Какви промени настъпиха в човешкото тяло след избухването на пандемията
За двете години, откакто избухна пандемията от коронавирус, се промениха много неща в живота ни. Не само представата ни за заобикалящия свят и за опасностите, а и отношенията между хората. Човешкото тяло претърпя не по-малко промени – възпалени и зачервени очи, развалени зъби, подути крака. И още, и още…
Неотдавна специалисти алармираха, че с появата на коронавируса по света, се е задълбочил друг здравословен проблем при хората – косопада, който несъмнено се свързва със силния стрес. Какво друго се е променило в нас?
Коса
По данни на Британския институт на трихолозите, който изследва проблемите на скалпа и косата, 79% от хората, лекувани при тях, споделят, че страдат от косопад, откакто се е появил коронавирусът. Ева Праудман, консултант трихолог, го отдава на високата температура и загубата на апетит, които традиционно съпътстват вирусните инфекции. „Обикновено 4 до 6 седмици след излекуване се забелязват промени в състоянието на косата и скалпа. Тогава тя започва да капе сериозно“, уточнява експертът.
Дори само стресът може да доведе до обилен косопад. Ричард Спенсър, трихолог от Лондон, пояснява: „Тревожността, че можем да се заразим с коронавирус, неизвестността, свързана с начина на протичане на болестта, както и стресът покрай локдаунът се отразяват на здравето на косата и скалпа на всеки, макар че при жените забелязваме по-сериозен негативен ефект. Причината се крие в това, че повечето дами са с дълги и гъсти коси, което означава и повече опадали косми.“
Според учените най-вероятно този вид косопад е форма на телогенен ефлувиум – нарушение в нормалния цикъл на растеж и опадване на косата, при което обемът коса във фазата на растежа намалява, а се увеличава във фазите на почивка и опадване. Добрата новина е, че, без значение дали е физически или емоционален стресът, косопадът е лечим. Тялото има способността да се възстановява само. Само в отделни случаи се налага да променим хранителните си навици, да приемаме добавки или да се подложим на лечение.
Очи
Много хора започнаха да се оплакват от сухота в очите, което до голяма степен се дължи на дългите часове, прекарани пред монитора. Когато работим на компютър мигаме 5 пъти по-малко, което предизвиква сухота в очите.
Екранното време е сред основните причини за парене и замъглено зрение, а синята светлина, която излъчват мониторите, е известна с това, че вреди на очите ни. Китайско изследване сочи, че при децата зачестяват случаите на детска миопия, свързана с дългия престой пред компютъра, застояването у дома и липсата на отдалечени предмети. Някои от основните упражнения за отмора на очите включват взиране в по-далечни обекти, което е невъзможно да се случи на закрито. Колкото и да се опитват възрастните да сложат край на тази тенденция, целта им е много трудно изпълнима, предвид обстоятелствата.
Според учените очилата при работа с компютър не са достатъчни, защото няма научни доказателства, че именно екраните вредят на очното ни здраве. Миопията е резултат от продължително наблюдение само на обекти, разположени близо до нас. Възрастните страдат от нея заради четенето на книги, а децата – заради взирането в монитора.
Зъби
Кризата от COVID-19 накара голяма част от хората да отложат профилактичните стоматологични прегледи. По данни на Британската стоматологична асоциация близо 35 милиона прегледа са били отменени от съображения за безопасност от избухването на пандемията. Денталното здраве при децата е проблем във Великобритания от много години. Сега той стана още по-сериозен, смята Мик Армстронг, пенсиониран стоматолог, който решава да се върне към практиката си, за да помогне на колегите си. Той разказва: „Наскоро лекувах зъб на пациент, който се нуждаеше от сложна обработка на каналите на корена. Ако беше посетил специалист 6 месеца по-рано, нямаше да се налага зъбът да се вади.“
Стоматолозите в САЩ отчита друга тревожна тенденция – 71% от тях съобщават за увеличен брой пациенти, които са започнали да страдат от бруксизъм (скърцане със зъби) от началото на пандемията. Той от своя страна е довел до 60% ръст в случаите на темпоромандибуларно нарушение, което се характеризира със схващане на челюстта, заключване на челюстната става и болка, както и главоболие в областта на слепоочията.
Зачестяват също така оплакванията за счупен или напукан зъб, което също е резултат от скърцането.
Сърце
Кардиолозите предупреждават, че се е увеличил броят на пациентите с хронични сърдечни заболявания. Соня Бабу-Наранян, помощник-медицински директор на Британската асоциация по сърдечни болести, пояснява: „Комбинацията от невъзможност да спортуваме, неправилно хранене и ограничен достъп до здравно обслужване се оказа опасна за сърдечното ни здраве. Всяко забавяне на консултацията със специалист увеличава риска. Наблюдаваме ефекта на снежната топка – колкото повече чакаме, толкова по-страшно става. Отменените процедури и срещи с кардиолог със сигурност допринесоха за големия брой случаи на хора, починали вследствие на инфаркт или инсулт, по време на пандемията.“
Стомах
Филип Смит, гастроентеролог от болница „Royal Liverpool“, споделя, че все по-често го посещават пациенти със симптоми на Синдром на раздразненото черво. Според него тенденцията е резултат от силния стрес и тревожността. „Мозъкът и червата са в непрекъснато взаимодействие, колкото и странно да звучи“, добавя лекарят. „Хората по принцип се притесняват да говорят за проблеми като диарията например. Стомашно-чревните оплаквания им причиняват дискомфорт и ги смущават. Локдаунът още повече ги отказа да посещават лекар. За болести като тази на Крон, улцерозен колит и възпаление на червата подобно отлагане може да означава много. Докато съберат смелост да се консултират, проблемът може да се е задълбочил и да се наложи лечение, което би могло да се избегне, ако дойдат навреме.“
Черен дроб
В токсикологичните отделения се наблюдава обратната тенденция. Допреди избухването на пандемията се е наблюдавал спад в броя на хоспитализираните граждани, прекалили с алкохола. След това той нараства значително. Това често води до хепатит, жълтеница или загуба на тегло и се проявява със симптоми като тремор, обилно потене и силна възбуда. Злоупотребата с алкохол може да предизвика също стомашно-чревно кървене, тъй като цирозата на черния дроб кара кръвоносните съдове в червата да увеличават размера си.
Разбира се, много хора не попадат в тази черна статистика. Има и такива, които през 2020 г. са спрели или намалили консумацията на алкохолни напитки.
Кожа
Според Ема Крейторн, консултант дерматолог в болница „Guy’s and St Thomas“ в Лондон, е напълно нормално проблеми като розацея, екзема и псориазис да се обострят, когато човек е подложен на силен стрес. Кожата реагира на всяка драстична промяна в заобикалящата среда и емоционалното ни състояние. Не по-малко вредно за нея е честото, дори прекалено понякога, миене на ръцете. Дори персоналът в болницата, където специалистът работи, се нуждае от професионални грижи заради десетките измивания на ръцете всеки ден. Крейторн пояснява: „Когато си мием ръцете, защитната функция на повърхностния слой на кожата отслабва. Ако след това не нанасяме овлажняващ крем със съдържание на глицерин, постоянното изсушаване може да доведе до напукването й, което създава благоприятни условия за проникване на бактерии.“
Терминът „маскне“ се появи по време на пандемията и се свързва с кожните проблеми, които възникват заради дългото носене на предпазна маска. Крейторн обаче уверява, че състоянието не е опасно и няма повод за тревога. Възможно е при някои хора да се развие периорален дерматит, който обаче не е акне. Маската наистина променя средата в областта около устата, но според дерматолога не това е основната причина за раздразнената кожа, а по-скоро киселините, използвани в козметичните продукти.
Ходила
Ема Макконаки е говорител на колежа по грижи за стъпалата „Royal College of Podiatry“. Тя споделя: „Забелязваме, че зачестиха случаите на разтегнато сухожилие и плантарен (стъпален) фасциит. Смятаме, че до известна степен това се дължи на дистанционната работа, която ни принуди да стоим по-дълго вкъщи и да не носим обувки, а те имат своята важна опорна функция за краката. Не всички хора се чувстват добре, когато цял ден ходят боси. Просто стъпалата им са различни. Други наши пациенти се оплакват от подуване.“
Специалистите по здраве на стъпалото са свидетели и на все по-чести оплаквания от болки в свода, глезена и ахилесовото сухожилие. Според тях причината се крие най-вече в промяната в начина на живот, липсата на физическа активност или в подновяването й, след дълъг период на почивка. Те предупреждават, ако изпитваме болка в стъпалата, която не отминава в рамките на 2 седмици, да се консултираме с лекар.
Хранене и спорт
Тим Спектър от колежа „King’s College London“ е създател на приложението „Zoe Covid Symptom Study“, което събира епидемиологични данни от началото на пандемията. Той не забелязва сериозни промени в начина на хранене и физическата активност на хората, базирайки се на събраната информация. Голяма част от потребителите са започнали да се хранят малко по-здравословно, или точно обратното, но не са променили коренно живота си. Данните от приложението са публикувани през 2021 г. в списание „Nature Food“.
Според него хората по време на пандемия са натрупали средно едва 0,8 кг, но проучване на Националната здравна служба във Великобритания сочи, че през 2021 г. гражданите са наддали средно с 2,3 кг повече от предходните три години.
Изследването „Zoe“ на Тим Спектър разкрива още, че повече от 1/4 от хората са намалили физическата си активност по време на пандемията, а малко повече са избрали да спортуват по-интензивно от обичайното за тях. По отношение на храненето се оказва, че 1/3 са започнали да готвят по-често и да се хранят по-здравословно, 1/3 са направили точно обратното, а останалата 1/3 не са променили начина си на живот.
- The pandemic body: how the Covid era changed us – from hair loss to weight gain: https://www.theguardian.com/society/2021/dec/02/the-pandemic-body-how-the-covid-era-changed-us-from-hair-loss-to-weight-gain
- https://surveys.ada.org/reports
- Progression of Myopia in School-Aged Children After COVID-19 Home Confinement: https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/fullarticle
Продукти свързани със СТАТИЯТА
2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Какви промени настъпиха в човешкото тяло след избухването на пандемията