлийн.

Въпреки различията в основните пътища на заболяването, хората с редки състояния се сблъскват със стигма, изолация и проблеми с достъпа до здравни грижи. В скорошно проучване Катлийн Богарт и Вероника Ървин анкетират 1218 възрастни в САЩ с различни редки заболявания и установяват, че имат значително по-ниско качество на живот в сравнение с хората с често срещани хронични заболявания. По-конкретно, хората с редки заболявания имат по-тежки симптоми на тревожност и депресия от 70% от американците.

депресия

Изследванията на отделните редки заболявания протичат бавно. Преди близо 40 години е приет Законът за лекарствата сираци, който предоставя финансови стимули за разработване на медикаменти за редки болести. И все пак само за 5% от редките заболявания има ефективно лечение. Това означава, че за повечето хора, живеещи с редки заболявания днес, няма лечение. В допълнение към проучването на лечения на отделни разстройства, финансирането на психосоциални изследвания на много редки заболявания наведнъж може бързо и евтино да помогне на хората.

Въпреки че 14% от общия бюджет на Националните институти по здравеопазване през 2020 г. са отделени за проучвания на редки болести, само 0,02% са разпределени за психосоциални изследвания. По същия начин почти всички организации за редки болести се фокусират върху лечения, което предполага нищожно финансиране на психологическите изследвания или подкрепа.

Медицински и социални подходи към редките болести

За да се разбере стойността на психосоциалния подход към редките заболявания, трябва да се разгледат основните предположения за здравето и уврежданията. Медицинският модел е начинът, по който повечето американци гледат на уврежданията. Този модел се фокусира върху индивидуалните аномалии като основна причина за увреждане. Подходът на медицински модел към изследванията на редки заболявания обаче е ограничен поради малки размери на извадките.

Разбирането за увреждането не е пълно, докато не се разгледат структурните, екологичните и междуличностните фактори. Според социалния модел, използван от активисти и учени с увреждания, тези социални фактори са основна причина за увреждане. Например в биологията на редките болести няма нищо, което да ги прави по-вредни за качеството на живот от преобладаващите заболявания. Качеството на живот е ниско поради стигмата и политиката, които възпрепятстват достъпа до здравни грижи, образование и заетост. Има несъответствие в качеството на живот и лечението, тъй като за редките заболявания се отделят по-малко ресурси.

Изследванията показват, че редките заболявания могат да бъдат групирани въз основа на симптомите. Хората с тежки, прогресиращи разстройства, като например синдром на Елерс-Данлос, са с най-ниско качество на живот. Тази група трябва да има приоритет за психологически интервенции като когнитивно-поведенческа терапия, пригодена за болка и самоуправление, и медицински лечения за намаляване на дискомфорта и прогресията на заболяването.

Нарушенията, които имат относително стабилни симптоми, като синдрома на Мьобиус, може да се нуждаят само от общи грижи. Някои хора, като Катлийн Богарт, не се интересуват от лек. Въпреки това желаят да се срещат с хора със същите здравословни проблеми, да получават психологическа подкрепа и да бъдат лекувани по подходящ начин.

Необходимост от психологически терапии и подкрепа

Според Катлийн организациите за редки заболявания трябва да финансират изследвания за разработване на основани на доказателства психологически терапии и подкрепа. Проучването на Богарт установява, че подкрепата от връстници намалява стигмата и увеличава способността за самоуправление на болестта. Две трети от участниците обаче смятат, че не получават достатъчно социална подкрепа чрез здравната система. Повечето искат да се срещат с други хора с тяхното състояние, но мнозинството никога не са го правили.

Изводите от проучването на Катлийн са, че възможностите и финансирането на пътувания за партньорска подкрепа, като конференции, групи за подкрепа и наставничество трябва да бъдат достъпни за всеки с рядко заболяване. По-доброто разбиране на редките болести и борбата с пристрастията трябва да бъдат вградени в здравното образование и обществения дискурс. Изследванията на социалните модели най-вероятно ще са от пряка полза за хората с редки заболявания, като им предоставят възможност за споделяне на собствените истории.

Източник:

How Psychosocial Support Can Help People Facing a Rare Disease: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/disability-is-diversity/202202/how-psychosocial-support-can-help-people-facing-rare-disease

Още по темата:
  • Селин Дион: Страдам от изключително рядко неврологично заболяване, наречено синдром на скования човек Селин Дион: Страдам от изключително рядко неврологично заболяване, наречено синдром на скования човек
  • Известни личности, които страдат от редки заболявания Известни личности, които страдат от редки заболявания
  • Живот с редки болести – с какво се сблъскват хората и защо трябва да се подобрят здравните услуги Живот с редки болести – с какво се сблъскват хората и защо трябва да се подобрят здравните услуги
  • Ева Фростел за живота с миастения гравис: Уморявах се и не можех да говоря, но продължих напред Ева Фростел за живота с миастения гравис: Уморявах се и не можех да говоря, но продължих напред
0.0/5 0 оценки

Коментари към Как психосоциалната подкрепа може да помогне на хората с рядко заболяване

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как психосоциалната подкрепа може да помогне на хората с рядко заболяване
    www.framar.bg 
    на 28 July 2025 в 09:40
    Коментирайте "Как психосоциалната подкрепа може да помогне на хората с рядко заболяване"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Селин Дион: Страдам от изключително рядко неврологично заболяване, наречено синдром на скования човек
  • Проф. д-р Румен Стефанов Стефанов, д.м.
  • Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно
  • Откриха лекарство за рядко заболяване с помощта на изкуствен интелект
  • Известни личности, които страдат от редки заболявания
  • Англия въвежда ДНК скрининг на новородени за редки болести
  • Живот с редки болести – с какво се сблъскват хората и защо трябва да се подобрят здравните услуги
  • Кръвен тест ускорява диагностицирането на редки болести при бебета
  • Ева Фростел за живота с миастения гравис: Уморявах се и не можех да говоря, но продължих напред
  • Съществува човек, алергичен към вода
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 170 дни, 18 часа и 45 мин.

Мед или кафява захар - кое е по-подходящо за хората на диета?

преди 209 дни, 23 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 11 дни, 20 часа и 22 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 16 дни, 23 часа и 44 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 18 дни, 23 часа и 22 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 23 дни, 21 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПРЕСИД таблетки 2.5 мг * 30 ТЕВА

УЛЦЕРИН таблетки * 120 ТОШКОВ

ПРИМ РЕКЛИНАЦИОНЕН КОРСЕТ

ПРИМ РОМ УОЛКЪР

ПРИМ ОРТОТЕХ УОЛКЪР

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:41:53

ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:40:42

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:39:24

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:38:17

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: Lubo Tonev от 25 юли 2025г. в 19:23:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival