Как да преодолеете страха, че ракът може отново да се завърне
Страхът от завръщане на рака е може би най-често срещаният проблем при пациенти, които вече са го преборили. Онкологът Стейси Уентуърт споделя, че почти всеки човек, преминал няколкомесечно тежко лечение, накрая я пита как става ясно дали терапията е дала резултат и дали има вероятност ракът да се завърне.
Преходът от седмични, а понякога и ежедневни срещи с лекуващия екип, към месечни посещения в болницата може да разклати крехкото ви психично равновесие. Уентуърт си спомня свой пациент, който признал, че се чувства странно, тъй като не я вижда всяка седмица. Според лекаря подобни емоции са напълно нормални и признава, че никой не може да каже със сигурност дали един човек ще се разболее отново или не.
>>> Как да се справяте със стреса, когато живеете с рак
Страхът от несигурността е най-силен през първата година след края на лечението
Представете си, че сте положили максимални усилия, за да преборите рака и всичко останало е извън вашия контрол. Чувството със сигурност е неприятно. Онкологът забелязва, че страхът е най-силен през първата година след приключване на лечението. Контролните прегледи, скенерните снимки, новината, че ваш познат е диагностициран или е починал от рак, събуждат тревожността ви и могат да ви накарат да си задавате въпроса дали всичко ще е наред. Някои онкоболни наричат тази своя тревожност scanxiety (тревожност, свързана със скенерните снимки).
Светът, в който всички ние живеем, е несигурен. Нова работа, реч пред много хора, първо качване зад волана. За хората като вас, чийто живот се връща към нормалния си ритъм след проведено дълго лечение, несигурността е още по-голяма.
Стейси Уентуърт смята, че би било полезно да си спомните как сте преодолявали подобни ситуации, преди да се разболеете. За някои пациенти работещо решение за справяне със страха е да си изготвят списък с терапиите, през които са преминали, и всеки път, когато тревожността ги завладее, да го поглеждат, за да се уверят, че са направили всичко възможно.
Разговорите с лекуващия екип
Друг начин за потискане на тревожността е да обсъдите всичко, което ви притеснява, с лекуващия екип. Бихте могли да попитате дали има още нещо, което би ви предпазило от завръщане на рака. В някои случаи има такива опции, в други – не. Говорете с лекаря за аспектите, които можете да контролирате, и заедно начертайте план за проследяване на състоянието ви. Обикновено той включва кръвни маркери, физически прегледи и изследвания със скенер.
Добра идея е да запишете на лист хартия всяка своя тревожна мисъл и въпрос, за да ги споделите по време на консултацията. Още по-полезно ще е, ако добавите и въпросите, които може би вашите роднини искат да зададат.
>>> Джоана Мурхед: Тясна рокля и обувки на токчета – моето оръжие срещу рака
Странични ефекти и предупредителни знаци, че ракът се е завърнал
Вашият лекуващ лекар трябва да бъде запознат с възможните странични ефекти от лечението. Важно е да го информирате дали се чувствате по-добре, дали се влошавате или не забелязвате промяна. Кажете му дали имате оплаквания и до каква степен те ви пречат да живеете нормално. Достатъчно сериозни ли са, за да потърсите мнение на специалист или да започнете прием на медикаменти?
Не забравяйте, че и вие сте човек. Не сте застраховани от обикновено главоболие или артрит, като всички останали. Златното правило гласи, че трябва да уведомите екипа, който ви лекува, за всеки нов симптом или влошаване, ако не отшуми в рамките на 2 седмици, ако нарушава дееспособността ви или ви принуждава редовно да пиете лекарства, за да се чувствате добре.
Не се страхувайте да кажете, че ви гложди мисълта дали ракът не се е завърнал. Говорете за това с лекаря и го попитайте какво мисли. Той със сигурност ще знае по-добре от вас какви стъпки да предприемете, за да получите повече яснота и да ви вдъхне кураж.
Когато се върнете към нормалния си начин на живот, вероятно ще се чувствате уязвими и неспокойни. Помнете, че е нормално. Не крийте чувствата си от вашия лекуващ екип. Следете за промени в тялото си, дори да са едва забележими, и ги обсъдете със специалист. Напомняйте си, че сте направили най-доброто, за да се излекувате и се допитвайте до лекарите за нови начини, които ще увеличат шансовете ви да останете здрави. Разговорите с тях ще ви успокоят и ще ви помогнат по-лесно да се адаптирате към „нормалното“ ежедневие.
How to Deal with the Fear of Cancer Coming Back: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/cancer-survivorship/202212/how-deal-the-fear-cancer-coming-back
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕВРОСТАБ АНТИСТРЕС капсули * 30 АДИФАРМ
НовАЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ
ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР капсули * 30
НовЧЕРНА МАКА капсули * 60 DOCTOR NATURE
ПАНИКОЛ сублингвални таблетки * 30
НовАРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 10 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Седативни лекарства
Коментари към Как да преодолеете страха, че ракът може отново да се завърне