Първата пациентка, получила ваксина срещу рак на гърдата: Надявам се историята за моята борба да помогне и на други с тази диагноза
Докато е на работа, Дженифър Дейвис получава неочаквано обаждане, което променя живота й. Медицинската сестра отсреща й съобщава, че страда от тройно-негативен рак на гърдата. Дженифър има три деца и е ужасена от мисълта как ще им поднесе новината. В същото време е твърдо решена да се възползва от всяко лечение, което увеличава шансовете й да живее. Така научава за клинично изпитване на ваксина срещу тройно-негативен рак на гърдата, което се провежда от американската клиника Cleveland. „Когато разбрах, че съм първата жена, която ще получи ваксината, бях едновременно обнадеждена и уплашена“, споделя тя.
Поставянето на диагнозата тройно-негативен рак на гърдата
Нелекият път за Дженифър започва през февруари 2018 г., когато напипва бучка в гърдата си. Първата биопсия не показва наличие на тумор. През следващите месеци обаче бучката продължава да се увеличава. Жената отново отива в болницата, където й е направено ултразвуково изследване. Лекарите забелязват изменения и назначават извършването на втора биопсия. Седмица по-късно диагнозата й е потвърдена, след което тя се консултира с двама специалисти какво лечение да предприеме.
>>> Приемът на статини е свързан с повишена преживяемост при агресивна форма на рак на гърдата
Химиотерапия и двойна мастектомия
След среща с лекарски екип от клиника Cleveland, Дженифър вече има изготвен план за лечение. Част от него включва няколко курса химиотерапия, лъчетерапия и двойна мастектомия. Пациентката разказва: „След мастектомията държах да разбера дали имам метастази. Хирургът ме увери, че е успял да отстрани засегнатите тъкани и няма признаци, че ракът се е разпространил.“
По време на един от контролните прегледи с онколога Меган Круз жената разбира за клиничното изпитване на ваксина срещу рак на гърдата.
Роля на протеина α-Lactalbumin и действие на ваксината
Екипът, който работи върху ваксината, се ръководи от Винсънт Туохи от Центъра за иновативни проучвания върху рака на гърдата към клиника Cleveland. Нейното действие е насочено към протеина α-Lactalbumin, който при здрави хора спира да се произвежда след приключване процеса на лактация, но почти винаги е налице при пациенти с тройно-негативен рак на гърдата. Ако болестта прогресира, ваксината активира имунната система и я инструктира да атакува тумора, за да спре растежа му.
Специалистът по ракови заболявания на гърдата Г. Томас Бъд, който участва и в клиничните проучвания върху ваксината, пояснява: „Конкретно за тройно-негативния рак на гърдата нямаме нито една терапия, която да е достатъчно ефективна. В дългосрочен план се надяваме, че ваксината ще предпазва здрави хора от развитие на този силно агресивен рак.“
Първа фаза на клиничното проучване
Дженифър участва във фаза 1а от проучването, която е предназначена за пациенти в ранен стадий на тройно-негативен рак, преминали съответното лечение през последните три години, без наличие на ракови клетки към настоящия момент и във висок риск от завръщане на болестта.
Дженифър е наясно, че все още няма лекарство, което да гарантира окончателно излекуване. „Всяка болка връща в мен страха, че умирам. Затова и бях толкова развълнувана, когато разбрах за експерименталната ваксина“, казва още тя. През октомври 2021 г. тя се записва в клиничното проучване и получава първата доза от ваксината. Не се е колебала и за миг. Признава, че от тогава не поглежда назад към миналото.
Трикратен прием на ваксината
Всички доброволци в първа фаза получават три дози от лекарството, като интервалът между тях е 2 седмици. През цялото време лекарите следят състоянието им за евентуални странични ефекти и имунна реакция. Жената получава последната си доза през ноември 2021 г. и споделя, че не е имала сериозни оплаквания.
„Съпругът ми дойде с мен за поставянето на първата ваксина, а майка ми – за втората и третата. Не знам дали бих могла да отида отново там сама и съм им благодарна за подкрепата“, разказва Дженифър.
Втора фаза на клиничното проучване
През февруари 2023 г. стартира втората фаза 1b от изпитанията на ваксината срещу тройно-негативен рак на гърдата. В нея имат право да участват хора, които не са болни от рак, но са застрашени и затова са избрали да се подложат на профилактична мастектомия с цел минимизиране на риска.
Почти 5 години, откакто е в ремисия, 46-годишната Дженифър все още ходи на контролни прегледи при д-р Круз. Въпреки че е твърде рано да се прецени доколко ефективна е ваксината, многодетната майка се надява, че нейната лична история ще помогне на много други пациенти, диагностицирани с рак на гърдата.
First Patient to Receive Breast Cancer Vaccine Shares Health Journey: https://my.clevelandclinic.org/patient-stories/647-first-patient-to-receive-breast-cancer-vaccine-shares-health-journey
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- CA 15-3 туморен маркер
- Ръката на Буда
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
- Мамография - какво трябва да знаем
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- KI-67 протеин тест
- Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата
Коментари към Първата пациентка, получила ваксина срещу рак на гърдата: Надявам се историята за моята борба да помогне и на други с тази диагноза