Пластичният хирург Майкъл Прейгър: Ботоксът и филърите се превърнаха в съвременно мерило за красота
„Младото поколение, което прекарва голяма част от времето си в Инстаграм, вярва, че естетичните корекции символизират висок статус, но не се замислят за рисковете от тях“, споделя д-р Майкъл Прейгър, наричан още „кралят на ботокса".
Според лекаря младите хора „са изпуснали края“ и вече прибягват до хирургична намеса с единствената цел да изглеждат като лицата от обработените и публикувани в социалните мрежи снимки. Прейгър не се притеснява да критикува и част от колегите си, които са допринесли за налагането на негативната тенденция.
Стремеж към показност
Доскоро ботоксът и филърите за бръчки бяха спасение за по-възрастните пациенти, които търсеха дискретни начини за подмладяване. Днес дискретността отстъпва на желанието за показност, което хората под 30-годишна възраст изпитват. Техният стремеж е да покажат на света, че изглеждат по-добре, да бъдат забелязани.
Майкъл Прейгър, който има клиника в Найтсбридж, Лондон, смята, че стигмата, свързана с драстичната промяна на външния вид, отдавна е заличена и вече е по-скоро заявка за висок статус в обществото, отколкото повод за срам.
Вижте тази публикация в Instagram.
Той сравнява разкрасяващите процедури с маркови дрехи – и едните, и другите служат да докажат пред обществото, че човекът е в крак с модата. 54-годишният специалист по естетична хирургия допълва: „Тенденцията вече е набрала скорост и за това си има причина. Младежите под 30 години не са играли с часове по детските площадки, както ние едно време, а са прекарвали дните си пред екраните. Това е техният живот.“
Все повече тийнейджъри се подлагат на козметични процедури
По данни на британската парламентарна група по въпросите на естетическата хирургия през 2021 г. козметичните неинвазивни процедури бележат „значителен ръст“. Всяка година във Великобритания се поставят близо 900 000 инжекции с ботокс.
Д-р Тамара Грифитс, член на Британската асоциация на дерматолозите, е разтревожена от увеличаващия се брой деца и тийнейджъри, които следват тенденцията и също избират ботокса и филърите за кожа.
Това наложи въвеждането на официална забрана за извършване на разкрасителните процедури на лица под 18-годишна възраст, а през 2022 г. британското правителство разработи национална програма за получаване на лиценз. Някои политици обаче са на мнение, че мерките не са достатъчни и трябва да се потърсят други начини за предпазване на младежите, без да се навреди на индустрията.
По-строг контрол върху извършваните процедури във Великобритания
От здравното министерство във Великобритания разкриха, че направена през 2022 г. поправка в Закона за здравето и здравните грижи ще даде повече правомощия на правителството в тази посока. Неговият говорител уточни: „Схемата за лицензиране инкриминира всеки опит за извършване на конкретните нехирургични процедури от клиники или специалисти без лиценз.“
Ролята на известните личности и социалните мрежи
Социалните медии и известните личности играят много важна роля в оформянето на тенденции сред младите. Сестрите Кардашиян са едни от най-големите привърженици на корекциите във външния вид и го афишират непрекъснато. Моделът и риалити звезда Кайли Дженър, на 25, признава, че има филър в устните, 38-годишната Клои Кардашиян споделя, че на пластичната хирургия трябва да се гледа като на обикновен грим, а сестра й – 42-годишната Ким Кардашиян, често разказва за опита си с поставянето на ботокс и лазерните разкрасителни процедури. И трите сестри имат почти 100 милиона последователи в Инстаграм.
26-годишната Бела Хадид, която е последвана от 56 милиона потребители в Инстаграм, се подлага на корекция на носа още на 14-годишна възраст.
Актрисата Оливия Колман пък не крие слабостта си към ботокса.
И сред мъжете има любители на подмладяващите процедури. 33-годишният певец Джо Джонас наскоро се появи в реклама на Xeomin – алтернативен на ботокса продукт.
Телесно дисморфично разстройство – изкривена представа за собственото тяло
Според д-р Майкъл Прейгър „младите хора прекаляват с разкрасителните процедури и се гордеят с това“. Той допълва, че нараства броят на лекарите и пациентите с телесно дисморфично разстройство (ТДР), което вероятно също допринася за затвърждаването на тенденцията.
Д-р Дарън Макиоун от Британския колеж по естетична медицина изследва последиците от подлагането на козметични процедури върху психичното здраве на човека. Експертът твърди, че около 10% от хората, които желаят да коригират външния си вид, наистина страдат телесно дисморфично разстройство, като 80% от тях не са удовлетворени от крайния резултат. Лекарят разкрива, че 8% от пациентите са на възраст 18-24 години, а по-голямата част са между 35 и 60 години. Той и колегите му извършват 282 960 процедури по запълване на бръчки с филъри през 2021 г., което представлява 100% ръст в сравнение с предходната 2020 г. Макиоун не изключва повечето козметични процедури да се извършват в салони за красота без лиценз и от неквалифицирани служители.
Пластичният хирург д-р Прейгър споделя: „Много хора се стремят да постигнат визията, която им предлагат филтрите в социалните мрежи. Искат да видят точно това в огледалото.“ Той не е краен в позицията си – не осъжда, но и не се радва на случващото се. Онова, което го тревожи, е голямото разминаване между начина, по който пациентите се възприемат, и начина, по който наистина изглеждат.
Психологически последици от пандемията
Експертите твърдят, че пандемията от коронавирус и дългата изолация са подтикнали много хора да се подложат на разкрасителни процедури. Локдаунът и видео разговорите сякаш изкривиха представата им за самите тях и повлияха негативно на психичното им здраве. Ботоксът и запълването на бръчки се превърнаха в нещо нормално, като татуировките например.
Специалистите по естетична хирургия изтъкват една сериозна разлика между процедурите днес и в миналото. Преди години основната цел е била корекциите да останат незабелязани, а днес точно обратното – да бъдат видени от всички, защото днес те носят послание, че следваш тенденциите.
>>> Защо пандемията от COVID-19 засили интереса към пластичните операции
Д-р Прейгър: "Нужна е промяна в начина на мислене на младите хора, а не в законите"
Младите хора, които разполагат с ограничен бюджет и зависят от родителите си, често се насочват към салони със съмнителна репутация и си поставят филъри с ниско качество. Прейгър не вижда как могат да бъдат спрени обаче. Той припомня, че мода по отношение на визията винаги е имало - модерните „парижки устни“ през 90-те години или изкусителните устни като на анимационната героиня Jessica Rabbit през 2000 година. Лекарят не смята, че е необходимо да се въвеждат строги законови промени, които да предпазят младите хора от драстични и често ненужни естетични корекции. Той вярва, че най-важна е промяната в начина им на мислене.
Майкъл Прейгър признава, че се срамува от козметичната индустрия и не желае да има нищо общо с нея. Той не се притеснява от личния избор на пациентите си, а от това, че налагащите се тенденции уронват престижа на професията му. Лекарят обаче не отрича предимствата на ботокса и филърите и ги определя като „чудесни медицински средства, с които могат да се постигнат невероятни резултати“, при условие, че се използват от квалифициран и добре обучен персонал.
‘They’ve lost the plot’: leading cosmetic doctor says under-30s are overdoing Botox and fillers: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2022/dec/18/cosmetic-surgeon-botox-fillers-instagram-generation-safety-concerns
Снимка: Instagram
- Правят ли пластичните операции по-щастлив и уверен човека
- Да бъдеш жива кукла – ежедневна мисия и идеал за красота
- Жена харчи 76 000 долара за пластични операции, които да й помогнат да постигне "перфектното" тяло
- Желатинът – по-добър от мезотерапията и ботокса в борбата с бръчките, целулита и стриите
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛИПОЕЛАСТИК ДАМСКО КОМПРЕСИВНО БОДИ БЕЗ РЪКАВ MH SPECIAL COMFORT
Безплатна доставка за България!ЛИПОЕЛАСТИК TD VARIANT СЛЕДОПЕРАТИВНО КОМПРЕСИВНО ОБЛЕКЛО
Безплатна доставка за България!ЛИПОЕЛАСТИК КОМПРЕСИВНИ СЛЕДОПЕРАТИВНИ РЪКАВИ AS VARIANT
ЛИПОЕЛАСТИК VH BODY VARIANT СЛЕДОПЕРАТИВНО КОМПРЕСИВНО БЕЛЬО
Безплатна доставка за България!ЛИПОЕЛАСТИК КОМПРЕСИВЕН КЛИН VF VARIANT
Безплатна доставка за България!ЛИПОЕЛАСТИК PI PREMIUM СЛЕДОПЕРАТИВЕН СУТИЕН
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Ботокс: приложение, ползи и рискове
- Лечение при хиперхидроза (прекомерно изпотяване)
- Ботокс и филъри за лице: Какво всъщност знаем за дългосрочните им ефекти
- Желатинът – по-добър от мезотерапията и ботокса в борбата с бръчките, целулита и стриите
- Инжектирането на ботулинов токсин намалява пристъпите на мигрена
- Ботокс: как един от най-смъртоносните токсини започва да изглажда бръчки
- Намаляването на бръчките се ускорява при съчетаването на ботокс и упражнения за лице
- Уолтър Йео – първият пациент претърпял пластична операция на лицето през 1917 година
- Ботоксът регулира емоциите при пациенти с депресия и гранично личностно разстройство
- БОТОКСЪТ - ОТРОВНАТА КРАСОТА
Коментари към Пластичният хирург Майкъл Прейгър: Ботоксът и филърите се превърнаха в съвременно мерило за красота