Видинско-ломски диалект
Диалектите са неизменна част от езика на даден народ. Те не просто са интересно отклонение от книжовната норма. Те всъщност са основата, върху която стъпва и се формира официалната кодификация. Териториалните диалекти са такава езикова разновидност, която обема конкретен географски ареал и служи за пълноценното общуване в него.
От зараждането на един език колкото по-изолирано и по-затворено живеят различните социуми, носители на конкретния говор, толкова той започва да се развива в отделни насоки. Именно така се развиват териториални диалекти.
В българските земи има сравнително голямо разнообразие от диалекти, за разлика с руския например, който е слабо разчленен, въпреки огромните територии, в които се говори.
Днес употребата на диалект не се приема добре в ежедневната комуникация. А с влиянието на книжовния език, идващо от телевизия, книги и пр., дори започва с бързо темпо да изчезва като явление.
Все още обаче диалектни особености съществуват в много краища от България. Един от най-колоритните териториални говори днес е видинско-ломският. Името ясно показва къде се среща.
Ако решите да посетите областта, ще срещнете много интересни неща в речта на местните. Например често се появява употреба /У/ на мястото на /Ъ/: /пут/ (път); /мутили/ (мътили) и др.
Подобна замяна има и с думи, в които /Е/ или /И/ се изговаря като /Ъ/: /едън/ (един); /старъц/ (старец); /венъц/ (венец) и пр.
Характерна за голяма част от западните диалекти е съгласна /Р/, която се изговаря толкова звучно, че няма нужда от съседна гласна: /навръже/ (навърже); /фркне/ (фръкне), /фркато/ (птица) и др.
Ако идете там и чуете човек да говори за себе си в множествено число, ще бъде напълно нормално, колкото и да ви учудва в първия момент. Носителите на диалекта няма да кажат /дам/, /кача/ и /доя/, а /дадем/, /качим/, /доим/. Освен това ще чуете и личното местоимение /аз/ в диалектната форма /йа/.
Промените от този тип не приключват дотук. Други нестандартни местоименни форми са:
- /он/ (той)
- /она/(тя)
- /оно/ (то)
- /они/ (те)
- /нийна/ (нейна)
- /нина/ (тяхна)
Голяма част от лексиката е неразбираема за хора от други краища на страната. Там може да срещнете думи като: /свиден‘е/ (извара); /пловка/ (патица); /барабин‘як/ (мравка); /ексер/ (пирон) и пр.
Може би тези разлики от книжовната норма не ви изглеждат особено впечатляващи, но ако чуете речта на човек от този край, който пази традициите в говора, със сигурност ще трябва да се съсредоточите и да се замислите сериозно, за да разберете дори малка част от това, което ви казва.
За да видите нагледно и да усетите същинския видинско-ломски диалект, може да прочетете следната извадка от текст, записан в с. Брусарци, Ломско.
(Имайте предвид, че за да се предаде цялостно автентичността на текста, той не е обременен с книжовна норма.)
Автор: Милена Минчева
Източник:
Иванов, Й. Българска диалектология. София, 1994
Иванов, Й. Българска диалектология. Хрисотматия. Пловдив, 1984
Снимки: unsplash.com; ibl.bas.bg
- 7 уникални и непреводими фрази от целия свят
- Финландски илюстратор създава родословно дърво, което показва връзките между световните езици
- Запознайте се с 5 уникални думи, които описват емоционални състояния и не могат да бъдат преведени на други езици (1 част)
- Вижте кои езици са най-влиятелните в света. Прочетете повече за изследването на глобалната езикова мрежа (карта+видео)
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- 23 трика за пълноценна комуникация с околните
- Музиката помага на децата да усвояват чужди езици
- 7 уникални и непреводими фрази от целия свят
- Финландски илюстратор създава родословно дърво, което показва връзките между световните езици
- 21 думи на чужди езици без аналог в българския език, които бихме искали да откраднем
- Кои са най-трудните за научаване езици (инфографика)
- Всяко бебе ни говори с плача си по свой собствен начин
- Аз ли съм твърде чувствителен или ти – твърде груб
- 17 психологически трика, с които да накарате околните да ви харесват
- Алкохолът помага в научаването на чужди езици
Коментари към Видинско-ломски диалект