„Кажи здравей!“: Как се възприема шведската инициатива за справяне със самотата в Лондон
В средата на месец ноември 2023 г. Световната здравна организация обяви самотата за глобален проблем пред общественото здраве – толкова вредна за човешкото благосъстояние, колкото и тютюнопушенето. Независимо дали е причинена от технологии, икономически обстоятелства или други фактори, тази „тиха епидемия“ се смята, че засяга всеки четвърти в света.
>>> Самотата е глобален проблем пред общественото здраве
Поради разпространяващата се по цял свят самота малкият град Лулео, намиращ се в Северна Швеция, стартира Säg hej! (Кажи здравей!) – кампания, включваща реклами в автобуси и училища, подтикващи жителите към дружелюбност и взаимодействие с околните хора.
Аса Коски, общинският служител, дал идеята за кампанията, е категоричен, че дори един обикновен поздрав от непознат може да накара хората да се „почувстват забелязани“. Но дали би сработил подобен подход в Лондон, чиито улици са претъпкани от хора, проявяващи привидно безразличие към околните?
Експеримент
За да провери как обикновените англичани биха реагирали на дружелюбен поздрав от непознат, Хана Джейн Паркинсън, автор на Guardian, занимаващ се с поп култура, музика, технологии, футбол, политика и психично здраве, провежда собствен експеримент.
„Крачейки уверено покрай група тийнейджъри близо до гара Сейнт Панкрас и поздравявайки ги весело, се сблъсквам със смесица от отдръпване, съжаление и отвращение. След това жена, по средата на обяда си, буквално съска при приближаването ми. Началото определено не е добро.“, коментира Паркинсън.
За щастие настроението на Хана е повдигнато от елегантния Саймън Райхвалд, който отвръща на ентусиазирания й поздрав с доста объркана усмивка. Когато младата жена му обяснява за шведската инициатива, Саймън, който работи в сферата на социалните предприятия и се стреми да разбива бариерите, се съгласява, че това е добър подход за справяне със самотата.
„Но да кажеш здравей на непознат? Помислих си, че е необичайно.“, признава Райхвалд. „Но би било чудесно, ако хората го правят по-често.
Да излезеш от зоната си на комфорт
Експериментът продължава с 23-годишния студент Алекс и неговата приятелка Нийв, която работи в издателството на Guardian. Въпреки веселия поздрав на Хана, който прекъсва разговора им, двойката отвръща колебливо. „Нийв ми сподели, че единственото й притеснение е било дали не ми е хвърлила случаен мръсен поглед, докато е примижавала на следобедното слънце.“
И двамата подкрепят инициативата, въпреки че Алекс посочва потенциалните проблеми. Според него отправеният поздрав от непознат би накарало повечето хора да смятат, че познават конкретния човек. Има и опасения за безопасността и личното пространство. Но и двамата не смятат любезния поздрав от непознат като странно поведение.
Хората извън Лондон, и по-специално тези в родината на Нийв Северна Ирландия, са по-склонни да започнат разговор след любезен поздрав.
>>> 23 трика за пълноценна комуникация с околните
Когато Хана поздравява 24-годишната художничка Никита, която се възхищава на снимка на кацането на Аполо на Луната, получава отсреща приветлив отговор. Въпреки това първото нещо, което минава през ума на Никита, е, че е препречила пътя на Хана.
Младата художничка, която е родом от Лондон, описва себе си като доверчив и открит човек и подкрепя шведската инициатива. „Веднъж отидох на събитие Meetup – социална медия, която организира срещи в реална среда. Не съм била самотна, просто исках да изляза от зоната си комфорт и да опитам нещо ново.“
Казано по друг начин, наистина си струва да кажеш „Здравей“.
Will the Swedish ‘say hi’ campaign work in London? We put it to the test: https://www.theguardian.com/society/2023/nov/24/will-the-swedish-say-hi-campaign-work-in-london-we-put-it-to-the-test
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Как да продължим след диагнозата?
- 7 съвета за преодоляване на самотата
- Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
- Тест за измерване на самотата
- Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт
- Самотата е тъжната страна на Коледа – как да я преодолеем
- Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им
- Умните хора са по-щастливи, ако са сами
- Възрастните хора, които не се срещат с приятели и роднини, са изложени на повишен риск от ранна смърт
Коментари към „Кажи здравей!“: Как се възприема шведската инициатива за справяне със самотата в Лондон