Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Защо в някои страни ръстът на смъртност по време на пандемия е по-висок

Защо в някои страни ръстът на смъртност по време на пандемия е по-висок

от 27 дек 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо в някои страни ръстът на смъртност по време на пандемия е по-висок - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Предходната 2020 г. определено бе различна от всички останали. Коронавирусът ограничи пътуванията, остави много хора без работа и наруши нормалния ритъм на живота ни. Някои страни бяха принудени да наложат локдаун. Милиони бяха заразени, като част от тях не успяха да преборят болестта. Броят на починалите през 2020 г. бе безпрецедентен.

Често чувахме, че смъртността е прекалено висока, като трябва да подчертаем, че тук влизат всички смъртни случаи, не само тези, които са резултат от коронавирусна инфекция. Под „прекалено висока“ се има предвид ръст, който обикновено не се наблюдава при други обстоятелства.

За сравнение, само за 2020 г. хората, загубили живота си в общо 79 страни с ниски, средни и високи доходи, са с 13% повече (3,7 милиона) отколкото средният им брой за периода 2015-2019 г.

Статистиката отчита не само официално регистрираните случаи на пациенти, починали от COVID-19, но и онези, които са вследствие на коронавируса, без причината да е обявена официално. Данните включват и смъртните случаи, които биха могли да бъдат избегнати, ако не беше избухнала пандемията – хора с рак или инсулт, лишени от лекарска грижа заради претоварването на здравната система, или такива, които не успяват да се справят с последиците от локдауните и нарастващата бедност.

По-интересното обаче е, че те на се разпределени особено равномерно по света. В различните страни броят на починалите варира значително. Така например, през 2020 г. в Мексико и Никарагуа отчетоха 50% скок в смъртността в сравнение с нейния дял за периода 2014-2019 г., докато в Монголия и Австралия ръстът бе едва забележим. Николаос Капицинис и негови колеги от университета в Кардиф изтъкват няколко фактора, които смятат, че играят роля за нивото на смъртност (не само от COVID-19) в световен мащаб.

лабораторен тест

Натоварване на здравната система

Предпоставка за ефективното овладяване на COVID кризата беше добрата подготовка на страните. Там, където здравната система бе в окаяно състояние още преди избухването й и ресурсите бяха твърде ограничени, очаквано ситуацията беше най-тежка. Болниците бяха препълнени, персонал не достигаше, а броят на починалите пациенти растеше.

От обхванатите в проучването държави Азербайджан отделя най-малко средства от БВП за здравеопазване и е петата с най-голям ръст в смъртността – 32%.

Южна Африка е известна с дефицита на лекари – само 90 на 100 000 души, което разбираемо води и до скок от близо 14% в броя на починалите.

Повишената с 12% смъртност в Парагвай също има своето логично обяснение – болничните легла там са едва 83 на 100 000 души.

Накратко, направените по-рано инвестиции в здравеопазването определят хода на пандемията и колко смъртоносен ще е коронавирусът.

Доброто и ефективно здравно обслужване в много от страните позволява стриктното проследяване на заболелите, които проявяват леки симптоми, и така не се налага те да бъдат хоспитализирани на по-късен етап. Когато броят на пациентите с COVID-19 в болниците се контролира, неговото разпространение също е под контрол, а здравните работници успяват да се фокусират изцяло върху тежко болните – от коронавирус или друго заболяване.

Равният достъп до здравно обслужване също играе ключова роля. Там, където по-бедните граждани не могат да си позволят консултация с лекар, държавата няма средства и ресурси, покритието на здравните застраховки е слабо, а приватизираните здравни заведения са повече от държавните, неминуемо е голям и броят на починалите.

В Египет и Азербайджан например по-голямата част от здравната система е приватизирана, а отчетената смъртност е висока. В Еквадор и Ел Салвадор по-малко от четвърт от хората имат здравни застраховки. Там ръстът на починалите е съответно 49% и 21%.

Правителствена политика

Оказа се, че държавите, които наложиха дълъг локдаун и някои от най-строгите мерки, всъщност отчетоха и най-значителен скок в броя на починалите. И това си има обяснение. Техните политици подцениха коронавируса и дадоха приоритет на икономиката пред здравето на гражданите. Затова затварянето на бизнеса не успя да ограничи пораженията.

Чили, Ел Салвадор и Перу преживяха най-строгия локдаун в света, но смъртността беше 20% над средната за страните.
Обратно, локдаунът в Норвегия, Исландия и Финландия бе по-умерен, а смъртните случаи с не повече от 3% над обичайния им брой.

Според експертите ефективната система за тестване, проследяване и изолация е била една от предпоставките за ограничаване броя на починалите. В Тайван например смъртността скача с едва 1,6%, или 0,03 починали от COVID-19 граждани на 100 000 през 2020 г. Именно там е създадена и въведена една от най-добрите мрежи за регистрация и проследяване на заразени с коронавирус.

коронавирус

Локация, локация и пак локация

Островни държави, които разбираемо са изолирани от останалия свят, като Нова Зеландия и Исландия, също успяха по-лесно да ограничат негативните последици от пандемията. За тях бе по-лесно да осъществят строг контрол по границите, като проверяваха и изолираха всички пристигащи, дали положителен резултат от тест.

Някои азиатски страни (като Китай, Япония и Тайван) заложиха на съвременни и иновативни технологии за тестване и проследяване, което се оказа печеливша стратегия и в повечето случаи доведе до незначителен ръст в смъртността.

За разлика от тях, други страни в Централна и Южна Америка не успяха да осигурят надеждно тестване и проследяване на населението. 4 от петте най-силно засегнати държави се намират в Латинска Америка – Мексико, Никарагуа, Еквадор и Боливия. Повечето забрани за излизане от дома също бяха наложени в страни от Централна и Южна Америка.

Колкото повече са случаите на починали от COVID-19, толкова по-висок е ръстът на общата смъртност. Звучи логично. Все пак, общо във всички 79 страни, включени в проучването на експертите от Кардиф, броят на починалите през 2020 г. е почти двоен в сравнение с официално регистрираните смъртни случаи, резултат от коронавирусна инфекция (съответно 3,7 милиона и 1,5 милиона).

Учените са на мнение, че през предходната година голяма част от тях не са регистрирани официално. В Полша например загубилите живота си заради коронавируса, които са отчетени в системата на страната, са 28 550. Това обаче е едва 34% от общото увеличение в броя им, които за 2020 г. са 83 530 души. В САЩ регистрираните фатални случаи на COVID-19 за същата година са 351 000, но общият брой, надвишаващ обичайния за страната при други условия, е 625 000.

Можем ли да бъдем по-добре подготвени?

През първата година на пандемията повечето правителства въведоха строги наказателни мерки с цел ограничаване разпространението на вируса, сред които продължителен локдаун и рестрикции за отделния човек.

Истината е, че управляващите биха могли да се справят много по-добре, ако реагират навреме, още преди броят на заразените да e нараснал необратимо.

Прилагането на добра система за проследяване и тестване също допринася за по-ефективното справяне с подобни кризисни ситуации. И, не на последно място, държавите трябва да отделят достатъчно средства за здравеопазване, така че всички граждани да имат равноправен достъп до здравни грижи.

Ваксините не са единственото решение по време на пандемия. За да няма сериозно увеличение в броя на починалите, е нужен по-комплексен подход – масово тестване, строго проследяване, изолация на заразените, контрол и добре оборудвани болници, които разполагат с достатъчно специалисти.

Източник:

Why excess deaths have varied so greatly around the world during the pandemic: https://theconversation.com/why-excess-deaths-have-varied-so-greatly-around-the-world-during-the-pandemic

Още по темата:
  • Какви промени настъпиха в човешкото тяло след избухването на пандемията Какви промени настъпиха в човешкото тяло след избухването на пандемията
  • Да отпразнуваш Свети Валентин по време на пандемия – защо не Да отпразнуваш Свети Валентин по време на пандемия – защо не
  • Как пандемията промени сексуалния живот на хората по света Как пандемията промени сексуалния живот на хората по света
  • Градинарството – начин за справяне със стреса по време на пандемията от COVID-19 Градинарството – начин за справяне със стреса по време на пандемията от COVID-19
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

 2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

Нов

Коментари към Защо в някои страни ръстът на смъртност по време на пандемия е по-висок

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо в някои страни ръстът на смъртност по време на пандемия е по-висок
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 07:03
    Коментирайте "Защо в някои страни ръстът на смъртност по време на пандемия е по-висок"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Коронавирус COVID-19
  • 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
  • Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
  • FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
  • България ще получи заем от 500 000 000 евро, за да се справи с безработицата, причинена от COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 44 дни, 16 часа и 33 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 15 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 19 часа и 7 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 10 часа и 7 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 10 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 10 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival