След неуспешна процедура за разграждане на филъри: „Животът ми се промени завинаги“
През последните години козметичната индустрия се развива постоянно и е изключително популярна в целия свят, особено сред нежната част от населението. Повечето жени изпитват неистов страх от стареенето и появата на бръчки по лицето, поради което често прибягват към различни методи за подмладяване. Филърите за лице са само една от многото опции, но, за съжаление, освен положителни отзиви, са налични и немалко съобщения за тежки странични ефекти след тяхното разграждане.
Опитът на Елке
Елке е на 33 години, когато решава да се подложи на процедура за поставяне на филър в устните. За младата жена от Мелбърн промяната е ново начало след изолацията през 2020 г., наложена поради разпространението на SARS-CoV-2. „Очаквахме едно страхотно лято и исках да се почувствам още по-страхотно.“, споделя Елке.
Няколко месеца по-късно, когато решава да премахне филъра, младата жена започва да търси възможности за неговото разграждане чрез инжектиране на хиалуронидаза. Тя споделя, че процедурата е била рекламирана като рутинна и че никой не я е предупредил за потенциалните рискове.
Едва две седмици след процедурата Елке се сблъсква със страничните ефекти – увисване на кожата на лицето и пронизваща болка. „Животът ми се промени завинаги. Изпитвах толкова силна болка, сякаш някой беше притиснал главата ми в менгеме.“ Поради тежестта на симптомите Елке се премества в Куинсланд, за да бъде по-близо до семейството си, тъй като няма възможност да работи.
Нужда от регулиране
През последните години се наблюдава ръст на броя на пациентите, които настояват за по-добро регулиране на козметичната индустрия, тъй като се увеличават съобщенията за опустошителни наранявания, болка и странични ефекти след извършване на разкрасителни процедури.
>>> Линда Еванджелиста: Тялото ми изглежда ужасно заради козметична процедура
Guardian Australia разговаря с десетки жени, които споделят, че са получили странични ефекти в резултат на инжектиране на ензим, наречен хиалуронидаза. Хиалуронидазата или хиалазата се използва при очни операции и други медицински процедури, с цел разрушаване на съединителната тъкан, което позволява на инжектираните вещества да се разпространят и абсорбират по-бързо. Увеличената му употреба в австралийските клиники обаче предизвиква загриженост сред някои експерти на фона на съобщенията за пациенти, изпитващи пареща болка и повишена отпуснатост на лицето.
Какво казва науката?
Използването на хиалуронидаза е изследвано от д-р Даниел Езра чрез малко проучване, включващо 150 души. Пластичният хирург, базиран в Лондон, установява, че около 20% от участниците съобщават за неблагоприятни промени, включително обезцветяване и хлътване на лицето.
„Моето мнение е, че определено има нещо. Трудно е да се повярва, че стотици хора по цял свят просто си внушават.“, коментира Езра. „Не можем да направим никакви заключения въз основа на едно проучване, което е сравнително малко, но се надяваме, че то ще повдигне достатъчно въпроси.“
Необходимост от обучение за използване на хиалуронидаза
Д-р Навийн Сомия, хирург в Сидни и бивш председател на Австралазийското дружество на естетичните пластични хирурзи, коментира, че хиалуронидазата е много ефективна за премахване на козметични филъри, но носи реален риск, поради което я използва само при необходимост. Сомия е на мнение, че ензимът е способен да унищожи част от естествената хиалуронова киселина в лицето, а не само поставения пълнител. „Разумно е да се предположи, че ако е насочен към хиалуроновата киселина в лицето, ензимът не може да направи разлика.“, категоричен е хирургът.
Според д-р Навийн Сомия австралийските регулатори трябва да определят ензима като разтворител на филъри, за да може да бъде правилно регулиран.
Веществото обикновено се предлага в прахообразна форма, преди да се разтвори в инжекционна течност чрез смесване с вода, физиологичен разтвор или анестетик. Към момента няма официални насоки относно съотношенията, нито с какво трябва да се смесва ензимът. „Необходима е повече информация относно безопасната му употреба.“, коментира Сомия.
В изявление от Ahpra заявяват, че не са запознати за наличието на значителни проблеми с употребата на ензима и насърчават „всеки, който мисли да си направи козметична процедура, да се информира, за да направи безопасен избор“. „Очакваме практикуващите да информират клиентите си за процедурите и всички рискове.“
‘Life changed forever’: Australians speak of side-effects and pain after having cosmetic fillers dissolved: https://www.theguardian.com/australia-news/2022/sep/06/cosmetic-fillers-facial-dermal-dissolve-hyaluronidase-australian-patients-bone-crushing-pain-side-effects
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОНИКЕ PROCUTASE+ ЙОНЕН ХИДРОГЕЛ 50 мл
ДЕРМАКОД ФИЛЪР С ХИАЛУРОН 100% 15 мл.
Безплатна доставка за България!ВИТЕКС ХИАЛУРОН ГОЛД СЕРУМ - ФИЛЪР ПРОТИВ БРЪЧКИ С 1.5% ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 10 мл
ВИТЕКС ФАРМАКОС ДЕД СИЙ НОЩЕН КРЕМ ФИЛЪР АБСОЛЮТНО ПОДМЛАДЯВАНЕ 55+ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ 50 мл
ШИМАНИ BO FI РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ С КОЛАГЕН И ФИЛЪР ЕФЕКТ 50 мл
ЕУЦЕРИН ХИАЛУРОН ФИЛЪР + ЕЛАСТИСИТИ 3D серум 30 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Козметика
- 49-годишната Лана: След разграждане на филъра устните и бузите ми хлътнаха
- Кърмене и козметични процедури
- Линда Еванджелиста: Тялото ми изглежда ужасно заради козметична процедура
- Популярни козметични процедури, които са вредни за здравето
- Ботокс и филъри за лице: Какво всъщност знаем за дългосрочните им ефекти
- Кои са най-ефикасните плодови козметични процедури?
- 10 разлики между професионалните и домашните козметични процедури
- Кортни Кокс за филърите: Не осъзнавах, че съм прекалила
- Хил клиник работи с новите швейцарски филъри
Коментари към След неуспешна процедура за разграждане на филъри: „Животът ми се промени завинаги“