Как да подобрите мотивацията си, ако не обичате да спортувате
Има хора, за които тренировките са страст. Те споделят, че спортът ги прави по-щастливи и им носи истинско удоволствие. Не всички изпитват същите емоции обаче. Някои мразят да тренират, а мисълта да отидат до фитнес залата буди тревожност. Защо се получава така?
Ако сте от вторите, може би научнообоснованите съвети, които ще представим по-долу, ще ви помогнат да намерите мотивация.
Човешката еволюция не предполага съзнателно подлагане на физическо натоварване
През повечето време човекът е трябвало сам да търси храната си. Движението е било необходимост, а не въпрос на избор. След като се нахрани, той се е отдавал на почивка, за да пести енергията си за следващото търсене. Никога не е знаел колко далеч ще се наложи да отиде, затова се е стараел да има сили. Ето защо, ако предпочитате да се изтегнете на дивана и да гледате филм, вместо да поспортувате, бъдете спокойни – желанието ви да почивате е заложено в човешката природа.
Повечето от нас водят заседнал начин на живот. Модерните технологии, колите, всички иновации, създадени за да ни пестят енергия, заместват движението, което преди е било жизнено необходимо за нашето оцеляване.
Безспорно обаче липсата на физическа активност има негативни последици върху нашето здраве. Мета анализ, публикуван в медицинското списание „The Lancet“, разкрива, че тя увеличава риска от рак на дебелото черво с 30%-40%, от рак на гърдата с 30%, от диабет тип 2 с 20%-60% и от преждевременна смърт с 30%-50%.
Колко движение ни е нужно, за да сме здрави?
Препоръчва се хората между 18 и 65 години да отделят минимум 150 минути (най-добрият вариант е 300) за умерено интензивни занимания всяка седмица. Тук попадат бързите разходки, карането на велосипед или работа в градината.
Ако някой предпочита по-интензивните спортни дейности, 75-150 минути седмично са напълно достатъчно. Образно казано, към интензивните упражнения спадат всички онези, които ви оставят без дъх и не ви позволяват да разговарят с човека до вас – тичане, футбол или тенис.
Всеки спорт или физическа активност носи различни ползи. Така например вдигането на тежести и лицевите опори са много подходящи за укрепване на мускулите и костите и е добре да ги правите 2 пъти седмично. Ако ви се струва, че е твърде сложно за вас, не се тревожете. Запомнете, че всяко упражнение е полезно. Не е нужно да се затормозявате, за да постигнете минимума, който експертите препоръчват.
Научнобосновани съвети за повишаване на мотивацията
Според психолозите има два основни типа мотивация: външна и вътрешна. Външната, както предполага и думата, е свързана с външни фактори като желание да получите награда или да избегнете наказание. Вътрешната мотивация се движи от стремежа ви да се почувствате удовлетворени или от желанието да предизвикате себе си.
Бихте могли да повишите вътрешната си мотивация, като разберете защо спортът е толкова важен за вас.
1. Задайте си въпроса защо искате да спортувате. Някои вероятно го правят, за да са здрави. Други заради децата си. Трети се чувстват щастливи след тренировка. За всеки причините са различни.
Физическите упражнения имат дългосрочен благоприятен ефект върху вашето здраве, увличат и децата ви и подобряват настроението ви. Когато си изясните кое би ви накарало да се движите повече, ще ви бъде по-лесно да предприемете действия.
2. Намерете си съмишленик, човек, който има желание да спортува. Страхът да не го разочаровате няма да ви позволи да се отказвате при най-малкия повод. Според изследванията хората, които тренират с приятел, издържат физически много по-дълго.
3. Направете си подарък – нова дреха или маратонки, които ще ви накарат да се насладите на тренировката, но първо се постарайте и бъдете редовни, за да си ги заслужите.
4. Използвайте тракер за проследяване на активността ви. Фитнес тракерите имат за цел да ви мотивират. Те предлагат опции като напомняне, проследяване на резултатите и поставяне на цели. Все повече са проучванията, които доказват, че този тип иновации повишават физическата активност.
5. Тренирайте всеки ден по едно и също време. Превърнете движението в навик. Според учените сутрешните упражнения се превръщат в навик по-бързо отколкото вечерните.
6. Изберете дейност, която ви носи удоволствие. Достатъчно трудно е да започнете да спортувате. За да не се откажете лесно, практикувайте спорт, който ви харесва. Когато човек обича това, което прави, той влага цялата си енергия. Ако например не обичате да тичате, не се насилвайте. Бихте могли да си направите дълга разходка сред природата.
7. Започнете с по-леко натоварване. Спрете, преди да се изморите. Ако се претоварите и усетите болка, е много вероятно да не искате да повторите повече.
8. Слушайте ритмична и енергична музика, която ще подобри настроението ви и ще ви разсее от натоварването. Особено подходяща е тя за ходене пеш и за бягане.
9. Ако имате куче, изведете го на разходка. Собствениците на кучета се движат повече и по-дълго от останалите.
10. Обвържете постиженията си с финансови стимули. Теорията на поведенческата икономика гласи, че човек е много по-мотивиран да изпълни дадена задача, ако има риск да загуби нещо свое. Методът е много ефективен при хора, които искат да спортуват редовно, имат нужда да отслабнат или трябва да пият лекарства продължително време по схема.
Бъдете търпеливи към себе си и не забравяйте, че навиците се изграждат с месеци. В случая с редовната физическа активност вероятно ще са ви нужни 3-4 месеца, след които мотивацията вече няма да е свързана с външни, а вътрешни фактори. Ще усетите, че нямате търпение да отидете на тренировка, а може дори да вдъхновите приятели или колеги да последват примера ви.
- How do I improve my motivation to exercise when I really hate it? Ten science-backed tips: https://medicalxpress.com/news/2022-04-ten-science-backed
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл
МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
L - ГЛУТАМИН таблетки 1000 мг * 50 GNC
НАУ ФУДС L - КАРНИТИН ТРОПИК течна формула 473 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Навяхване на глезена в спорта
- Какво представляват стероидите?
- Контузия на петата при спортисти
- Карнитин (L-Carnitine): действие, полезни ефекти, приложение
- Тонизиране на долна част на гърдите с две прости упражнения
- Дамски фитнес клуб "Елеганс", гр. Шумен
- Индийски бял живовляк, Псилиум
- Изкълчване на акромиоклавикуларната става в спорта
- Саркоплазмен ретикулум
Коментари към Как да подобрите мотивацията си, ако не обичате да спортувате
renidelimiteva
Интересна информация и доста приятна благодарим ви за хубавите съвети и информация във вашият сайт и страница във Фейсбук
Радваме се, че сме Ви полезни!
Интересна информация и доста приятна благодарим ви за хубавите съвети и информация във вашият сайт и страница във Фейсбук