Ботокс и филъри за лице: Какво всъщност знаем за дългосрочните им ефекти
От изкривени физиономии до парализа на лицеви мускули – всички сме виждали хора, които изглеждат странно след прекаляване с ботокс или филъри за лице (дермални пълнители). Освен това не са малко и случаите на жени, желаещи да изглеждат млади, които остават слепи или с гнойни рани след неуспешни козметични процедури.
Пазарът на нехирургични козметични процедури процъфтява – желанието за плътна, младо изглеждаща кожа или перфектното лице, очевидно надделява над страховете от лоши резултати или медицински усложнения. Инжекциите с ботулинов токсин и дермални пълнители сега са най-разпространените нехирургични процедури в световен мащаб и се очаква пазарът им да нарасне с още 15,4% до 2030 г.
Защитниците им настояват, че е възможно да се извършват напълно безопасно и с много добри резултати. Последните проучвания обаче карат някои лекари да се съмняват колко наистина знаем за дългосрочните ефекти на козметичните процедури.
Нехирургични козметични процедури
Дермалните пълнители представляват гелообразни субстанции, използвани за запълване на бръчки в областта на бузите и устните. Те се използват от 70-те години на миналия век, когато започва да се инжектира говежди колаген, но се налагат в началото на XX век, когато са одобрени първите пълнители на базата на хиалуронова киселина – вещество, отговарящо за хидратацията на кожата и нейното овлажняване.
Горе-долу по същото време в козметиката започват да се използват инжекциите с ботулинов токсин – най-известната марка е Botox – след години употреба за лечение на мускулни спазми. Те действат чрез временно отпускане на лицевите мускули, като помагат за изглаждане на бръчките.
През първите години подобни процедури са строго пазена тайна на по-възрастните жени, търсещи дискретно решение за стареенето на кожата. Все по-често обаче по-младите жени и мъже ги използват, за да подобрят външния си вид, вдъхновени от известни личности в социалните медии и телевизионните реалити шоута.
Нарастване на случаите на медицински усложнения
Бумът на козметичните процедури е съпроводен с нарастване на случаите на медицински усложнения. Save Face, регистър на акредитирани козметични специалисти в Обединеното кралство, съобщава, че е получил 2824 жалби през 2022 г. – спрямо 2436 през 2021 г. и 2082 през 2020 г. Над две трети от тях са свързани с филъри за лице и почти една четвърт с ботокс.
Директорът на Save Face Аштън Колинс вярва, че тези цифри отразяват големия брой процедури, които се извършват, както и естеството на инжекциите, които в некомпетентни ръце могат да доведат до инфекции и запушени кръвоносни съдове. „В експертни ръце рискът от усложнение е сведен до минимум, а ако се стигне до такова, то се управлява ефективно. Но тъй като все повече некомпетентни лица извършват подобни процедури, наблюдаваме огромно увеличение на случаите на усложненията.“, коментира Колинс.
Въпреки че филърите на базата на хиалуронова киселина могат да бъдат разтворени чрез инжектиране на ензим, наречен хиалуронидаза, това не са единствените пълнители на пазара и пациентите невинаги знаят какво им се поставя. Дори и да разтворим пълнител, времето е от съществено значение. За съжаление, в много случаи пациентите са склонни да търсят помощ доста късно, което значително затруднява корекцията на щетите. В такива случаи реконструктивната хирургия е единствената възможност.
>>> След неуспешна процедура за разграждане на филъри: „Животът ми се промени завинаги“
Ставайки свидетел на подобни усложнения, д-р Дейвид Заргаран, пластичен хирург в лондонската болница Royal Free, решава да проучи хората, които стоят зад несполучливите козметични процедури. Заедно с колеги от Лондонския университетски колеж, той оценява уебсайтовете на 3000 естетични клиники в Обединеното кралство, сверявайки техники практикуващи лекари с професионални органи като Генералния медицински съвет и Съвета за медицински сестри и акушерки. Проучването разкрива, че 32% са лекари, докато 24% са зъболекари, 13% медицински сестри, 12% козметици и 8% стоматологични сестри. Важно е да се отбележи, че проучването обхваща само практикуващи специалисти в клиники – много други рекламират услугите си в социалните медии и извършват процедури в собствените си домове.
Рисковете от ботокса
Въпреки че повечето експерти са съгласни, че инжекциите с ботулинов токсин са по-безопасни, тъй като ефектите от лошото приложение обикновено изчезват след три до четири месеца, съществуват опасения, че не се докладват всички странични ефекти. Това значително затруднява определянето на броя усложнения вследствие на подобни процедури.
След преглед на медицинската литература, свързана с инжекциите с ботулинов токсин, екипът на Зангаран открива, че проблеми като синини, главоболие, гадене и парализа засягат около един на всеки шест потребители. И все пак, въпреки че приблизително 900 000 инжекции, подобни на ботокс, се поставят всяка година в Обединеното кралство, докладваните нежелани реакции през предходните 29 години са едва 188.
Ботулиновият токсин е продукт, който се отпуска само с рецепта, което означава, че по закон трябва да се инжектира само след консултация с квалифициран специалист, като лекар, зъболекар, фармацевт или медицинска сестра, предписваща лекарства. Въпреки че това трябва да означава, че квалифицираният специалист има добри познания по анатомия и как да се справи с нежеланите реакции, предписващият невинаги е човекът, който поставя инжекциите.
Има много специалисти, които поставят инжекции, без да предлагат медицинска консултация. „Вместо това те работят с човек, който е готов да предпише продуктите, без да се срещне пациента, или което е по-тревожно, мнозина си купуват евтин ботулинов токсин в интернет.“, коментира Колинс. „Виждали сме някои ужасяващи случаи, при които хора си инжектират вещество, което са вярвали, че е ботокс, но се е оказало говежди желатин. Подобни рискови процедури причиняват сериозни анафилактични реакции на не малка част от хората.“
92% от потребителите, подали жалба до Save Face, не са се консултирали предварително със специалист, а над 20% са използвали нелицензирани или фалшиви продукти.
През септември 2023 г. правителството на Обединеното кралство започна консултации относно това как да се направят нехирургичните козметични процедури по-безопасни. Това може да включва ограничаване на хората, които могат да извършват определени високорискови процедури или въвеждане на възрастови ограничения за тези, които се подлагат на подобен тип интервенции.
И все пак, дори и в способни ръце, наистина ли знаем достатъчно за дългосрочното въздействие на подобни процедури, за да сме сигурни, че са безопасни?
Дългосрочните ефекти
Преди няколко години д-р Гавин Чан, козметичен лекар, който прекарва много време в инжектирането на дермални филъри, забелязва, че някои от пациентите му се връщат с оплаквания, като например подпухналост около очите, пет до седем години след поставянето на инжекция.
Това е странно, защото се предполага, че филърите на базата на хиалуронова киселина издържат само до 18 месеца. Поради това Чан решава да насочи някои от пациентите си за ЯМР. „Почти всички случаи показаха наличието на пълнител, който се задържа много по-дълго от година и половина.“, коментира Чан.
Има и друг проблем, който притеснява д-р Чан, а именно, че някои хора не спират след първата процедура, а продължават, без да могат да спрат. Възможността хората да се пристрастят към подобни процедури започва да тревожи и други изследователи. Проф. Дейвид Вейл от South London and Maudsley NHS Trust и колегите му провеждат проучване, оценяващо мотивацията на 24 жени, които са се подлагали ненужно на няколко процедури за уголемяване на устните и твърдят, че са доволни от резултата. Според изследователите подобни процедури могат да подхранват телесно дисморфично разстройство – тревожно разстройство, свързано с външния вид на тялото.
„В психиатрията бихме описали това като продължителна употреба, въпреки осъзнаването на вредата, което е една от характеристиките на пристрастяващото поведение.“, коментира д-р Клои Сондърс, докторант в Университета „Орхус“ в Дания и съавтор на проучването. „Съществува и един натрапчив аспект – да се чувстваш принуден да направиш нещо, но да не си удовлетворен от резултата и да пожелаеш пак да го направиш.“
Проучването, публикувано в Aesthetic Surgery Journal, идентифицира една общ – жените са излагани многократно на изображение на големи устни в Instagram и стават все по-недоволни от естествената си форма на устните за относително кратък период от време. Това, според учените, е възможно да ги подтиква към търсене на леснодостъпни, незабавно удовлетворяващи козметични процедури.
Очевидно не всеки се пристрастява към поставянето на филъри или други корекции, но е важно практикуващите и пациентите да са наясно с този проблем и с възможността за „отклоняване на възприятието“ относно външния вид.
More and more people are having ‘tweakments’. But what do we really know about the long-term effects?: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2023/oct/02/tweakments-market-booming-what-do-we-know-about-long-term-effects
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С БОТОКС ЕФЕКТ 3 мл * 2
ВИКТОРИЯ БЮТИ КОЛАГЕН ДЕТОКС ДНЕВЕН И НОЩЕН КРЕМ С БОТОКС ЕФЕКТ 60 - 75 години 50 мл
ИВЪНСУИС СТЯГАЩ И ПОВДИГАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл
КРЕМ ЗА ОКОЛООЧЕН КОНТУР С БОТОКС ЕФЕКТ 600 мг CBD 30 мл WEEDNESS CBD
ВИТЕКС НОЩНА МАСКА ФИЛЪР С ЛУМИСФЕРИ ЗА ЛИЦЕ, ШИЯ И ДЕКОЛТЕ 100 мл
БЕЛИТА ПЛЕКС ТЕРАПИ ФИЛЪР ИНЖЕКЦИЯ ЕКСПРЕСНО СВЪРЗВАНЕ ЗА КОСА 80 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- 49-годишната Лана: След разграждане на филъра устните и бузите ми хлътнаха
- Ботокс: приложение, ползи и рискове
- След неуспешна процедура за разграждане на филъри: „Животът ми се промени завинаги“
- Лечение при хиперхидроза (прекомерно изпотяване)
- Желатинът – по-добър от мезотерапията и ботокса в борбата с бръчките, целулита и стриите
- Инжектирането на ботулинов токсин намалява пристъпите на мигрена
- Ботокс: как един от най-смъртоносните токсини започва да изглажда бръчки
- Намаляването на бръчките се ускорява при съчетаването на ботокс и упражнения за лице
- Ботоксът регулира емоциите при пациенти с депресия и гранично личностно разстройство
- БОТОКСЪТ - ОТРОВНАТА КРАСОТА
Коментари към Ботокс и филъри за лице: Какво всъщност знаем за дългосрочните им ефекти