Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Любопитно и забавно Защо не можем да си спомним почти нищо от ранното си детство

Защо не можем да си спомним почти нищо от ранното си детство

от 29 юли 2016г., обновено на 30 ное 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Защо не можем да си спомним почти нищо от ранното си детство - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Чудили ли сте се защо не можете да си спомните нищо от ранното си детство? Или защо си спомняте изключително лесно всички думи на песен, която сте харесвали като тийнейджър – дори това да е било преди 20 и повече години?

Отговорите на тези въпроси може да се крият в начина, по който се развива паметта в периода от раждането до юношеството. Човешкият мозък не е напълно развит след раждането – той продължава да се променя и расте през следващите няколко години. И с развитието на мозъка се развива и паметта. Затова нека да разгледаме развитието на паметта от ранното детство до юношеството.

От раждането до юношеството

Помните ли първия си рожден ден? А втория? Възрастните рядко помнят събития отпреди навършване на тригодишна възраст и имат откъслечни спомени за неща, които са им се случили между три и седемгодишна възраст. Това е феномен, известен като детска или инфантилна амнезия.

И така, защо е толкова трудно да си спомни неща от ранното си детство? Дали просто защото първият, третият или дори седмият ни рожден ден са се случили отдавна и спомените ни естествено са избледнели? Не е задължително. Всъщност 40-годишен човек обикновено си спомня много добре юношеството – период, приключил преди повече от 20 години. 15-годишно дете, от друга страна, е малко вероятно да си спомни нещо, което се е случило преди 13 години, когато е бил на две години.

Какво помнят бебетата?

Преди се е смятало, че причината човек да не може да си спомни голяма част от ранното си детство е, че малките деца просто не са способни да създават стабилни спомени за събития. Но се оказва, че бебетата и малките деца могат и създават спомени. Това включва както имплицитни (спомени, които ни позволяват да изпълняваме задачи, без да мислим за тях), така и експлицитни спомени (спомени за минали факти и събития).

>>> Бебешката памет работи от много ранна възраст

Човешката способност за запомняне на неща за дълъг период от време обаче се подобрява прогресивно през детството. Експерименти, включващи малки деца, обучавани да имитират действия, показват, че шестмесечните бебета помнят това, което им е показано, в продължение на 24, но не и 48 часа, докато при деветмесечните спомените за видяното се запазват за период от месец.

Бебе

Интересното е, че скорошни изследвания при плъхове разкриват, че въпреки очевидната загуба на ранни епизодични спомени, латентна следа от спомена за ранно преживяване остава за дълъг период от време и може да бъде предизвикана от по-късно напомняне. Това може да обясни защо ранната травма може да повлияе на поведението на възрастните и да увеличи риска от психични разстройства в зряла възраст.

Променящ се мозък

Невролозите, изучаващи паметта при животни (плъхове и маймуни), откриват, че не само хората изпитват инфантилна амнезия. Изглежда, че е обичайно за животни, чиито мозъци, продължават да се развиват след раждането.

При раждането мозъкът на бебето представлява едва една четвърт от този на възрастен човек, а до навършване на двегодишна възраст вече е три четвърти. Тази промяна в размера корелира с растежа на невроните. Какво обаче означава този факт за спомените от детството?

Нека да разгледаме хипокампуса – онази част от мозъка, която е особено важна за формирането на епизодични спомени. Въпреки че много части на мозъка продължават да се развиват и променят след раждането, това е един от малкото региони, които продължават да произвеждат неврони в зряла възраст. В детска възраст част от хипокампуса, наречена назъбена извивка, е в ускорен режим, създавайки неврони с голяма скорост, които се интегрират в хипокампалните вериги. Въпреки че производството им продължава в зряла възраст, скоростта на активност се забавя.

Според учените скоростта на създаване на неврони в детството може да е причини за по-високата степен на забравяне. Как? Отговорът е много прост – новите неврони могат да нарушат съществуващите мрежи от вече формирани спомени.

Памет в тийнейджърските години

Въпреки че ранното детство отдавна е признато като важен период за развитието на мозъка, преди се е смятало, че този процес приключва много преди човек да навлезе в пубертета. Вече е известно обаче, че мозъкът продължава да се развива и променя по време на пубертета и юношеството. По-специално, префронталният кортекс, който е важен за изпълнителните функции като контролиране на поведението, показва важни промени в този период от живота. И тъй като тези области продължават да се променят и развиват, е съвсем нормално и паметта да търпи развитие.

Източник:

Why you can't remember being a baby: https://qbi.uq.edu.au/brain/learning-memory/why-you-cant-remember-being-baby

Още по темата:
  • Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й Хронична мозъчна мъгла: Какво представлява и как да облекчим симптомите й
  • Писането на ръка поддържа мозъчната функция и подобрява паметта Писането на ръка поддържа мозъчната функция и подобрява паметта
  • Мозъчните клетки пречупват собственото си ДНК, за да ни позволят да създаваме спомени Мозъчните клетки пречупват собственото си ДНК, за да ни позволят да създаваме спомени
  • Вижте 14 психологически ползи от физическите упражнения (2 част) Вижте 14 психологически ползи от физическите упражнения (2 част)
4.5/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЛЕВЗЕЯ МАКС таблетки * 30 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
45.00лв.

ЛЕВЗЕЯ МАКС таблетки * 30 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ

БИОХЕРБА БАДЕМОВ ТАХАН ОТ 100% СМЛЕНИ БАДЕМОВИ ЯДКИ С ПАРЧЕНЦА БАДЕМИ - CRUNCHY 250 г
18.10лв.

БИОХЕРБА БАДЕМОВ ТАХАН ОТ 100% СМЛЕНИ БАДЕМОВИ ЯДКИ С ПАРЧЕНЦА БАДЕМИ - CRUNCHY 250 г

АШВАГАНДАРИСТ СОК 450 мл GOODCARE
61.30лв.

АШВАГАНДАРИСТ СОК 450 мл GOODCARE

ТОП ФОЛАТ спрей 20 мл
41.30лв.

ТОП ФОЛАТ спрей 20 мл

СУИС ЕНЕРДЖИ ОМЕГА 3 КАРДИО МАКС капсули * 30
33.20лв.

СУИС ЕНЕРДЖИ ОМЕГА 3 КАРДИО МАКС капсули * 30

РОЯЛ ДЖЕЛИ капсули * 60 АУРИМЕТРИЯ
21.50лв.

РОЯЛ ДЖЕЛИ капсули * 60 АУРИМЕТРИЯ

Коментари към Защо не можем да си спомним почти нищо от ранното си детство

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Гергана Начева 
    на 30 November 2023 в 16:26
    Причината, човек да няма спомени от най-ранните си години е, че дългосрочната памет се развива след третата година от раждането, общо взето, когато се формира и знание за Аз-а.

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Любопитно и забавно
  • Калкулатор на пола на бебето
  • Анозогнозия – не разбирам, че съм болен
  • Полезно ли е да водим бебето на море
  • Как да свалим температурата при бебе
  • Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
  • Разберете какъв пол ще бъде бебето ви чрез китайската таблица
  • Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
  • Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
  • Ефект на Зейгарник – какво представлява и как влияе на паметта
  • Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 11 часа и 43 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 98 дни, 13 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 17 часа и 36 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 2 дни, 17 часа и 13 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 дни, 15 часа и 33 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 16 дни, 4 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival