Как въздейства веганството върху интелекта ни
Веганският начин на хранене ни позволява да консумираме много малко, а понякога и никакви количества от няколко много важни за мозъка хранителни вещества. Възможно ли е тези липси да окажат влияние върху способностите на човек да мисли?
Има известна логика в твърдението, че избягването на месото е лошо за мозъчното ни здраве - от десетилетия антрополозите активно коментират темата с какво са се хранили предците ни, докато учените генерално смятат, че доста счупени кокали и изядени мозъци са ни довели до еволюцията на този 1,4-килограмов орган. Някои стигат толкова далеч в твърденията си, че заявяват, че всъщност месото ни е накарало да еволюираме в човеци. Една от причините е, че интелигентността е скъпа - мозъкът използва близо 20% от дневния ни прием на калории, въпреки непропорционалното му тегло - близо 2% от телесната ни маса.
От последните мащабни проучвания през 2015 г. става ясно, че на планетата има над 600 милиона вегетарианци и вегани, или близо 8% от населението на Земята, а само в Северна Америка веганството е нараснало с 600% в периода от 2014 до 2017 година. Не разглеждаме веганството в Индия като тенденция и растеж, тъй като този тип диета е широко застъпен там от далечния VI в. пр. н. е.
Неотдавна в Кения провеждат проучване с 555 ученици, в което учениците са хранени с различни видове супа - супа с месо, супа без млечни продукти, супа с олио и такива, на които супа въобще не е давана. Били са изследвани преди и след експеримента с цел установяване на влиянието върху интелигентността в рамките на проекта. Нещо важно, което да вземем предвид, е, че поради икономически обстоятелства повечето от децата са били вегетарианци преди началото на изследването.
Изненадващо или не, оказва се, че децата, хранени със супа с месо всеки ден, отбелязали значителен напредък. До края на проучването те задминали по представяне и резултати всички други деца в тест на невербална интелигентност с абстрактни и концептуални разсъждения. Заедно с децата, хранени със супа с олио, те се представили най-добре на тестовете за аритметични умения. Естествено, трябва да се проведат далеч по-обширни проучвания, за да бъде потвърдено дали резултатите са правдоподобни и ефектът е реален, и също трябва да се изследва дали този принцип може да бъде валиден при възрастните в развитите страни. Въпреки това, изследването ни кара да си зададем интересни въпроси по повод веганството и дали всъщност веганската диета не ни лишава от наистина важни хранителни вещества, карайки последователите й да изостават интелектуално.
В интерес на истината, има няколко съществени хранителни вещества за мозъка, които просто не се намират в растенията или гъбите. Креатинът, карнозинът, тауринът, Омега-3, хема желязото и витамините В12 и D3 са налични единствено в животинските продукти, макар да е възможно и да бъдат лабораторно синтезирани, извлечени от неживотински източници като водорасли, бактерии и лишеи, и да бъдат включени в добавките ни.
Има други съставки, които са налични във веганските храни, но в доста оскъдни количества: за да се снабдим с минималната доза витамин В6 дневно (1,3 мг) от един от най-богатите на този витамин растителни източници - картофът, ще трябва да изядем около 5 панички с картофи, тоест около 750 грама. Този вариант може и да е вкусен, но не бихме казали, че е практичен.
За да си представите колко ключов е витамин В12 за мозъка, имайте предвид последствията от липсата на достатъчно консумация. При децата последствията могат да бъдат живото променящи: "Има немалко трагични случаи на деца, чиито мозъци спират да се развиват заради слабо информираните им веган родители", твърдят доктори. Даже има и случаи, в които деца са изгубили способността да сядат или да се усмихват. В друг случай дете изпаднало в кома.
При зрелите хора става ясно, че количеството В12 в кръвта е пряко свързано с интелигентността, а при възрастните - че мозъците на тези с ниски нива В12 имат 6 пъти по-голям риск от смаляване.
Друго хранително вещество, оскъдно в типичната веган диета, е желязото. Макар най-често да свързваме желязото с кръвта, то играе важна роля в развитието на мозъка, като е ключово за поддържането на органа здрав. Дори през 2007 г. проучване установява, че допълването на диетата на млади жени с добавки с желязо води до значителен интелектуален напредък. Представянето на когнитивните тестове при тези с повишени стойности на желязо в рамките на проучването се оказва между пет и седем пъти по-добро от останалите.
Още една съставка, която отсъства от веганската диета, е аминокиселината Таурин. Тауринът е една от съставките с най-голямо количество в човешкия мозък, като се твърди, че отговаря за няколко много важни процеси - като регулирането на броя неврони. Често си го набавяме благодарение на енергийните напитки с кофеин, тъй като се приема, че тауринът ни доставя моментално когнитивно енергизиране.
Макар да има малки количества таурин в някои млечни продукти, основните източници са месото и морските дарове. "Някои видове имат способността да произвеждат количеството таурин, от което се нуждаят" - твърди Янг-Йен Ву, учен по биологична медицина във Florida Atlantic University - "но хората има изключително ограничен капацитет на производство."
Е, какъв е изводът?
"Можем да кажем, че е възможно да водим здравословен начин на живот спазвайки веган режим - определено има хора, които са в прекрасна форма с веган диета", твърди Хедър Ръсел, диетолог от The Vegan Society. Според Ръсел е важно веганите да допълват диетата си с добавки, но връзката между сърдечно-съдовата система и мозъчното здраве е неразривна, а при веганите се наблюдава много добро сърдечно здраве.
Има около 40 ключови хранителни вещества, за които веганите трябва да са солидно информирани, и определено ще отнеме време и проучване от тяхна страна, за да успеят да се снабдят с всичко, от което мозъкът се нуждае, за да бъде в отлична форма. Имаме нужда от големи количества от вещества като холин, креатин, карнозин и таурин, така че допълването просто с една таблетка няма да е достатъчно. Тези вещества трябва да се взимат допълнително.
Д-р Кофнас, от своя страна, има доста по-остро мнение по въпроса: "Без съмнение веганството може да причини дефицити на В12 и желязо, а те несъмнено влияят върху интелигентността", твърди той.
BBC, Wikipedia, The Vegan Society
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- "Новите възрастни" правят повече секс и са по-интелигентни
- Високите нива на флуорид във водата са свързани с по-ниско IQ при децата
- Флуидна и кристална интелигентност – дефиниция, разлики и техники за подобряване
- Седем полезни хобита, които ще ви направят по-умни
- Какво е невербална интелигентност
- Емоционално интелигентни ли сте
- Най-умните породи кучета
- Кърмените деца - по-здрави и по-интелигентни
- 5 трудности, които изпитват единствено високо интелигентните хора
- С напредването на възрастта не ставаме по-глупави
Коментари към Как въздейства веганството върху интелекта ни