Как да разпознаем формите на насилие над жени от страна на акушер-гинеколог
През последните години зачестиха случаите на насилие и нехайство от страна на акушер-гинеколози. Специалисти смятат, че причината се корени в предразсъдъците и стереотипите спрямо жените и майките.
Изследвания, свързани с насилието от страна на акушер-гинеколози над жени
Канадски проучвания начертават няколко критерия за идентифициране случай на насилие върху пациентка:
- лечение, проведено без информираното съгласие на пациента;
- професионална и организационна практика, която лишава индивида от репродуктивната му способност;
- субективна оценка на пациентката за грижите, които е получила от акушер-гинеколога.
Невинаги унизителното отношение към жената от страна на лекаря е резултат от неговата некомпетентност или злонамереност. Има случаи, когато то произтича от самата среда, професионалната организация на работата, икономическите фактори и установената йерархия в отношенията между акушер-гинеколог и пациент.
Половите стереотипи относно репродуктивната функция на жените също играе важна роля.
Употребата на думата „насилие“ предизвиква смут, тъй като внушава на хората, че лекарят е имал намерение да нарани или да навреди на своята пациентка. Някои обаче твърдят, че използването на думата може да се възприеме като форма на насилие и срещу самите лекари.
>>> Акушерско насилие: Всяка десета жена съобщава за неуважително отношение и тормоз
Ролята на предразсъдъците и половите стереотипи
Все пак „насилие“ е най-подходящата дума, с която да се опише реалността на жените. Реалност, която в противен случай би останала неразбрана, защото обществото е предразположено да се съмнява в истинността на техните думи и преживявания. Терминът епистемична несправедливост обхваща точно тази обществена нагласа, че жените преувеличават или си измислят. Това е причината, поради която случаите на насилие срещу тях често биват нормализирани или игнорирани.
За съжаление, унизително, пренебрежително или агресивно поведение от страна на акушер-гинеколози се среща твърде често. Американско проучване сочи, че 17,3% от жените, включени в него, са били жертва на някаква форма на насилие от своя акушер-гинеколог.
1 от 8 американки е жертва на грубо отношение по време на раждане
В друго изследване върху 4458 американски жени, извършено от учени от Колумбийския университет, 1 от 8 жени споделя, че по време на раждане лекарят й е крещял или е била пренебрегвана. Повечето млади майки разказват, че лекарят е отказвал да им помогне или го е правил, но със закъснение.
Макар и малък процент, сред анкетираните има и жени, чийто акушер-гинеколог ги е заплашвал, че ще преустанови лечението им или ги е принуждавал да се подложат на лечение, което те не желаят.
Резултатите от него са публикувани в списание JAMA Network Open.
Психологически травми в резултат на лошо отношение по време на раждане
Негативните преживявания по време на раждане могат да оставят трайни последици върху психичното здраве на жената. В някои случаи те дехуманизират родилката и дори отключват посттравматично стресово разстройство.
Най-силно засегнати са представителките на малцинствени групи, както и тези, които принадлежат към LGBTQ общността.
Сред жените, които по-често стават жертва на нечовешко или агресивно отношение от страна на акушер-гинеколозите си, са неомъжените, бедните, закръглените и диагностицираните с афективно разстройство пациентки.
Анкета, проведена в Австралия, разкрива, че от общо 8546 жени 11,6% са имали негативни преживявания, свързани с раждането, които са ги накарали да се чувстват безпомощни и нещастни. Примери за унизително отношение са вагинален преглед без тяхно съгласие или пък настояване за извършване на цезарово сечение.
Жените във Франция също се сблъскват с форми на насилие от акушер-гинеколозите. Действия, които на пръв поглед изглеждат нормални и безобидни, всъщност могат да се приемат като унизителни и ограничаващи правата на жените. Сред тях попадат обвиненията към пациентката, съмнението, че наистина изпитва болка, осъждането, принудително наложеното лечение, дезинформацията и опитите за покровителство от страна на лекаря.
Грижата за женското здраве започва от зачитане правата на жените
Всяка ситуация на насилие съдържа един задължителен елемент – липсата на съгласие или получаването на такова, без да е предоставена нужната изчерпателна информация. Свободата да решават дали желаят да се подложат на конкретно лечение или не е едно от основните права на жените. Неговото потъпкване наранява достойнството им и нарушава тяхната независимост.
Права на жените при лечение
Всяка пациентка има права, които не бива да бъдат нарушавани, за да се гарантира доброто й здраве. Някои от тях са:
- право на съгласие (както и на отказ или промяна на мнението);
- право на информация относно здравословното състояние и на активно участие при вземане на решения, касаещи лечението;
- право на придружител;
- право на второ лекарско мнение;
- право да избира лекар и лечебно заведение;
- право на адекватни грижи от научна, човешка и социална гледна точка.
Разбира се, не е достатъчно човек да е запознат с правата си, за да бъдат те зачитани. Необходимо е жените да могат да отстояват тези права и да се позовават на тях.
Защо жените се страхуват да отстояват правата си
Медицинските лица също трябва да са наясно с правата на пациентките и да приемат за нормално, когато те се борят за тях. За жалост, жените често се притесняват да изразяват своето мнение, когато то не съвпада с това на лекаря или избягват да задават въпроси, защото се страхуват, че така няма да получат висококачествени здравни грижи. Понякога тяхната пасивност се дължи и на страха, че акушер-гинекологът ще ги сметне за „трудни пациенти“, което може да повлияе на отношенията помежду им.
Всеки протокол или директива, свързани с репродуктивното здраве на жените, следва да упоменава, че зачитането на техните права е от ключово значение.
Специалистите обаче предупреждават, че напълно обективното и безпристрастно прилагане на стандартите за клинична работа може да има обратен ефект върху пациентките, защото има ситуации, които изискват оценка на индивидуалните нужди и предпочитания.
В изготвянето на насоки и протоколи за лечение е добре да участват и жени, тъй като те могат да включат културни, социални и междуличностни аспекти, които мъжете не забелязват или не смятат за важни.
Равен достъп до правосъдие
Не на последно място, всяка жена трябва да има достъп до правосъдие, когато актът на насилие или агресия вече е факт. Това е единственият начин, по който би могла да повярва отново на здравната система.
Необходимо е да се приложат механизми за търсене на отговорност, които биха помогнали да се подобри лекарската практика.
В много страни има възможност за повдигане на обвинение срещу лекар или лечебно заведение, но процесът обикновено е сложен и муден. Затова е важно да се работи върху неговото опростяване.
Обществото и компетентните органи трябва да се вслушват в пациентите, които получават неадекватни акушеро-гинекологични грижи или са жертва на агресия/ насилие. Жените имат право на висококачествени здравни грижи, съобразени с нуждите и изборите им.
- Obstetric and gynecological violence: Empowering patients to recognize and prevent it: https://theconversation.com/obstetric-and-gynecological-violence-empowering-patients-to-recognize-and-prevent-it-226129
- More than 1 in 8 new mothers report mistreatment during childbirth: Study: https://thehill.com/changing-america/well-being/mental-health/4575361-more-than-1-in-8-new-mothers-report-mistreatment-during-childbirth-study/
Коментари към Как да разпознаем формите на насилие над жени от страна на акушер-гинеколог