Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Писането на ръка поддържа мозъчната функция и подобрява паметта

Писането на ръка поддържа мозъчната функция и подобрява паметта

от 02 апр 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Писането на ръка поддържа мозъчната функция и подобрява паметта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изследване на експерти от Япония разкрива, че писането с ръка върху хартия повишава мозъчната активност и подпомага запаметяването на написаното един час по-късно. Според екипа сложната, пространствена и тактилна информация, получавана по този начин, е много вероятно да подобрява паметта на човека.

Проф. Куниоши Л. Сакаи, невроучен в Токийския университет и автор на проучването, публикувано наскоро в списание „Frontiers in Behavioral Neuroscience“, пояснява: „В действителност добре познатата хартия е много по-полезен инструмент за отлична памет, отколкото електронните документи. Чрез нея развиваме различни части от мозъка си едновременно.“

Сакаи работи съвместно с експерти от Института по управленско консултиране към японската телекомуникационна корпорация „NTT.“

Мозъкът на хората, които пишат на хартия, работи 25% по-бързо

Оборвайки всеобщото мнение, че дигиталните устройства повишават ефективността ни, доброволци, включени в експеримента, които използват старомодния начин на водене на записки върху лист хартия, приключват задачата си 25% по-бързо от тези с таблет или смартфон.

Макар че и двете групи пишат на ръка – с химикал върху хартия или със специална писалка за таблет, се оказва, че записките на първата група са по-подробни и съдържат много повече пространствена информация от тези на хората, използвали дигитални устройства.

Особености при писане на хартия и върху таблет

Хартията дава усещане за дълготрайност и за нещо, което няма да изчезне толкова скоро. Изписването на буквите носи своето очарование и уникален стил – неправилни движения и разчупени форми. При писане върху таблет няма емоция, всичко е универсално и не се променя. Не по-малко важно е и това, че при затваряне на приложението, текстът се губи от погледа ни.

Професорът допълва още: „Съветът ни към хората е да използват хартиени носители, когато искат да научат или запаметят определена информация.“

Етапи на експеримента

Експериментът включва 48 доброволци. В началото те трябва да прочетат измислен разговор между двама герои, които обсъждат плановете си за следващите два месеца. Провеждат се 14 отделни сесии, а информацията включва крайни срокове и уговорки за лични срещи. Участниците са на възраст 18-29 години и са студенти или служители от офисите на компанията „NTT.“

Екипът прави предварителен анализ на всеки, за да се гарантира, че хората от трите групи са със сходни способности за запаметяване, лични предпочитания към използване на дигитален или аналогов метод, пол, възраст и други важни за целите на експеримента аспекти.

След това доброволците записват всичко, което са прочели, с химикал в хартиен органайзер, в приложение с календар на дигитален таблет или в приложение с календар, но в широкоекранен смартфон и с помощта на тъчскрийн клавиатура. Всеки от тях разполага с неограничено време за изпълнение на задачата. Те трябва да запишат предстоящите измислени събития така, както биха го сторили в своите лични планери, без да отделят време за запаметяване на дати, часове и уговорени срещи.

През следващия един час групите могат да починат, а отделно им се възлага друга задача, чиято цел е единствено да ги разсее от попълнения по-рано календар.

Функционален ЯМР на мозъка

След изтичането му на всеки участник се задават няколко прости въпроса като например „Какъв е крайният срок за изпълнение на задачата?“ и по-сложни като „Кой е най-краткият краен срок от всички?“ Доброволците имат възможност да избират от няколко отговора. По време на провеждане на теста те са подложени на скенер на мозъка, който измерва притока на кръв към него. Техниката е известна като функционален ЯМР, като установяването на увеличен приток на кръв към определени области в мозъка е знак за повишена невронна активност.

Участниците, които попълват хартиен органайзер, приключват за 11 минути. За хората, използвали таблет, са нужни 14, а за ползвателите на смартфон – 16. Учените забелязват, че тези, които в личния си живот предпочитат аналогов метод за записване, са също толкова бавни, колкото и онези, които пък разчитат на дигитални устройства. Ето защо екипът стига до заключението, че разликата в скоростта се дължи на процеса на запаметяване или свързаното с него кодиране в мозъка, а не толкова на навиците на доброволците.

Почитателите на аналоговия метод на записване се представят по-добре от останалите само на простите въпроси. Въпреки това изследователите наблюдават много различни данни, свързани с активирането на отделни части от мозъка.

Кои области в мозъка се активират при писане върху хартия?

При хората, писали с химикал на хартия, се забелязва повишена активност в области, които отговарят за езиците, образната визуализация, както и в хипокампа (амоновия рог), асоцииран с паметта и способността ни за навигация. Активирането на хипокампа показва, че аналоговите, или традиционните, методи за водене на записки, дават възможност за запаметяване на повече пространствени детайли, които съзнанието по-късно възпроизвежда и насочва в нужната посока.

Проф. Сакаи разказва: „Дигиталната техника предлага унифицирано плъзгане с пръст нагоре и надолу по екрана, стандартен изглед на самия текст и размер на изображенията, също както е при уебстраниците. Ако затворите очи и си спомните някой ваш учебник, вероятно в съзнанието ви ще изникне определена снимка, разположена в долния ляв ъгъл на страницата, както и личните ви записки под линия.“

Персонализиране на дигиталните документи с цел ефективно запаметяване

Експертите смятат, че персонализирането на дигитални документи чрез оцветяване, подчертаване, ограждане, стрелки, добавени коментари в полето, виртуални лепящи листчета или друг вид уникални характеристики също биха могли да спомогнат за обогатяването с повече пространствени детайли, които са съществени за добрата памет.

Изследването не обхваща млади хора, но учените не вярват разликата в активните зони при тях да е много по-голяма, отколкото при участниците.
Според Сакаи „мозъкът на гимназистите все още се развива и е по-чувствителен на влияние от този на възрастните.“

Резултатите разкриват, че писането на ръка върху лист хартия подпомага по-лесното научаване и запомняне на нова информация, но екипът е на мнение, че то се отразява благотворно и на нашата креативност. Логично е човешката изобретателност да е много по-голяма, ако преди това мозъкът е успял да съхрани повече детайли, които лесно може да ни припомни на по-късен етап. Сакаи вярва, че аналоговият метод на работа е значително по-продуктивен, особено при хората на изкуството и композиторите на музика например.

Източник:

medicalxpress.com/news/2021-03-stronger-brain-paper-tablet-smartphone
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Най-добрите съвети за писане, синтезирани в едно изречение Най-добрите съвети за писане, синтезирани в едно изречение
  • Изненадващо странните навици на писане на 15 легендарни автори! Изненадващо странните навици на писане на 15 легендарни автори!
  • 6 съвета за писането на история от Джон Стайнбек (за всички, чието хоби е писането) 6 съвета за писането на история от Джон Стайнбек (за всички, чието хоби е писането)
  • Какво издава почеркът ми? Какво издава почеркът ми?
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧАЙЛДХОУМ ЧЕРНА ДЪСКА ОБЛАК CH1255
28.20лв.

ЧАЙЛДХОУМ ЧЕРНА ДЪСКА ОБЛАК CH1255

АБОФАРМА ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 500 мг * 120
18.30лв.

АБОФАРМА ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 500 мг * 120

ГИНКО ФАРМА 100 ГИНКО БИЛОБА капсули 100 мг * 50 НАТУРФАРМА
23.20лв.

ГИНКО ФАРМА 100 ГИНКО БИЛОБА капсули 100 мг * 50 НАТУРФАРМА

L - ТИРОЗИН каплети 500 мг * 60 GNC
26.10лв.

L - ТИРОЗИН каплети 500 мг * 60 GNC

НАУ ФУДС L - ТЕАНИН капсули 100 мг * 90
61.00лв.

НАУ ФУДС L - ТЕАНИН капсули 100 мг * 90

ХАЯ ЛАБС L - МЕТИОНИН капсули 500 мг * 60
24.00лв.

ХАЯ ЛАБС L - МЕТИОНИН капсули 500 мг * 60

Коментари към Писането на ръка поддържа мозъчната функция и подобрява паметта

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Писането на ръка поддържа мозъчната функция и подобрява паметта
    www.framar.bg 
    на 17 April 2021 в 17:14
    Коментирайте "Писането на ръка поддържа мозъчната функция и подобрява паметта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
  • Как да подсилим паметта си
  • Каква е ролята на забравянето за човешката памет
  • Значение на допамина за психичното състояние на индивида
  • 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
  • Невинаги е Алцхаймер: Какво причинява загуба на памет - част 2
  • Лонган
  • Алтернативно лечение на Болестта на Алцхаймер
  • Черен и бял пипер
  • Бадем

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лекарство за памет, подходящо за кандидат-студентски изпити

преди 897 дни, 16 часа и 41 мин.

Серин /изосерин/ - аминокиселина за по добра концентрация и памет.

преди 990 дни, 23 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Помогнете

преди 3 часа и 27 мин.

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 10 дни, 36 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 10 дни, 21 часа и 2 мин.

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 11 дни, 15 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Как се справяте с пролетната умора?

Виж резултатите
Още интересни публикации
„Дворец на съзнанието“ – методът на Шерлок Холмс, който подобрява паметта

„Дворец на съзнанието“ – методът на Шерлок Холмс, който подобрява паметта

от 16 март 2021г. Прочети повече
Индийски коноп, Коноп, Хашиш, Марихуана

Индийски коноп, Коноп, Хашиш, Марихуана

от 07 яну 2021г. Прочети повече
Асоциативни корови зони

Асоциативни корови зони

от 06 окт 2020г. Прочети повече
Често предписвани лекарства се свързват със завишен риск от когнитивни нарушения и проблеми с паметта

Често предписвани лекарства се свързват със завишен риск от когнитивни нарушения и проблеми с паметта

от 11 сеп 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах