Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Как да оцелеем в самолетна катастрофа: Няколко съвета, които могат да спасят живота ни

Как да оцелеем в самолетна катастрофа: Няколко съвета, които могат да спасят живота ни

от 08 юли 2016г., обновено на 11 март 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Как да оцелеем в самолетна катастрофа: Няколко съвета, които могат да спасят живота ни - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Вероятността да умрем по време на полет е минимална – едно към 9 милиона. Въпреки това много неща могат да се объркат на височина над 10 000 метра, поради което решенията, които взимаме в кризисни моменти, могат да се окажат от съществено значение. При почти 95% от самолетните катастрофи има оцелели, така че дори да се случи най-лошото, шансовете ни не са толкова малки, колкото повечето от нас смятат. Затова е важно да сме подготвени за всеки полет, да запазим спокойствие при евентуална катастрофа и да оцелеем след нея.

1. Подготовка за полет

Удобно и топло облекло

Колкото по-голяма част от тялото е покрита по време на удара, толкова по-малка е вероятността от сериозни наранявания или изгаряния. Носенето на дълги панталони, блузи с дълъг ръкав и удобни обувки с връзки е за предпочитане. Дрехите от памук или вълна са желателни, тъй като са по-малко запалими.

Широките дрехи представляват риск поради факта, че могат да се закачат и по този начин да забавят придвижването и дори да застрашат живота на пасажерите.

Ниски обувки

Въпреки че мнозина желаят да им е комфортно или да изглеждат привлекателно по време на полет, сандалите и обувките на висок ток затрудняват бързото придвижване при евентуален инцидент. Освен това високите токчета са забранени при надуваемите пързалки за аварийна евакуация, тъй като могат да ги повредят.

Подходящо място

Пътниците, настанени в опашката на самолета, имат 40% по-голям шанс за оцеляване в сравнение с тези, заели първите няколко реда. Тъй като бързата евакуация увеличава вероятността за спасение, най-добре е да се избере място възможно най-близо до изхода – към пътеката и в задната част на самолета.

Оказва се, че статистически е по-безопасно да се лети в икономична, отколкото в първа класа.

Инструкции за безопасност

Инструктаж

Картата за безопасност и инструкциите преди полет са от огромно значение и пренебрегването им би довело до пропускане на информация, която може да бъде жизненоважна в случай на катастрофа.

Не бива да се приема, че всеки път информацията е една и съща, тъй като всеки тип самолет има различни инструкции за безопасност.

Разстояние до изхода

От значение е всеки пасажер да знае какво е разстоянието от мястото му до изхода, тъй като при катастрофа в самолета може да е задимено, шумно или объркващо. Ако човек е запознат къде и колко далеч е аварийната врата, може с опипване да се придвижи по-бързо до изхода.

Предпазен колан

От огромно значение е предпазният колан да е правилно закопчан през целия полет, тъй като всеки сантиметър провисване утроява G-силата, която пасажерът ще изпита в случай на катастрофа. Коланът трябва да се използва дори от пътниците, които спят по време на полет.

2. Запазване на спокойствие

Оценяване на ситуацията

самолет

Предварителното запознаване с курса на самолета е от огромно значение, защото дава информация за евентуалните места, както и за атмосферните условия, на евентуална катастрофа – океан или планина. По този начин могат да се подготви спасителна жилетка или одеяло и дебело яке.

Почти винаги има няколко минути, преди самолетът да се разбие – време, което може да се използва за изготвяне на план за бързо придвижване до най-близкия изход.

Подготовка за удара

Ако катастрофата е неизбежна, е важно седалката да бъде в напълно изправено положение и да бъдат прибрани всички незакрепени предмети, които могат да бъдат опасни. Позицията на тялото също е от значение. Препоръчва се коленете да бъдат сгънати, гърба изправен и главата подпряна. Изводите от симулациите са, че пътниците с предпазни колани, но в неправилна позиция, е твърде вероятно да получат наранявания на главата.

Запазване на спокойствие

Запазването на хладнокръвие по време на самолетна катастрофа увеличава шанса за оцеляване, тъй като в подобна ситуация е важно човек да мисли методично и рационално. Затова не бива да се забравя, че има изход дори и от най-лошите ситуации.

Кислородна маска

Кислородна маска

Ако целостта на самолетната кабина е нарушена, пасажерите имат само около 15 секунди или по-малко, за да започнат да дишат през кислородната си маска, преди да изпаднат в безсъзнание. Поставянето на кислородна маска може да спаси живота дори на човек, който вече е изгубил съзнание.

3. Оцеляване след катастрофата

Избягване вдишването на дим

Огънят и димът са отговорни за голям процент от смъртните случаи при самолетни катастрофи. Димът при пожар може да бъде много гъст и силно токсичен, така че е препоръчително носът и устата да се покрият с кърпа, по възможност навлажнена, за да се избегне вдишването му. Може да не изглежда сериозно, но припадането поради вдишване на дим е едно от най-опасните неща, които могат да се случат в критична ситуация.

Бързо излизане от самолета

Според Националния съвет за безопасност на транспорта на САЩ 68% от смъртните случаи при самолетни катастрофи се дължат на избухналия пожар, а не на наранявания вследствие на удара. Изключително важно е да се излезе от самолета без забавяне, което налага пасажерите предварително да се уверят, че избраният изход е безопасен. При наличието на огън и дим времето за евакуация намалява драстично.

>>> Момичето, оцеляло 11 дни в джунглата след самолетна катастрофа

Инструкции след катастрофата

Стюардесите преминават през строго обучение, за да са сигурни, че знаят какво да правят в случай на катастрофа. Затова е изключително важно инструкциите им да се изслушват и следват стриктно, за да се увеличи шанса на всички за оцеляване.

Отдалечаване от самолета

Не е препоръчително да се седи твърде близо до катастрофиралия самолет, тъй като са възможни експлозии или пожар. Ако катастрофата е в открити води, пасажерите е хубаво да се отдалечат възможно най-далеч от останките.

Изчакване на службите за спешна помощ

Оцелелите от самолетната катастрофа, които вече са се отдалечили на безопасно разстояние от останките, не трябва да се лутат и да търсят помощ, а да изчакат на място пристигането на службите за спешна помощ. По този начин се увеличава вероятността да им бъде оказана необходимата помощ възможно най-бързо.

Източник:

How to Survive a Plane Crash: https://www.wikihow.com/Survive-a-Plane-Crash

Още по темата:
  • Самолетна катастрофа, канибализъм и душевен катарзис - интервю с Роберто Канеса Самолетна катастрофа, канибализъм и душевен катарзис - интервю с Роберто Канеса
  • Как самолет се озова на покрива на аптека Как самолет се озова на покрива на аптека
  • Революционният соларен самолет Solar Impulse прави околосветско пътешествие пред очите на целия свят (Видео) Революционният соларен самолет Solar Impulse прави околосветско пътешествие пред очите на целия свят (Видео)
  •  Защо не бива да пиете горещи напитки по време на полет Защо не бива да пиете горещи напитки по време на полет
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ФАТАЛНА ИЗПОВЕД - КЕРИ БИЙВЪС - СИЕЛА
17.90лв.

ФАТАЛНА ИЗПОВЕД - КЕРИ БИЙВЪС - СИЕЛА

ЖАЖДА - НОВО ДОПЪЛНЕНО ИЗДАНИЕ - ЗАХАРИ КАРАБАШЛИЕВ - СИЕЛА
17.00лв.

ЖАЖДА - НОВО ДОПЪЛНЕНО ИЗДАНИЕ - ЗАХАРИ КАРАБАШЛИЕВ - СИЕЛА

КАЦАНЕТО - ЙОРДАН КОЛЕВ - СИЕЛА
15.00лв.

КАЦАНЕТО - ЙОРДАН КОЛЕВ - СИЕЛА

Коментари към Как да оцелеем в самолетна катастрофа: Няколко съвета, които могат да спасят живота ни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да оцелеем в самолетна катастрофа: Няколко съвета, които могат да спасят живота ни
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 05:36
    Коментирайте "Как да оцелеем в самолетна катастрофа: Няколко съвета, които могат да спасят живота ни"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Колко време след операция може да се пътува със самолет?
  • Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание
  • Момиче оцелява 11 дни в джунглата след самолетна катастрофа
  • Каква храна да изберем преди, по време и след пътуване със самолет
  • Как да предпазим детето от болки в ушите по време на полет със самолет?
  • Къде да седнем в самолета
  • Революционният соларен самолет Solar Impulse прави околосветско пътешествие пред очите на целия свят (Видео)
  • Как самолет се озова на покрива на аптека
  • Самолетна катастрофа, канибализъм и душевен катарзис - интервю с Роберто Канеса
  • Електроаварията в Ню Йорк през 1977-ма година, която дава старт на хип-хоп културата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 61 дни, 8 часа и 52 мин.

Могат ли брекетите да причинят сънна апнея и рецесия на долна челюст?

преди 749 дни, 3 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 19 часа и 40 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 2 дни, 19 часа и 17 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 дни, 17 часа и 37 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 13 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival