Бебе по време на пандемия? Промениха ли се плановете на младите семейства
COVID-19 накара много млади хора да променят плановете си, включително и тези, свързани с желанието да имат дете.
Малко след избухването на пандемията, когато държавите започнаха да налагат локдаун, за да ограничат разпространението на вируса, учените фокусираха вниманието си върху два въпроса:
- Ще се увеличи ли броят на разведените двойки?
- Ще се родят ли повече бебета?
Според Сюзан Нюман, автор, социален психолог и експерт по родителство, съдейки по трайната тенденция жените да чакат по-дълго, преди да родят и да имат по-малко деца, вероятността за скок в ръста на раждаемостта не е била голяма нито тогава, нито сега.
Изследване, проведено върху група майки от Ню Йорк Сити, разкрива какво всъщност се случва в семействата и хвърля светлина върху нагласите на хората. Експертите от медицинското училище „Grossman“ към Нюйоркския университет включват 1179 жени, които са планирали да забременеят. Средната им възраст е 32 години, като всяка от тях вече има едно дете под 3,5 години. Анализът продължава 4 месеца, от април 2020 г. до август 2020 г., когато в Ню Йорк бяха отбелязани най-големите пикове на коронавируса. Неговата цел е да проучи доколко са се променили намеренията на младите родители заради пандемията. Въпросникът е изготвен на английски, испански и мандарин.
Променят ли се плановете за забременяване?
Близо половината от жените преустановяват опитите да забременеят, а повече от 1/3, които са планирали да забременеят през следващите 6 до 12 месеца, решават да изчакат. Самите участнички споделят, че основните причини за това са силният стрес и финансовата несигурност. Онлайн обучението и затрудненията по отглеждането на детето в семейството също играят сериозна роля както за отлагането, така и за намаляването броя на желаните деца. Последните два фактора се оказват от решаващо значение за жените от малцинствени групи.
Сред доброволките, решили да спрат опитите за бебе, по-малко от половината признават, че не вярват, че биха започнали да опитват отново, дори след края на пандемията. За съжаление, според учените това ще се отрази на ръста на раждаемост.
В края на 2020 г. екип от института „Brookings“ стига до същото заключение – между 300 000 и 500 000 по-малко раждания за 2021 г.
Вземайки предвид икономическата стабилност и сигурността на работното място, експерти от института „Guttmacher“ актуализират свой анализ от юни 2020 г. и потвърждават прогнозата на колегите си от Ню Йорк Сити: 2/3 от жените, или 34%, планират да забременеят по-късно или да имат по-малко деца, именно заради коронавируса.
И други изследвания, проведени по света приблизително по същото време, предупреждават за намаляване броя на бебетата. Младите хора в Италия, Германия, Франция, Испания и Великобритания обмислят дали да не изчакат приключването на пандемията, преди да имат друго дете. В Германия и Франция нагласите и намеренията на семействата претърпяват по-слаби промени, като повечето от тях или планират следваща бременност, или я отлагат, без обаче да се отказват от нея.
През първите месеци на разпространение на коронавируса Италия отбеляза сериозен скок на заразените с COVID-19, което накара специалистите да проучат запазило ли се е желанието на италианците да станат родители. От двойките, които по-рано са планирали да имат бебе, 37% са се отказали заради неясното бъдеще и икономическите проблеми.
Друг анализ в Шанхай разкрива, че 3 от 10 млади семейни двойки, които са възнамерявали да станат родители, са размислили след избухването на пандемията.
Кой не се отказва от идеята да има бебе?
Повечето от жените, които се придържат към плана си да станат майки, са тези в по-напреднала възраст, сочат резултатите от проучванията в Ню Йорк Сити и Италия.
Според данните, получени от Нюйоркския екип, високообразованите жени от европеидната раса, които получават и по-високи доходи, е много по-вероятно да не се откажат от идеята за родителство. „Финансовата стабилност се оказва ключов фактор при вземането на такова решение, особено, когато става въпрос за семейства, които разчитат на асистирана репродукция“, споделят авторите на изследването.
За жените, които се чувстват притиснати от времето заради възрастта си, изчакването може да се окаже фатално и да не им позволи да използват своите собствени яйцеклетки. Затварянето на някои клиники за инвитро процедури в САЩ още повече усложни проблема.
В своя петиция за отварянето им Американското сдружение по репродуктивна медицина заявява: „Лечението на репродуктивните проблеми е не само наложително, то изисква време.“ В нея се споменава още, че ограниченията върху клиниките трябва да се обмислят и да се облекчат, така както бе направено в Европа.
До известна степен промените, които се наблюдават в развитите страни по отношение намеренията на хората да имат деца, наподобяват събитията по време на Световната рецесия през 2008 г. Единствената разлика е, че тогава без работа остават основно мъже, а днес – жени. Още преди избухването на пандемията ръстът на раждаемост бе започнал да пада в по-богатите страни. Сега учените прогнозират тенденцията не само да се задържи, но и да се влоши.
Pandemic Babies: Who Became Pregnant and Who Stopped Trying: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/singletons/202201/pandemic-babies-who-became-pregnant-and-who-stopped-trying
Продукти свързани със СТАТИЯТА
2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца
- Състав и структура на населението в България
- Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г.
- Смъртността от левкемия сред хората от всички възрасти в Европа чувствително се понижава
- Начало на движението за контрол на раждаемостта на Маргарет Сангър в САЩ през 20-ти век
- Българката ражда най-рано в сравнение с другите жени от ЕС
- История на Маргарет Сангър
- Дейност на Маргарет Сангър сред афроамериканските общности в САЩ от 20-те години на миналия век
- Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
- Гао Фу и Антъни Фаучи призоваха от Киото за общи действия и подготовка за следващата неизбежна пандемия
Коментари към Бебе по време на пандемия? Промениха ли се плановете на младите семейства