Как да вземаме информирани решения, свързани с нашето здраве
Рано или късно на всеки от нас се налага да вземе решение, свързано с неговото или със здравето на член на семейството. То може да е много трудно и да повлияе както на щастието на самия човек, така и на качеството на оказваните грижи. Нашият избор е свързан дори с разходите за лечението. Ето защо е важно да направим разумен, обоснован и базиран на надеждна информация избор.
Също така хората, които обсъждат със своя лекар какви стъпки да предприемат, са по-удовлетворени от крайния резултат. Всъщност активното ни участие е от съществено значение за целия процес. Това е единственият начин човек да получи точно онова, от което се нуждае.
4 принципа при вземане на информирани решения, свързани със здравето
При вземане на информирани решения, свързани със здравето, е добре да следваме четирите принципа по-долу.
- плюсове и минуси на всяка от опциите;
- рискове, свързани с всяко от възможните решения;
- разходи;
- лични предпочитания.
Претегляне на предимствата и недостатъците
Когато лекарят ни предлага операция, ново лекарство, изследване или друго, винаги трябва да питаме защо. Хубаво е да си зададем и следните въпроси:
- Какво се цели с това лечение и какво ще се случи, ако изберем да следваме или пък не препоръките на лекаря?
- Има ли други варианти, освен посочения от него?
- Какви са рисковете и страничните ефекти, свързани с предложената процедура?
- Повече ли са те от ползите?
- Голяма ли е вероятността точно тази опция да помогне за разрешаването на здравословния ни проблем?
- Какви биха били разходите?
След като лекарят ни отговори, е по-добре да му обясним, че имаме нужда от време, за да вземем крайното решение. Можем да си насрочим втора среща. Ако имаме нужда от допълнителна информация, е добре да се доверим на надеждни източници - библиотека, научни сайтове и други. Изключително важно е да използваме данни от проведени медицински проучвания. Не е удачно да четем информация, публикувана от компания, която има интерес да закупим нейния продукт или услуга.
Съветът на експертите е да не разчитаме на един-единствен източник. Това, разбира се, не означава, че нямаме доверие на своя лекар. Нашата цел е да разберем какво точно стои зад неговите препоръки, преди да вземем информирано решение. Не бива да забравяме, че повечето лекарства имат странични ефекти, изследванията понякога дават погрешни резултати, а всяка операция крие известен риск.
>>> Д-р Гугъл невинаги може да ни излекува, или как да се предпазим от фалшивите здравни новини
Лични цели
След като вече сме се запознали с информацията, която касае нашето заболяване и вариантите за лечение, е време да решим кое е важно за нас, какво е мнението ни за всеки от вариантите, има ли опция, която ни се струва по-разумна от останалите. Ако имаме късмет, ще се спрем на варианта, който се приближава най-много до нашите разбирания и цели.
Един от начините да ограничим броя на опциите е като направим списък с плюсовете и минусите на всяка от тях. След това можем да го покажем на лекаря, за да сме сигурни, че сме разбрали правилно казаното от него по време на предишната ни среща. Той от своя страна би могъл да го допълни.
За хората, които имат сериозен здравословен проблем, личните цели и вярванията са не по-малко важни от медицинските факти. Затова те трябва да заявят ясно своите желания. Само тогава решенията им ще бъдат индивидуални.
Напълно нормално е да имаме различни виждания. Не бива да се поддаваме на влиянието и натиска, който ни оказва семейството например, когато трябва да вземем решение, свързано със собственото ни здраве. Честността пред самите себе си е най-важна. Някои от нас предпочитат да се подложат на рискована операция, ако така ще се излекуват. Други обаче са склонни да изтърпят болката, за да избегнат интервенцията. Успешната формула при взимане на правилното решение е да се поставят на една везна личните ни цели и лечението.
Очакванията
След като сме направили своя избор, можем да напишем какви са очакванията ни, как смятаме, че ще протече лечението и какви ще са резултатите от него. Ако преценим, бихме могли да споделим написаното с лекаря си и да го попитаме дали му се струва правдоподобно и осъществимо.
Трябва да обърнем сериозно внимание на страничните ефекти, болката, времето за възстановяване, разходите и дългосрочните последици от избора ни. Ако и тогава не изникнат нови страхове, то най-вероятно сме направили добър избор. Няма проблем да размислим и да изберем друга опция. Да решим как да се справим със здравословен проблем е много трудно понякога. Възможно е да прескачаме от опция на опция, докато накрая се спрем на една.
План за действие
Ето че вече сме на финала. Решението е взето. Сега е време да си изготвим оптимален и достатъчно ефективен план за действие. Дали не е нужно да се подложим на хранителен режим? Или пък да правим повече физически упражнения? Добре е да обмислим как бихме могли да постигнем максимално добри резултати.
Можем да запишем всичко, което трябва да направим, и да го оформим в своеобразен график, по седмици или месеци, както ни е най-удобно. Важното е да не пропускаме нищо. Написаното на лист хартия се проследява по-лесно.
Ценен съвет от специалистите е да бъдем положително настроени и да следваме препоръките на лекаря си. По пътя може да се наложи да извършим промени, което е напълно нормално. Все пак често нещата не вървят по план и се налага да се адаптираме. Не бива никога да забравяме, че ние не само взимаме решението, а и имаме сериозен принос за крайния резултат.
Ролята на семейството
Последната стъпка e да споделим плановете си с близките хора. Добре би било и те да са запознати с онова, което ни предстои. Все пак те споделят живота си с нас и трябва да са наясно с възможните дългосрочни последици.
5 Ways to Make the Most Informed Health Decisions: https://www.verywellhealth.com/keys-to-making-informed-health-decisions
- Къде задържате тегло и какъв е вашият тип тяло? Ето какво трябва да е менюто ви, за да сте в добра форма! (1 тип)
- Запазете кожата си здрава и красива, независимо от годините
- Най-лошите здравни съвети и твърдения, споделяни от известни личности
- Къде задържате тегло и какъв е вашият тип тяло? Ето какво трябва да е менюто ви, за да сте в добра форма! (2 тип)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОЛЕСТ ЛИ? ПО ДЯВОЛИТЕ! - АЛЕКСЕЙ МАРЧЕНКО
СЪВРЕМЕННА ЕНЦИКЛОПЕДИЯ НА ПРИРОДНАТА МЕДИЦИНА в 4 тома - Д-Р ЙОНКО МЕРМЕРСКИ - КОЛЕКЦИЯ
МИТОВЕ ЗА БОЛЕСТИТЕ - СЕРГЕЙ БУБНОВСКИ И ИГОР ПРОКОПЕНКО - ЖАНУА 98
ЗАКОНЪТ ЗА МЕНТАЛНОТО ЛЕЧЕНИЕ - ТОМСЪН ДЖЕЙ ХЪДСЪН
ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ: ХРАНЕНЕ И ЗДРАВЕ - Д-Р АТАНАС МИХАЙЛОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
АПТАМИЛ AR 2 400 г NUTRICIA
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- И билките имат странични ефекти
- Методи за лечение на анорексия
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- ДКЦ 21 - София ЕООД, гр. София
- Крият ли рискове за здравето печените чушки
- Топ 5 на причините да ядете ябълка всеки ден
- Ползите от използването на фитнес топки вместо столове
- Седем златни правила, за да предпазите бъбреците си
- Дихателни упражнения
Коментари към Как да вземаме информирани решения, свързани с нашето здраве