Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Красота и стил Козметика Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата

Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата

от 22 май 2014г., обновено на 05 юли 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всеки ден хората сме изложени на стотици токсини – чрез храната, която ядем, и въздуха, който дишаме. През последните години различните химикали и тяхното въздействие върху човешкото здраве са подложени на внимателно наблюдение. Това включва и токсините в дезодорантите и антиперспирантите. Но наистина ли те са токсични или това е само мит?

Опасни ли са дезодорантите и какво всъщност съдържат?

Дезодорантите са един от онези обичайни ежедневни продукти, за които хората обикновено не се замислят. Те са удобни и лесни за използване. Но опасни ли са за здравето и какво всъщност се съдържа в тях? Ето някои от най-често използваните съставки:

Алуминий

Алуминият е основната съставка, включена в дезодорантите против изпотяване. Този метал се използва за „блокиране“ на потните жлези, намалявайки потта средно с 20%. Проблемът с алуминия е, че той може да представлява сериозни рискове за здравето, включително развитие на болест на Алцхаймер и рак на гърдата.

Пропилен гликол

Дезодорант

Друга често използвана съставка в дезодорантите е пропилен гликолът – субстанция на петролна основа, която се използва за създаване на мека и гладка консистенция. Веществото действа като подобрител на проникването, което означава, че ако се свърже с вредни химикали, може да увеличи тяхното абсорбиране от човешкото тяло.

Въпреки че в последните проучвания пропилен гликолът се счита за нетоксичен за тялото, има редица доклади за неговата потенциална токсичност, свързващи го с проблеми като:

  • рак;
  • репродуктивни усложнения;
  • аномалии в развитието;
  • невротоксичност;
  • ендокринни усложнения.

Фталати

Фталатите, които се посочват като „аромати“, са пластифициращи химикали, често използвани в дезодоранти и други козметични продукти поради тяхната консистенция и способността им да разтварят различни съставки.

След като фталатите се абсорбират от тялото, те действат като естрогени, които не само оказват негативно влияние върху хормоналната функция, но и причиняват различни усложнения, включително:

  • безплодие;
  • намален брой сперматозоиди;
  • рак;
  • увреждане на черния дроб, бъбреците и белите дробове;
  • ендометриоза;
  • астма;
  • алергии.

>>> Химикали в козметиката и водата водят до високо кръвно налягане при жените на средна възраст

Може ли редовната употреба на дезодоранти да причини рак на гърдата?

В опит да отговорим на този въпрос ще разгледаме заключението на Американското онкологично дружество, подкрепяно от много от водещите експерти в областта.

Рак

Онези, които заклеймяват антиперспирантите и дезодорантите, чието съдържание включва алуминиеви и парабенови съединения, като канцерогенни препарати, изтъкват следните доводи в подкрепа на това твърдение:

  • Субстанциите в състава на дезодорантите против изпотяване, които биха могли да причинят рак, се абсорбират от организма през нарушената повърхност на кожата на подмишниците след избръсване. Тези субстанции се депозират в лимфните възли в зоната на подмишниците и не могат да бъдат изхвърлени чрез процеса на потене, тъй като той е потиснат от активните съставки на дезодорантите. Това води до увеличена концентрация на токсини, което от своя страна кара клетките да мутират.
  • Повечето видове рак на гърдата се локализират в горния външен квадрант, тъй като тази зона се намира най-близо до лимфните възли, засегнати от употребата на антиперспиранти.
  • При мъжете рискът от развитие на рак на гърдата е много по-малък, тъй като те не бръснат подмишниците си и космите, които растат там, пречат на химикалите, съдържащи се в дезодорантите, да бъдат абсорбирани в тялото.

Твърденията, на които се основават тези хипотези, не отговарят на истината, категорични са експертите, на чието мнение се позовава докладът на Американското онкологично дружество. В същия се изтъква, че до момента няма нито едно епидемиологично изследване в медицинската литература, което да служи като недвусмислено доказателство за зависимостта между употребата на дезодоранти против изпотяване и нарастването на риска от развитието на рак на гърдата, а научните изследвания, които биха могли да бъдат разтълкувани като потвърждение на хипотезата за подобна връзка, са твърде малко и при тях са отчетени съществени пропуски, което ги прави не достатъчно обективни.

От друга страна през 2002 година е проведено задълбочено епидемиологично изследване сред 1600 жени – 813 диагностицирани с рак на гърдата и 793 – здрави. Резултатите от него не доказват каквато и да било връзка между употребата на дезодорант срещу изпотяване, дезодорант за подмишници изобщо, или пък между бръсненето на окосмяването в областта на подмишниците и развитието на болестта. През 2003 година е публикувано друго проучване, в което участват единствено жени, диагностицирани с рак на гърдата. В заключението, изведено на базата на отговорите на участничките чрез попълване на анкетни карти, се изтъква фактът, че жените, които са се разболели от рак на гърдата на по-ранна възраст, са започнали да се бръснат и да използват дезодоранти против изпотяване на по-ранна възраст спрямо жените, които са заболели на по-късна възраст.

Според експертите това заключение не може да бъде възприемано еднозначно, тъй като в проучването не участва контролна група – жени, които не са болни от рак – и по тази причина данните от него не могат да бъдат използвани като потвърждение или опровержение на нито една теза, касаеща последствията от тези хигиенни практики. Също така много жени се обезкосмяват и използват антиперспиранти по-рядко с напредването на възрастта.

Тези фактори също трябва да се вземат под внимание, когато се разглеждат резултатите от въпросното проучване и дори да бъдат считани за много по-обективни от всякакви други хипотези, търсещи връзка между въпросните практики и заболеваемостта от рак на гърдата. Не на последно място, жените, попълнили анкетните карти, са посочили какъв продукт използват към момента на провеждането на проучването, когато вече са били диагностицирани с рак, а не на онези, които са използвали, преди да разберат, че са болни.

Парабените и производните на алуминия са считани за най-опасни за здравето

Здраве

>>> Химични вещества в козметиката, които могат да навредят на вашето здраве

В публикацията, представяща становището на Американското онкологично дружество по темата, са засегнати два въпроса – вредни ли са парабените и ако да – доколко, както и опасен ли е алуминият, съдържащ се в дезодорантите.

Парабени

Парабените са химикали, използвани най-често в хранително-вкусовата и в козметичната промишленост за консервиране на пакетираните продукти. Те могат да бъдат открити в много продукти на декоративната козметика като червила, спирали, основи за грим, фондьотен и други, както и в много продукти, предназначени за грижа за кожата като лосиони, кремове за бръснене и слънцезащитни масла.

Парабените могат се абсорбират през кожата. Постъпването им в организма буди безпокойство у учените, тъй като изследванията показват, че те имат свойства, подобни на тези на естрогена, макар и доста слаби. Естрогенът е женски хормон, който кара клетките на гърдите (както здравите, така и канцерогенните) да нарастват и да се делят. Някои състояния, които водят до повишени нива на естрогена в организма (като липсата на деца, късната менопауза, затлъстяването и други), се свързват с повишен риск от развитие на рак на гърдата.

През 2004 година се провежда неголямо лабораторно изследване на тумори на млечните жлези, при което са открити следи от парабени в някои от взетите проби. Има няколко причини това откритие да не може да се възприема като доказателство за канцерогенните свойства на парабените, изтъквани от експертите.

Учените, провели изследването, търсят наличие на парабени единствено в проби от злокачествени образувания на гърдата. Това по никакъв начин не показва дали, и ако да, до каква степен навлизането на тези съединения в организма има отношение към развитието на ракови клетки в този орган. То свидетелства единствено, че в поразената тъкан има наличие на парабени. Как трябва да се интерпретира тази информация на този етап остава неясно.

Въпреки че парабените имат доказани естрогеноподобни свойства, естрогените, произвеждани от организма, са стотици и дори хиляди пъти по-силни. Ето защо е съвсем логично да се приеме, че естествените естрогени, както и тези, приемани чрез хормонозаместителна терапия, биха могли да играят много по-съществена роля за развитието на рак.

Както вече стана дума по-горе, парабените се използват масово като консервант за продукти, които човек консумира или използва върху тялото си ежедневно. Споменатото прочуване от 2004 година по никакъв начин не спомага за разкриването на източника на парабените, открити в туморите – това би могъл да е както дезодорантът, използван системно от пациентите, така и всеки друг продукт.

Според редица проучвания повечето хора са изложени на въздействието на някакъв вид парабени. Следи от такива съединения са намерени в урината на близо 99% от американските граждани. И въпреки това до момента няма нито едно представително проучване, което да доказва пряката връзка между парабените и определен здравословен проблем, в това число рак на гърдата.

Това далеч не са единствените съединения, попадащи в човешкия организъм, които имитират естествено произведения от фоликулните клетки в яйчниците естроген. По данни на Американската агенция по лекарствата и храните в продуктите на повечето водещи производители на дезодоранти и антиперспиранти, разпространени на пазара в момента, не се съдържат парабени.

Съединения на алуминия

Съединенията на алуминия са една от активните съставки в антиперспирантите. Те блокират потните жлези, така че потта да не може да достигне до повърхността на кожата. Учените допускат, че тези алуминиеви съединения биха могли да се абсорбират от кожата и да предизвикват изменения в естрогеновите рецептори на клетките в тъканта на гърдите. Тъй като естрогенът стимулира растежа както на здравите, така и на раковите клетки, някои учени са на мнение, че именно съставките в антиперспирантите, базирани на алуминия, увеличават риска от развитието на рак на гърдата при системната употреба на този тип продукти.

Същевременно остава неясно какви количества алуминий се абсорбират през кожата. Според изследване, направено с цел установяването количеството на абсорбирания през кожата алуминиев хлорохидрат при третиране на подмишниците с антиперспирант, то е не повече от 0.012%. Или иначе казано става дума за количество, което е с пъти по-малко от онова, приемано от хората ежедневно с храната. Друго проучване относно наличието на алуминий в тъканта на гърдата при установен рак доказва, че концентрацията на този метал в засегнатата тъкан не е по-висока от тази в околната здрава тъкан. На този етап не може да се говори за доказана тясна зависимост между употребата на антиперспиранти, съдържащи алуминий и увеличаването на риска от развитие на рак на гърдата, подчертава се в доклада на Американското онкологично дружество.

>>> Как и защо да преминете към парфюм и дезодорант с натурални съставки

Други често задавани въпроси

Доктор

Авторите на доклада отговарят на още няколко от най-често задаваните въпроси относно безопасността на дезодорантите: Пречат ли антиперспирантите на изхвърлянето на канцерогенните токсини от организма чрез лимфните възли, намиращи се в зоната на подмишниците? Вярно ли е, че мъжете боледуват много по-рядко от рак на гърдата, защото не се бръснат? Каква е причината мамолозите да изискват от жените да не използват антиперспирант или друг вид дезодорант, непосредствено преди да им бъде направена мамография?

Лимфните възли спомагат за изчистването на различни бактерии, вируси и други подобни заплахи за здравето на човешкия организъм, но лимфните възли не изхвърлят токсини чрез потене. Всъщност лимфните възли дори не са свързани с потните жлези – последните са локализирани в кожата, а не в лимфните възли. Повечето канцерогенни субстанции, които попадат в тялото, биват изхвърляни от кръвта чрез бъбреците и черния дроб. Тези, за чието пречистване отговарят бъбреците, се изхвърлят с урината, а онези, които преминават през черния дроб, чрез жлъчката, която се смесва с и изхвърля чрез фекалиите.

Мъжете са много по-малко предразположени към развитието на рак на гърдата основно поради анатомичните особености, отличаващи двата пола – при мъжете тъканта на гърдите е 100 пъти по-малка в сравнение с тази при жените, поради което и вероятността от заболяване при тях е около 100 пъти по-голяма. Хормоните също играят съществена роля. Мъжете, които страдат от различни метаболитни или генетични отклонения, водещи до повишени нива на естроген в кръвта, са изложени на по-висок риск от развитие на рак на гърдата.

Съдържанието на алуминий е причина специалистите да съветват пациентките, които се готвят за мамографско изследване, да не използват какъвто и да било вид дезодорант в деня на извършването му. Един от ранните белези на рак на млечната жлеза, за които се следи при мамография, е наличието на микрокалцификати в тъканта. Алуминият понякога може да бъде изобразен на мамографията като фини петънца, които трудно могат да бъдат различени от микрокалцификатите. Препоръката на лекарите относно дезодорантите цели да се избегнат излишни притеснения и недоразумения при разчитането на резултатите от изследването.

Източник:
  • 3 Dangerous Ingredients Found in Common Deodorants: https://www.annmariegianni.com/dangerous-ingredients-in-deodorant/
  • Antiperspirants and Breast Cancer Risk: https://www.cancer.org/cancer/risk-prevention/chemicals/antiperspirants-and-breast-cancer-risk.html
Още по темата:
  • Хирургът Лиз О’Риърдън: Едва когато и аз станах пациент, разбрах колко погрешен е съветът да не се чете за рака на гърдата в интернет Хирургът Лиз О’Риърдън: Едва когато и аз станах пациент, разбрах колко погрешен е съветът да не се чете за рака на гърдата в интернет
  • Живот след превантивна мастектомия – пътят към приемане на новото тяло Живот след превантивна мастектомия – пътят към приемане на новото тяло
  • Малко момиче се превъплъщава в борбени жени, за да насърчи баба си в борбата й с неизлечима болест Малко момиче се превъплъщава в борбени жени, за да насърчи баба си в борбата й с неизлечима болест
  • Първата пациентка, получила ваксина срещу рак на гърдата: Надявам се историята за моята борба да помогне и на други с тази диагноза Първата пациентка, получила ваксина срещу рак на гърдата: Надявам се историята за моята борба да помогне и на други с тази диагноза
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ модел 952
57.00лв.

ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ модел 952

НИВЕА MEN СТИК СИЛВЪР ПРОТЕКТ 50 мл
12.00лв.

НИВЕА MEN СТИК СИЛВЪР ПРОТЕКТ 50 мл

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР РОЛ-ОН ДЕЗОДОРАНТ С ЛИМОН И ВЪРБИНКА 50 мл
16.90лв. 14.37лв.

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР РОЛ-ОН ДЕЗОДОРАНТ С ЛИМОН И ВЪРБИНКА 50 мл

Нов ПРОМО
ДАМСКИ ДЕЗОДОРАНТ ЖУЛИЕН Д'ИРВИ ЧЕРЕН НОАР СИКРЕТС 200 мл
6.30лв.

ДАМСКИ ДЕЗОДОРАНТ ЖУЛИЕН Д'ИРВИ ЧЕРЕН НОАР СИКРЕТС 200 мл

ЛА РИВ КОМПЛЕКТ ЗА МЪЖЕ BRAVE MAN - ТОАЛЕТНА ВОДА 100 мл. + ДЕЗОДОРАНТ 150 мл.
25.80лв.

ЛА РИВ КОМПЛЕКТ ЗА МЪЖЕ BRAVE MAN - ТОАЛЕТНА ВОДА 100 мл. + ДЕЗОДОРАНТ 150 мл.

СЪРЦЕ ОТ ХИМАЛАЙСКА СОЛ 200 гр.
9.60лв.

СЪРЦЕ ОТ ХИМАЛАЙСКА СОЛ 200 гр.

Коментари към Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 01:52
    Коментирайте "Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Красота и стил
  • Козметика
  • Рак на гърдата
  • В Англия одобриха лекарство, намаляващо риска от рецидив на рак на гърдата
  • Дива мащерка, Бабина душица, Овчарски босилек, Овчарска мерудия, Воленика
  • Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
  • CA 15-3 туморен маркер
  • Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
  • Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
  • Мамография - какво трябва да знаем
  • Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
  • Ръката на Буда
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Опасни ли са напитките Lava Bear?

преди 138 дни, 12 часа и 1 мин.

Могат ли брекетите да причинят сънна апнея и рецесия на долна челюст?

преди 691 дни, 23 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 4 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 5 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 5 часа и 16 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 5 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival