Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Бебе по време на пандемия? Промениха ли се плановете на младите семейства

Бебе по време на пандемия? Промениха ли се плановете на младите семейства

от 17 яну 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Бебе по време на пандемия? Промениха ли се плановете на младите семейства - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

COVID-19 накара много млади хора да променят плановете си, включително и тези, свързани с желанието да имат дете.
Малко след избухването на пандемията, когато държавите започнаха да налагат локдаун, за да ограничат разпространението на вируса, учените фокусираха вниманието си върху два въпроса:

  • Ще се увеличи ли броят на разведените двойки?
  • Ще се родят ли повече бебета?

Според Сюзан Нюман, автор, социален психолог и експерт по родителство, съдейки по трайната тенденция жените да чакат по-дълго, преди да родят и да имат по-малко деца, вероятността за скок в ръста на раждаемостта не е била голяма нито тогава, нито сега.

Изследване, проведено върху група майки от Ню Йорк Сити, разкрива какво всъщност се случва в семействата и хвърля светлина върху нагласите на хората. Експертите от медицинското училище „Grossman“ към Нюйоркския университет включват 1179 жени, които са планирали да забременеят. Средната им възраст е 32 години, като всяка от тях вече има едно дете под 3,5 години. Анализът продължава 4 месеца, от април 2020 г. до август 2020 г., когато в Ню Йорк бяха отбелязани най-големите пикове на коронавируса. Неговата цел е да проучи доколко са се променили намеренията на младите родители заради пандемията. Въпросникът е изготвен на английски, испански и мандарин.

Променят ли се плановете за забременяване?

Близо половината от жените преустановяват опитите да забременеят, а повече от 1/3, които са планирали да забременеят през следващите 6 до 12 месеца, решават да изчакат. Самите участнички споделят, че основните причини за това са силният стрес и финансовата несигурност. Онлайн обучението и затрудненията по отглеждането на детето в семейството също играят сериозна роля както за отлагането, така и за намаляването броя на желаните деца. Последните два фактора се оказват от решаващо значение за жените от малцинствени групи.

бременна жена

Сред доброволките, решили да спрат опитите за бебе, по-малко от половината признават, че не вярват, че биха започнали да опитват отново, дори след края на пандемията. За съжаление, според учените това ще се отрази на ръста на раждаемост.

В края на 2020 г. екип от института „Brookings“ стига до същото заключение – между 300 000 и 500 000 по-малко раждания за 2021 г.

Вземайки предвид икономическата стабилност и сигурността на работното място, експерти от института „Guttmacher“ актуализират свой анализ от юни 2020 г. и потвърждават прогнозата на колегите си от Ню Йорк Сити: 2/3 от жените, или 34%, планират да забременеят по-късно или да имат по-малко деца, именно заради коронавируса.

И други изследвания, проведени по света приблизително по същото време, предупреждават за намаляване броя на бебетата. Младите хора в Италия, Германия, Франция, Испания и Великобритания обмислят дали да не изчакат приключването на пандемията, преди да имат друго дете. В Германия и Франция нагласите и намеренията на семействата претърпяват по-слаби промени, като повечето от тях или планират следваща бременност, или я отлагат, без обаче да се отказват от нея.

През първите месеци на разпространение на коронавируса Италия отбеляза сериозен скок на заразените с COVID-19, което накара специалистите да проучат запазило ли се е желанието на италианците да станат родители. От двойките, които по-рано са планирали да имат бебе, 37% са се отказали заради неясното бъдеще и икономическите проблеми.

Друг анализ в Шанхай разкрива, че 3 от 10 млади семейни двойки, които са възнамерявали да станат родители, са размислили след избухването на пандемията.

Кой не се отказва от идеята да има бебе?

Повечето от жените, които се придържат към плана си да станат майки, са тези в по-напреднала възраст, сочат резултатите от проучванията в Ню Йорк Сити и Италия.

Според данните, получени от Нюйоркския екип, високообразованите жени от европеидната раса, които получават и по-високи доходи, е много по-вероятно да не се откажат от идеята за родителство. „Финансовата стабилност се оказва ключов фактор при вземането на такова решение, особено, когато става въпрос за семейства, които разчитат на асистирана репродукция“, споделят авторите на изследването.

За жените, които се чувстват притиснати от времето заради възрастта си, изчакването може да се окаже фатално и да не им позволи да използват своите собствени яйцеклетки. Затварянето на някои клиники за инвитро процедури в САЩ още повече усложни проблема.

В своя петиция за отварянето им Американското сдружение по репродуктивна медицина заявява: „Лечението на репродуктивните проблеми е не само наложително, то изисква време.“ В нея се споменава още, че ограниченията върху клиниките трябва да се обмислят и да се облекчат, така както бе направено в Европа.

До известна степен промените, които се наблюдават в развитите страни по отношение намеренията на хората да имат деца, наподобяват събитията по време на Световната рецесия през 2008 г. Единствената разлика е, че тогава без работа остават основно мъже, а днес – жени. Още преди избухването на пандемията ръстът на раждаемост бе започнал да пада в по-богатите страни. Сега учените прогнозират тенденцията не само да се задържи, но и да се влоши.

Източник:

Pandemic Babies: Who Became Pregnant and Who Stopped Trying: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/singletons/202201/pandemic-babies-who-became-pregnant-and-who-stopped-trying

Още по темата:
  • Учен от Йейл: След пандемията ни очакват години на разцвет и наслада Учен от Йейл: След пандемията ни очакват години на разцвет и наслада
  • Да отпразнуваш Свети Валентин по време на пандемия – защо не Да отпразнуваш Свети Валентин по време на пандемия – защо не
  • Как пандемията промени сексуалния живот на хората по света Как пандемията промени сексуалния живот на хората по света
  • Градинарството – начин за справяне със стреса по време на пандемията от COVID-19 Градинарството – начин за справяне със стреса по време на пандемията от COVID-19
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

 2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Бебе по време на пандемия? Промениха ли се плановете на младите семейства

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Бебе по време на пандемия? Промениха ли се плановете на младите семейства
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 03:10
    Коментирайте "Бебе по време на пандемия? Промениха ли се плановете на младите семейства"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Все повече мъже стават бащи след 60-годишна възраст
  • Най-високата смъртност сред държавите от ЕС е установена в България
  • Смъртността от левкемия сред хората от всички възрасти в Европа чувствително се понижава
  • Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
  • Раждаемостта ще спадне в почти цял свят до края на века
  • Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г.
  • Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия
  • Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация
  • Бейби бум в МБАЛ-Бургас, пик в раждането на близнаци
  • Колко опасен е зомби вирусът и може ли да доведе до пандемия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кожен проблем по време на бременност - след посещение на козметик

преди 40 дни, 7 часа и 43 мин.

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 652 дни, 17 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 17 часа и 14 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 2 дни, 16 часа и 51 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 дни, 15 часа и 11 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 11 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival