Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Красота и стил Нашето тяло Защо пандемията от COVID-19 засили интереса към пластичните операции

Защо пандемията от COVID-19 засили интереса към пластичните операции

от 14 окт 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо пандемията от COVID-19 засили интереса към пластичните операции - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Джейн е на 40 години и работи като специалист по психично здраве. Тя никога не се е притеснявала от начина, по който изглежда. Докато не преминава изцяло на дистанционен режим на работа. В един момент жената усеща, че все повече се страхува от виртуалните срещи в „Microsoft Teams“. Лицето й е някак по-закръглено, носът – сякаш по-голям, а горната устна – по-тънка, отколкото й се е струвало преди.
„Винаги съм мислела, че съм привлекателна. Чувала съм много комплименти. Но никой не го прави по време на видео разговор“, споделя Джейн.

През месец юни тази година тя решава да внесе промяна и се подлага на козметична процедура за инжектиране на филър в устните. Толкова е доволна от резултата, че възнамерява да я повтаря всяка година.

Новият феномен „Zoom дисморфично разстройство“

платформа ZoomПандемията през 2020 г. наложи повечето от нас да работят от дома и да общуват с колегите и приятелите си чрез видео чат. Точно тогава учените забелязват нов феномен, който наричат „Zoom дисморфично разстройство“. Месеците на виртуални срещи, които неминуемо принудиха всички да се гледат по-често в  екрана на компютъра, промениха представата за външния ни вид. Физическите ни несъвършенства изведнъж станаха още по-очевидни и нетърпими.

Шади Курош, дерматолог от Масачузетс, е тази, която дава име на феномена. Миналото лято, когато нейната клиника отново отваря врати за консултации на живо, тя забелязва засилен интерес към козметичните процедури като инжектиране на ботокс или филъри, лазерно подмладяване и химичен пилинг. Специалистът провежда изследване, свързано с тенденцията, което бе публикувано в края на 2020 г.

„Изненадана бях, че хората се притесняват не само от коронавируса, но и от начина, по който изглеждат“, признава Курош.
Още по-изненадана е, когато вижда, че въпреки възобновяването на физическото общуване, консултациите, свързани с разкрасителни процедури, не намаляват.

Във второ проучване, което е публикувано в „International Journal of Women’s Dermatology“, дерматологът и нейният екип изчисляват, че 71% от участниците не са сигурни дали биха се справили със срещи и разговори лице в лице, а трима от десет души планират да променят външния си вид, преди това да се случи.

Разбира се, феноменът не се дължи единствено на платформата „Zoom“, но наложилата се като основна онлайн комуникация отвори кутията на Пандора.

Ефектът на кривото огледало

Множество психологически изследвания доказват, че прекарването на твърде много време пред огледалото е признак за несигурност. Според Курош отражението в камерата по време на видео разговор не е реално, а по-скоро наподобява това в криво огледало.
Камерите, които ни заснемат фронтално, в комбинация с твърде приближения фокус, изкривяват чертите ни. Очите изглеждат по-малки, а носът – по-голям. Също така хората не обичат да се виждат отстрани как гледат другите.

Още в самото начало на пандемията експертите забелязват, че се увеличава броят на хората, които губят реална представа за това как изглеждат. „Сякаш всички започнаха да виждат фините бръчици около очите си, които най-вероятно са резултат от взирането в екрана“,
допълва Курош.

Пластичните хирурзи отдавна са запознати с разстройството телесно дисморфично разстройство, което се среща все по-често заради филтрите в социалните медии и обработените снимки на известни личности, разпространявани в интернет. За щастие, все пак голяма част от хората осъзнават, че филтърът в „Snapchat“ например не отразява истинския живот. Психологът намира „Zoom дисморфично разстройство“ за по-опасна, тъй като те не знаят, че и видео разговорите могат да ги накарат да вярват, че изглеждат зле.

жена пред компютър

Дългосрочните негативни последици от дистанционния режим на работа

Негативният ефект от дългия престой пред камерата у дома може да бъде много сериозен и дълготраен. Джейн е консултант по маркетинг от Лос Анджелис в разцвета на силите си. Преди избухването на пандемията от коронавирус тя няма навика да се суети дълго пред огледалото. Когато започва да прекарва 40 часа седмично в „Zoom“, работейки от вкъщи, жената изведнъж забелязва несъвършенства, които по-рано не са й правили впечатление, като например недостатъчно гладката й кожа. Тъй като няма възможност да се подложи на козметични процедури, Джейн опитва всичко друго – ринг лампа, каквато използват фотографите, филтри в „Zoom“ и по-сериозни грижи за лицето. Донякъде успява да реши проблема, като използва „blur“ ефекта за прикриване на малки несъвършенства, докато провежда служебните си разговори. След като те приключат обаче, мисълта, че кожата й не изглежда добре, не я напуска. С тъга признава: „Когато 8 часа си гледал отражението си, обработено с филтри в „Zoom“, представата ти за красиво и грозно наистина се изкривява. Усещаш, че дори малкото разширени пори вече са ужасни.“

Не всички имат късмета на Джейн да променят визията си с помощта на опциите в платформите. Беки Шварц е на 27 години, от Вашингтон. Тя заема ръководна позиция в компания за кариерно консултиране. В началото на пандемията е диагностицирана с автоимунното заболяване лупус. То води до тежък косопад, а според Беки лечението със стероиди подува лицето й и така то изглежда по-закръглено. Не след дълго изпада в депресия, заради която спира да поддържа добра хигиена и да се грижи за себе си.
Жената споделя, че „всеки нов проблем, свързан с външността й, я кара все по-дълго да се взира в камерата по време на виртуални срещи.“

За да не й се налага да вижда своя образ на екрана, Беки измисля различни извинения като например, че камерата й не работи, или се включва от телефона си. В случаите, когато няма друг начин, тя създава специален декор зад себе си, така че да отвлича вниманието на колегите от лицето си. Понякога дори приглушава светлината в стаята. Шварц признава, че продължава да избягва видео срещите, макар че това я кара да се чувства много самотна. „Не зная как да изляза от тази ситуация“, допълва тя.

След като отново подновява социалния си живот, Беки споделя, че се чувства много тревожна и никак не харесва външността си. „Не мога да понеса мисълта, че трябва да излизам и да се срещам с хората, без да мога да контролирам какво ще видят те в мен.“

Удовлетворението никога не е достатъчно

За някои хора телесното дисморфично разстройство не е нещо ново. 28-годишният Сам, анализатор на данни от Торонто, години наред страда от психичното разстройство. Използването на „Zoom“ още повече задълбочава проблема и го кара да се фиксира върху недостатъци по лицето, които виждам само той. Мъжът разказва: „Започнах да се спирам пред всяко огледало или отразяваща повърхност, за да се уверя, че конкретната черта на лицето ми изглежда точно така, както аз очаквам.“

Смяната на ъгъла на камерата не му помага да се чувства по-добре. Сам се подлага на терапия за лечение на дисморфичното разстройство, но накрая все пак решава, че ще се подложи на козметична процедура за корекция на носа. За съжаление, удовлетворението му не трае дълго: „Първите месеци бях доволен от резултата, но след това отново започнах да не харесвам външния си вид. Открих поредното несъвършенство на лицето си. Сега ми предстоят консултации с терапевт, който се занимава с хора с телесно дисморфично разстройство.“

„Рискувах живота си в стремежа да имам съвършеното тяло“

Чад Тейксейра е на 25 години и работи като предприемач в Лондон. Разочарован от начина, по който изглежда в камерата по време на онлайн работни срещи, през март той си запазва час за пластична операция в Турция. Тя продължава 10 часа и включва липосукция и абдоминопластика за прибиране на корема. За съжаление, освен загубените килограми, Чад губи и много кръв, което налага да му се направят кръвни вливания.

Сега мъжът се чувства добре, когато общува с колеги и клиенти, но също така признава, че би подходил различно, ако е имал избор. Според него твърде честото взиране в собственото изражение в камерата е причината да предприеме толкова сериозна крачка. „Рискувах живота си, за да изглеждам добре в „Zoom“, казва той.

Макар че днес Чад е по-спокоен и уверен в себе си, той не се е отказал от козметичните процедури. За в бъдеще планира да се подложи на още една липосукция и на операция, която да оформи коремните му мускули.

Джейн, която до този момент е разчитала само на филтрите в интернет, обмисля ринопластика. Тя обаче изпитва страх, че, търсейки спасение в пластичната хирургия, за да се справи със своята тревожност, ще започне да се чувства още по-несигурна в себе си. 

Източник:

From a pandemic to plastic surgery: how Covid changed the way we see our faces: https://www.theguardian.com/us-news/2021/oct/03/zoom-dysmorphia-covid-coronavirus-anxiety

Още по темата:
  • Учен от Йейл: След пандемията ни очакват години на разцвет и наслада Учен от Йейл: След пандемията ни очакват години на разцвет и наслада
  • Да отпразнуваш Свети Валентин по време на пандемия – защо не Да отпразнуваш Свети Валентин по време на пандемия – защо не
  • Как пандемията промени сексуалния живот на хората по света Как пандемията промени сексуалния живот на хората по света
  • Градинарството – начин за справяне със стреса по време на пандемията от COVID-19 Градинарството – начин за справяне със стреса по време на пандемията от COVID-19
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

 2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Защо пандемията от COVID-19 засили интереса към пластичните операции

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо пандемията от COVID-19 засили интереса към пластичните операции
    www.framar.bg 
    на 24 May 2025 в 02:19
    Коментирайте "Защо пандемията от COVID-19 засили интереса към пластичните операции"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Красота и стил
  • Нашето тяло
  • Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
  • Мизофония: същност, прояви и лечение
  • Избягващо личностно разстройство – причини, симптоми и лечение
  • Хистрионно личностно разстройство – същност, симптоми и лечение
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
  • Как да разпознаете трите вида разстройства на личността
  • Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
  • Какво е параноидно личностно разстройство
  • Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 49 дни, 11 часа и 50 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 115 дни, 10 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 7 дни, 14 часа и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 12 дни, 5 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 12 дни, 5 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 12 дни, 5 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival