Свети Валентин – легенди и традиции, свързани с Деня на влюбените
На прага сме на най-романтичния празник – свети Валентин. Скоро магазините ще започнат да се пълнят с балони, картички и бонбони във формата на сърца, а по улиците ще минават хора с огромни плюшени мечета в ръка. Така повечето влюбени отбелязват празника си, но по света има далеч по-различни и интересни начини да се отпразнува любовта. В някои страни размяната на дървени лъжички е символ на искрена привързаност, докато в други – подаръците са под формата на изсушени цветя. Преди обаче да разгледаме обичаите по света, ще ви разкажем легендата за свети Валентин, както и интересни факти, свързани с отбелязването на празника.
Легендата за свети Валентин
Интересно е да се отбележи, че Католическата църква признава поне трима различни светии (според някои източници са много повече), наречени Валентин или Валентинус, всеки от които е загинал мъченически.
Според една от легендите Валентин е бил свещеник, живял в Рим през трети век след новата ера. Когато император Клавдий II решава, че от необвързаните мъже стават по-добри войници, отколкото от тези, които имат съпруги и деца, издава декрет, с който забранява сключването на бракове на младите мъже. Осъзнавайки несправедливостта на този закон, Валентин престъпва волята на Клавдий и продължава да бракосъчетава тайно младите влюбени в Рим. Научавайки за това, императорът издава заповед за смъртната му присъда.
Прочетете още:
Според друга историческа справка Валентин вероятно е бил убит заради опита си да помогне на християнски затворници при бягството им от римските тъмници, където периодично са били подлагани на ужасяващи мъчения. Легенда разказва историята на млад затворник на име Валентин, създал първата "валентинка", за да я подари на дъщерята на тъмничаря, която го посещавала често. Преди изпълнението на смъртната присъда, той написал писмо до момичето, подписвайки го с думите "От твоя Валентин" – посвещение, което се използва във валентинките и до днес.
Въпреки че едва ли някога ще знаем със сигурност кой от всички тези мъже е онзи свети Валентин, на когото дължим празника и традициите, едно е ясно – във всички истории той е описан като благороден, самопожертвователен, смел и най-вече изключително романтичен мъж. До средата на Средновековието, най-вероятно именно благодарение на тази негова репутация, Валентин се превръща в един от най-популярните светци в Англия и Франция.
Денят на свети Валентин – най-романтичният през годината
Според някои вярвания християнската църква е решила да "фиксира" Деня на свети Валентин в средата на февруари, за да "християнизира" празниците на изобилието, наричани Луперкалиите, които са се отбелязвали от римляните на 15 февруари.
Към края на V век Луперкалия бил отменен и вместо него папа Геласий обявил за официален празник Денят на свети Валентин, честван на 14 февруари. Тази дата започнала да се асоциира с любовта между хората много по-късно, едва през Средновековието. Тогава 14 февруари е смятан от англичаните и французите за датата, на която започва любовният сезон на птиците, откъдето именно възникнала идеята Денят на свети Валентин да придобие романтично значение.
>>> На 14-ти февруари в България отбелязваме и Деня на лозаря, известен още като Трифон Зарезан
Поздравленията, предхождащи появата на "валентинките", станали популярни приблизително по същото време, но първата писмена валентинка е създадена след 1400-та година. Най-старата, запазена и до днес, е написана от дука на Орлеан, Чарлз, през 1415 година и адресирана до неговата съпруга.
Отбелязване на Деня на свети Валентин в света
Освен в Съединените щати празникът свети Валентин се отбелязва в много страни по света. Запознайте се с традициите в някои от тях:
Франция
Започваме с една от най-романтичните дестинации – Франция. Смята се, че именно оттам е започнала традицията с размяна на картички за празника. Неин пионер е Чарлз, херцог на Орлеан, който, докато е затворен в Лондонската кула през 1415 г. изпраща любовни писма на съпругата си. Днес на пазара можем да срещнем хиляди картички с причудливи шрифт, форма и цвят, в които да напишем мили слова за любимия човек.
Дания
В Дания Денят на влюбените се чества от началото на 90-те години. Въпреки че празникът е сравнително нов за датчаните, те го отбелязват подобаващо, като му придават националния си облик. Вместо да си подаряват големи букети от рози, двойките, а дори и добрите приятели, си разменят изсушени кокичета, от които след това правят хербарий.
Южна Корея
В Южна Корея Денят на любовта продължава цели три месеца – от февруари до април. Честването започва на 14-ти февруари, като традиционно жените трябва да ухажват своя избраник с цветя, бонбони и малки подаръчета. Месец по-късно, на 14-ти март, по-известен като Белия ден, ролите се обръщат и мъжете не само обсипват дамите с лакомства, но и трябва да им поднесат подарък, символизиращ любовта им.
Уелс
Докато в предишните три страни празникът се отбелязва под името „Свети Валентин“, в Уелс покровител на любовта е Св. Дуивен. Почитат го на 25-ти януари, като традициите датират още от 17-ти век. Тогава мъжете дялкали дървени лъжици на любимите си като символ на привързаност. Всяка „лъжица на любовта“ притежавала свой смисъл и уникалност. В някои от тях се издълбавали подкова – с пожелание за късмет, в други – ключ, който е символ на „ключа към сърцето“ на силния пол. Днес лъжиците са се запазили като част от духа на празника, но двойките вече си разменят готови, а не собственоръчно направени.
Англия
В миналото в Англия в навечерието на Деня на влюбените жените поставяли пет дафинови листа, намокрени с розова вода, върху възглавниците си – по един във всеки ъгъл и един в центъра. Вярвали са, че по този начин желанията им за мечтания бъдещ съпруг ще се сбъднат. В днешно време в Норфолк, графство в Източна Англия, на този ден децата очакват с нетърпение Джак Валънтайн, който е подобие на Дядо Коледа, да ги посети с лакомства и малки подаръци.
Китай
Китайският еквивалент на празника се нарича „Фестивалът на седмата нощ“ или Qixi. Той се чества на седмия ден от седмия лунарен месец. Легендата разказва за Джину – дъщеря на небесния цар, която се залюбила с бедния пастир Ниуланг и му родила близнаци. Щом бащата на Джину разбрал за това, наредил на кралицата да запрати момчето при звездите. Дъщеря му била много разстроена, че няма да види повече любимия си, затова кралят позволил влюбените да се срещат веднъж годишно на Qixi. По време на фестивала младите момичета символично слагат плодове на трапезата си като дар към Джину, като вярват, че тя ще ги свърже с бъдещите им съпрузи.
Филипините
Денят на влюбените е цяло вдъхновение за филипинските двойки. Все по-често сватбени церемонии, предложения за брак и дори отбелязване на годишнини се извършват на 14-ти февруари. Тогава хиляди двойки се събират заедно на обществени места – молове, паркове и концертни зали, за да отпразнуват любовта си.
Италия
Италианците също отбелязват по интересен начин Денят на любовта. Освен вечерите в скъпи ресторанти в компанията на червеното вино, е прието да се подаряват Baci Perugina – малки, увити в тъмен шоколад, лешници, придружени с любовно послание на четири езика. В миналото влюбените двойки в Италия са организирали Пролетен фестивал на този ден – чели са поезия, разхождали са се по двама и са се обяснявали в любов един на друг.
Бразилия
Бразилците пък пропускат датата 14-ти февруари, защото тя съвпада с голям техен карнавал. За Ден на любовта приемат 12-ти юни, който наричат Dia dos Namorados. В цялата страна се правят концерти и фестивали, като празникът не се ограничава само до двойките. Приятели и роднини също си разменят подаръци и добри пожелания. На следващия ден се почита Св. Антоний, покровител на брака. Тогава неомъжените жени извършват ритуали, наречени Simpatias, за да привлекат любовта към себе си.
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Поднесете българско стихотворение за Свети Валентин
- 10 романтични истории за празника на влюбените, които ще ви разчувстват
- Печени картофени сърчица
- 12 уникални картички за Деня на Свети Валентин с велики цитати за любовта
- Желирани пилешки валентинки
- 6 забавни и романтични идеи за Свети Валентин
- Меню за Свети Валентин: Понички сърце
- Да отпразнуваш Свети Валентин по време на пандемия – защо не
- Валентинка в чинийка
- Валентинка в чинийка (Втора част)
Коментари към Свети Валентин – легенди и традиции, свързани с Деня на влюбените